Chleb z sezamem - wypróbuj ten pyszny domowy przepis

Chleb z sezamem to pożywne pieczywo i idealny przepis, aby od czasu do czasu urozmaicić dietę. Tym razem opowiemy więcej o zaletach sezamu i o tym, jak zrobić ten chleb.
Chleb z sezamem - wypróbuj ten pyszny domowy przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chleb z sezamem nie jest aż tak popularnym pieczywem, ale ma więcej korzyści zdrowotnych niż tradycyjne wersje chleba. Jest to produkt, który może dostarczyć niezbędnych składników odżywczych do diety sportowca, a także dzieci czy młodzieży. Oczywiście tak samo jak w przypadku białego pieczywa nie należy go stosować jako dodatek do posiłków.

Należy zauważyć, że nasiona sezamu mają wysoką gęstość odżywczą. Ich spożycie wzrasta ostatnio coraz bardziej, szczególnie ze względu na ich profil lipidowy. Dodatkowo zawierają niezbędne mikroelementy, które gwarantują prawidłowe funkcjonowanie układów organizmu. Czy odważysz się więc wypróbować w domu ten przepis na chleb z sezamem?

Jakie korzyści ma chleb z sezamem?

Zacznijmy od omówienia prozdrowotnych właściwości, jakie oferuje chleb z sezamem. Przedstawimy również stanowisko nauki na ten temat. Należy pamiętać, że wprowadzenie go do zbilansowanej diety ma fundamentalne znaczenie.

Pomaga zadbać o zdrowie

Chleb z sezamem jest bogaty w przeciwutleniacze. Wśród nich wyróżnia się witamina E. Ten składnik może przyczynić się do zapobiegania chorobom przewlekłym, o czym świadczą badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences.

Pierwiastek ten neutralizuje powstawanie wolnych rodników, których kumulacja w tkankach powoduje stan zapalny szkodliwy dla organizmu. Zwiększa też ryzyko mutacji podczas transmisji materiału genetycznego.

Sezam
Nasiona sezamu zawierają przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj również: Kwasy Omega – co musisz o nich wiedzieć?

Chleb z sezamem poprawia profil lipidowy

Nasiona sezamu wyróżniają się swoją zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród nich wyróżniają się tłuszcze z serii omega 3, które pozytywnie wpływają na profil lipidowy organizmu.

Ponadto, jak wyjaśniają badania opublikowane w International Journal of Molecular Sciences, chronią organizm przed rozwojem patologii sercowo-naczyniowych.

Zapewnia energię

Nie zapominaj, że pieczywo to produkt o wysokiej zawartości węglowodanów. Te składniki odżywcze dostarczają energii do wykonywania czynności o wysokiej intensywności lub wymagających wytrzymałości.

Mogą również przyczynić się do regeneracji organizmu po ćwiczeniach. Wykazano bowiem, że ich spożycie pomaga w resyntezie glikogenu mięśniowego i wątrobowego po zakończeniu ćwiczeń.

Możesz cię także zainteresować ten przepis: Kurczak w sezamie – danie, w którym się zakochasz

Przepis na pyszny chleb z sezamem

Chleb z sezamem to pożywna opcja, która może poprawić jakość Twojej diety. Według danych opublikowanych w Pharmacognosy Reviews tego typu pieczywo jest ponadto źródłem białka, witaminy B1 i błonnika pokarmowego. Dostarcza również minerały takie jak fosfor, żelazo, magnez, wapń i cynk.

Zobacz, jak łatwo można zrobić ten chleb w domu. Do dzieła!

Składniki

Krok po kroku

  • W pierwszym kroku należy rozcieńczyć drożdże w 100 mililitrach ciepłej wody, aż do prawie całkowitego rozpuszczenia.
  • Następnie w misce wymieszaj mąkę (dobrze jest ją najpierw przesiać), pozostałą wodę, rozcieńczone drożdże, olej i jedną lub dwie łyżeczki soli. Wymieszaj wszystko łyżką a potem zagniataj ciasto aż do uzyskania elastycznej, jednorodnej i gładkiej masy.
  • Po około 10-15 minutach mieszania zaleca się przykrycie miski ściereczką i odstawienie pojemnika w ciepłe, ciemne miejsce, aby pobudzić fermentację. Ciasto trzeba pozostawić do wyrośnięcia przez co najmniej 1 godzinę, chociaż możliwe jest pozostawienie go dłużej, aby ładnie wyrosło.
  • Gdy ciasto wyrośnie, chleb ponownie wyrabia się na gładkiej powierzchni, wcześniej obsypanej mąką. Teraz można już nadać mu owalny kształt bochenka.
  • Teraz ciasto jest gotowe do wstawienia do piekarnika, ale najpierw trzeba jeszcze zrobić coś ważnego. Uformowany bochenek kładziemy na blasze do pieczenia i ponownie przykrywamy ściereczką, aby odpoczął jeszcze godzinę w ciepłym miejscu.
  • Po upływie tego czasu powierzchnię ciasta smaruje się wodą i posypuje sezamem.
    Teraz można już wstawić chleb na 30 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 200ºC. Ważne jest, aby podgrzać wcześniej piekarnik.
  • Po tym czasie chleb powinien mieć piękny złoty kolor i a w środku powinien być sprężysty. Po ostygnięciu będzie gotowy do spożycia.
Oliwa z oliwek
Chociaż nasiona sezamu są zdrowe, ważne jest, aby ograniczyć spożycie tego pieczywa, aby nie przesadzić z ilością węglowodanów.

Zrób chleb z sezamem

Jak widać, przygotowanie chleba z sezamem wcale nie jest trudne. Oczywiście wymaga to wystarczająco dużo czasu, ponieważ ciasto musi odpoczywać na dwóch różnych etapach.

Ważne jest, aby proces ten przebiegał powoli, ponieważ pośpiech może negatywnie wpłynąć na wynik końcowy. Należy również zauważyć, że im lepiej i dłużej wyrabiamy chleb, tym bardziej nabiera puszystości.

Pamiętaj, że chociaż chleb można uwzględnić w kontekście zdrowej diety, nie jest to najlepsza żywność wysokowęglowodanowa. Mąka zawsze i w znacznym stopniu podlega rafinacji, i dlatego ma wpływ na poziom cukru we krwi.

Idealnym rozwiązaniem jest spożywanie chleba tylko od czasu czasu. Można go jeść na przykład bezpośrednio przed lub po treningu. W ten sposób wykorzystuje się najlepiej jego wartość odżywczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lloret A, Esteve D, Monllor P, Cervera-Ferri A, Lloret A. The Effectiveness of Vitamin E Treatment in Alzheimer’s Disease. Int J Mol Sci. 2019 Feb 18;20(4):879. doi: 10.3390/ijms20040879. PMID: 30781638; PMCID: PMC6412423.
  • Pathak N, Rai AK, Kumari R, Bhat KV. Value addition in sesame: A perspective on bioactive components for enhancing utility and profitability. Pharmacogn Rev. 2014;8(16):147-155. doi:10.4103/0973-7847.134249
  • Innes JK, Calder PC. Marine Omega-3 (N-3) Fatty Acids for Cardiovascular Health: An Update for 2020. Int J Mol Sci. 2020 Feb 18;21(4):1362. doi: 10.3390/ijms21041362. PMID: 32085487; PMCID: PMC7072971.
  • Alghannam AF, Gonzalez JT, Betts JA. Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients. 2018 Feb 23;10(2):253. doi: 10.3390/nu10020253. PMID: 29473893; PMCID: PMC5852829.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.