Christina Applegate: wczesne objawy stwardnienia rozsianego, których na czas nie zidentyfikowano

Christina Applegate ujawniła, jakie były pierwsze objawy SM, które odczuwała, ale lekceważyła z powodu braku wiedzy. Powiemy ci więcej o tej chorobie.
Christina Applegate: wczesne objawy stwardnienia rozsianego, których na czas nie zidentyfikowano
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2023

Christina Applegate ujawniła swoim fanom, w jaki sposób otrzymała wiadomość o diagnozie stwardnienia rozsianego (SM). Ze zdziwieniem zwróciła uwagę, że przeoczyła pierwsze objawy tej choroby. Według aktorki, wiadomość pojawiła się, gdy kręciła trzeci i ostatni sezon serialu Dead to Me (Netflix) zeszłego lata.

Zdiagnozowano mnie podczas pracy. Musiałam zadzwonić do wszystkich i powiedzieć: „Chłopaki, mam stwardnienie rozsiane”. — Christina Applegate dla Variety

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o diagnozie słynnej aktorki, a także o niektórych kluczowych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę w przypadku SM.

Jakie objawy SM przeoczyła Christina Applegate?

Odkąd aktorka potwierdziła, że zdiagnozowano u niej SM, pojawiło się wiele mediów zainteresowanych poznaniem jej historii. Niedawno 50-latka przekazała New York Timesowi niepublikowane szczegóły dotyczące pierwszych objawów choroby, które, jak powiedziała, zlekceważyła.

W szczególności skomentowała, że zaczęła się źle czuć i zauważać zmiany w swoim ciele kilka lat temu, podczas kręcenia pierwszego sezonu Dead to Me. Wyjaśniła, że podczas sceny tanecznej musiała walczyć o utrzymanie równowagi. Potem, grając w tenisa, zauważyła, że zbyt często przegrywa. Ale przypisała ten incydent brakowi wysiłku.

Zauważyła również, że odczuwała mrowienie i drętwienie kończyn, objawy, które zaczęły się pogarszać z biegiem lat. Ponadto zidentyfikowała ból, niewyraźną mowę i drżenie. W związku z tym powiedziała, że żałuje, że nie poświęciła więcej uwagi tym objawom.

Christina Applegate recibió su estrella en el paseo de Hollywood descalza, ya que su EM le impide usar zapatos.
Christina Applegate była na boso podczas odbioru swojej gwiazdy na Hollywood Promenade, ponieważ SM uniemożliwia jej noszenie butów.

Sądzimy, że spodoba ci się również ten artykuł: 6 wskazówek dotyczących radzenia sobie z nawrotami stwardnienia rozsianego

Co to jest stwardnienie rozsiane (SM)?

Według badań stwardnienie rozsiane (SM) jest neurodegeneracyjną chorobą demielinizacyjną, która występuje najczęściej u młodych dorosłych, a średni wiek zachorowania wynosi od 20 do 40 lat. Nie ma jednej przyczyny patologii. Uważa się, że jest wynikiem interakcji różnych czynników środowiskowych, biologicznych, immunologicznych i genetycznych.

Charakterystyka demielinizacyjna oznacza, że z biegiem lat neurony tracą powłokę tłuszczową (mielinę). Prowadzi to do problemów z przekazywaniem impulsów nerwowych.

Stwardnienie rozsiane w szczególności wpływa na mózg, rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe. Jego pochodzenie nie jest znane, jak już wspomnieliśmy. Wiadomo, że dochodzi do ataku układu odpornościowego na ośrodkowy układ nerwowy. To postępujące uszkodzenie mieliny przerywa sygnały do i z mózgu.

SM w mózgu
Stwardnienie rozsiane uszkadza mielinę, ochronną powłokę pokrywającą włókna nerwowe. Objawy koncentrują się w narządach, które komunikują się z tymi dotkniętymi nerwami.

Objawy SM

Udokumentowano, że każdy pacjent, u którego zdiagnozowano SM, ma inne doświadczenia i może zgłaszać unikalne objawy. Jednak badania naukowe zidentyfikowały najczęstsze objawy:

  • Ataksja, zmęczenie lub osłabienie.
  • Jednostronne zapalenie nerwu wzrokowego lub niewyraźne widzenie połączone z bólem.
  • Częściowe zapalenie rdzenia kręgowego lub zmienione czucie w obszarach takich jak tułów.
  • Oftalmoplegia, zawroty głowy, nadwrażliwość słuchowa i zmieniona wrażliwość twarzy.
  • Parestezje kończyn, okolicy brzucha lub klatki piersiowej.

Wspomniana literatura podaje, że 80% pacjentów wymienia zmęczenie jako jeden ze stanów, które powodują u nich największy dyskomfort. Z drugiej strony, 53,3% odczuwa związane z chorobą bóle głowy jako początkowy objaw patologii.

Podobnie istnieją referencje od 80% do 96% pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którzy zostali skierowani na konsultację urologiczną z powodu nietrzymania moczu lub stolca lub dysfunkcji seksualnych. Jednak zgłaszano również powiązane zaburzenia neuropsychiatryczne: depresję u 23,7% i zaburzenia snu u 67%.

Według analizy z 2020 roku depresja może być istotnym zwiastunem SM. Chodzi tu o manifestację, która pojawiłaby się miesiące, a nawet lata przed rozwinięciem się klasycznego obrazu choroby.

Diagnoza na podstawie badań lekarskich

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego podejrzewa się na podstawie objawów deklarowanych przez pacjentów, szeregu zmian widocznych w badaniach neurologicznych oraz specyficznych obrazów, takich jak skany MRI.

Niektóre z objawów wykrywanych przez neurologa mogą obejmować rozszerzoną źrenicę, zaburzenia czucia, osłabienie motoryczne, ataksję lub zaburzenia chodu lub hiperrefleksję. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) może wykazać zmiany w obszarach ogniskowych, wynikające z demielinizacji i zapalenia istoty białej.

Krystyna Applegate
Christina Applegate ogłosiła przejście na emeryturę po nakręceniu ostatniego sezonu serialu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Efekty arteterapii w leczeniu stwardnienia rozsianego

Christina Applegate udziela ważnej lekcji: wczesne rozpoznanie ma kluczowe znaczenie

Diagnozowanie SM nie jest łatwe.

Objawy SM można pomylić z innymi patologiami, które również mają cechy neurodegeneracyjne. Czasami dowody są tak ogólne, że podejrzenie wydaje się niemożliwe. Niemniej jednak eksperci są zgodni, że wczesna diagnoza poprawia jakość życia pacjentów w późniejszym okresie.

Dzieje się tak dlatego, że leczenie może mieć większy efekt, umożliwiając pacjentom opóźnienie pogorszenia choroby. Multidyscyplinarne podejście może mieć korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, wyniki społeczne i stabilność relacji międzyludzkich.

Po ujawnieniu swojej diagnozą, stwardnienie rozsiane aktorki znalazło się na ustach wielu. Christina Applegate powiedziała, że zejdzie ze sceny po wydaniu serialu, w którym zagrała dla Netflix. Teraz skupi się na walce z chorobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camargo Rojas Andrea Paola, Gómez López Angélica María, Hernández Leonardo Fabio, Palacios Sánchez Eduardo. Síntomas presentes en la esclerosis múltiple: serie de casos. Acta Neurol Colomb.  [Internet]. 2018  June [cited  2022  Nov  18] ;  34( 2 ): 108-114. Available from: http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0120-87482018000200108&lng=en.  https://doi.org/10.22379/24224022198.
  • Disanto, Giulio, et al. “Prodromal symptoms of multiple sclerosis in primary care.” Annals of neurology 83.6 (2018): 1162-1173.
  • Faissner, Simon, et al. “Progressive multiple sclerosis: from pathophysiology to therapeutic strategies.” Nature Reviews Drug Discovery 18.12 (2019): 905-922.
  • Marisa P. McGinley, DO; Carolyn H. Goldschmidt, DO; Alexander D. Rae-Grant, MD. Diagnosis and Treatment of Multiple Sclerosis A Review. Clinical Review & Education. JAMA. 2021;325(8):765-779. doi:10.1001/jama.2020.26858
  • Tremlett, Helen, and Ruth Ann Marrie. “The multiple sclerosis prodrome: Emerging evidence, challenges, and opportunities.” Multiple Sclerosis Journal 27.1 (2021): 6-12.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.