Brązowa wydzielina podczas ciąży: co oznacza?
Brązowa wydzielina podczas ciąży jest stosunkowo częstym objawem. Ważne jest, aby nie towarzyszyły jej inne objawy, nie występowała w dużych ilościach i nie trwała dłużej niż trzy dni.
W razie wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub ginekologiem, aby wykluczyć możliwe komplikacje. Ogólnie rzecz biorąc, wydzielina przez cały okres ciąży powinna być biała. Dlaczego więc może wystąpić ta zmiana koloru? Oto możliwe przyczyny.
Brązowa wydzielina podczas ciąży
Szacuje się, że 1 na 5 kobiet ma brunatną wydzielinę podczas ciąży. Zwykle występuje, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w ścianie macicy, czyli na początku ciąży. W rzeczywistości kobiety często ją mylą z miesiączką.
Mówiąc dokładniej, ten zabarwiony płyn – który może również przybierać kolor ciemnoczerwony – składa się ze starej krwi. Jednak jego konsystencja jest lżejsza, a objętość mniej intensywna niż w krwawieniu miesiączkowym. Co więcej, w większości przypadków trwa tylko kilka godzin.
Jeśli jednak trwa kilka dni lub tygodni, staje się powodem do konsultacji lekarskiej. Z reguły podczas pierwszego trymestru ciąży pojawia się brązowa wydzielina. Nie powinna powodować żadnych innych objawów, takich jak ból lub swędzenie, ani nie powinna mieć dziwnego zapachu lub podejrzanej konsystencji.
Dlaczego podczas ciąży pojawia się brązowa wydzielina?
Często występują dwa powody brązowej wydzieliny podczas ciąży. Pierwsza to implantacja. Zapłodnione jajo musi przemieścić się z jajowodów do macicy. Tam przyczepia się do wyściółki macicy, co może powodować pewne naderwanie tkanki, wytwarzając w ten sposób brązowawy płyn.
Proces ten zachodzi między 7 a 14 dniem po zapłodnieniu. Zwykle najpierw pojawia się różowa wydzielina o konsystencji galaretowatej. Potem następują brązowawe upławy. Mają rzadką, ale gładką konsystencję i nie mają nieprzyjemnego zapachu.
Drugim powodem jest zmiana hormonalna. W związku z tym niektóre kobiety mają plamienia podczas ciąży. Upławy są bardzo lekkie i nie towarzyszą im inne objawy.
Jeśli jednak wydzielina występuje jednocześnie z objawami, takimi jak ból, swędzenie, gorączka lub dziwne zmiany konsystencji, może to mieć związek z jednym z poniższych problemów.
Infekcja
Choroby przenoszone drogą płciową lub infekcje dróg moczowych mogą powodować brązową wydzielinę podczas ciąży. W tym przypadku występuje z innymi objawami, takimi jak ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, dyskomfort w okolicy miednicy, swędzenie i nieprzyjemny zapach.
Oderwanie łożyska
W niektórych przypadkach objaw ten jest oznaką przedwczesnego odłączenia łożyska. Dzieje się tak w trzecim trymestrze ciąży. W takich przypadkach łożysko jest bardzo nisko, a naczynia krwionośne jego górnej warstwy są uszkodzone. Z tego powodu wydzielina jest zabarwiona na brązowo.
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy to łagodne nowotwory, które lokują się w macicy. Mają wiele naczyń krwionośnych i czasami są umiejscowione w taki sposób, że mogą łatwo krwawić.
Ciąża pozamaciczna
Ciąża pozamaciczna ma miejsce, gdy implantacja zarodka następuje poza macicą. Jednym z objawów tego stanu jest brązowa wydzielina lub krwawienie poza okresem menstruacyjnym. Ponadto występuje silny ból brzucha, skrajna tkliwość w okolicy miednicy i uczucie ciężkości w pochwie.
Poronienie
Brązowa wydzielina podczas ciąży może być również oznaką poronienia. Zwykle występuje przed 20. tygodniem i towarzyszą mu objawy, takie jak silny ból brzucha, utrata płynu z pochwy bez zapachu, gorączka i dreszcze.
Inne przyczyny brunatnej wydzieliny podczas ciąży
- Inną możliwą przyczyną brunatnej wydzieliny podczas ciąży jest uraz narządów płciowych. Dzieje się tak często podczas stosunku płciowego, kiedy penis uderza w ścianę szyjki macicy. Powoduje to lekkie krwawienie, które nadaje wydzielinie z pochwy ten odcień.
- Polipy w macicy również mogą powodować ten objaw.
- Ponadto brązowa wydzielina może być oznaką raka szyjki macicy. Nie wpływa na ciążę, chyba że jest w zaawansowanym stadium.
Możesz być także zainteresowana: Siedem domowych sposobów kontrolowania wydzieliny z pochwy
Rodzaje wydzieliny brunatnej podczas ciąży i ich interpretacja
Brązowa wydzielina podczas ciąży może być różnie interpretowana, w zależności od okresu, w którym występuje i innych okoliczności. Przyjrzyjmy się bliżej.
Pierwszy trymestr ciąży
Brązowa wydzielina podczas ciąży występuje najczęściej w pierwszym trymestrze; szczególnie we wczesnej ciąży. Jeśli towarzyszą jej inne objawy, zwłaszcza ból, może to być oznaką ciąży pozamacicznej lub ryzyka poronienia.
Drugi trymestr
Brązowa wydzielina w drugim trymestrze ciąży to nienormalne zjawisko. Ryzyko poronienia utrzymuje się, ale jest bardzo niskie. Jeśli pojawia się ból, najprawdopodobniej mówimy o odklejeniu łożyska. Powinien się tym zająć jak najszybciej lekarz.
Trzeci trymestr
W trzecim trymestrze istnieje większa szansa na infekcję, która prowadzi do brązowej wydzieliny. Możliwe jest również, że zmiany hormonalne powodują erozję szyjki macicy, która powoduje upławy. Zwykle nie jest to powód do niepokoju.
Oprócz tego, pod koniec ciąży wydalany jest czop śluzu, co oznacza, że nadszedł czas na poród.
Po stosunku
Szyjka macicy jest bardziej wrażliwa w czasie ciąży. Dlatego, nawet jeśli jesteście bardzo ostrożni, nierzadko zdarza się, że po stosunku płciowym pojawia się lekkie krwawienie, które objawia się brązową wydzieliną. Nie ma się czym martwić, chyba że występują inne objawy.
Ciąża bliźniacza
W końcu ten objaw występuje częściej, gdy w ciąży jest więcej niż jeden płód. Jest to normalne, o ile wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu ani dziwnej tekstury. Nie powinno też być żadnych innych objawów.
Kiedy szukać pomocy?
Zasadniczo brązowa wydzielina podczas ciąży nie powinna być obfita. Nie powinna też mieć nietypowych cech, takich jak nieprzyjemny zapach, grudkowata tekstura lub nadmierna gęstość. Jeśli jest dość lekka, gładka i utrzymuje się przez kilka godzin lub kilka dni, nie ma potrzeby konsultowania się z lekarzem.
W tej kwestii należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe zmienne:
- Ilość. Duża ilość brązowej wydzieliny wymaga konsultacji z lekarzem.
- Czas trwania. Ponad trzy dni upławów to znak ostrzegawczy.
- Czas wystąpienia. Z reguły, jeśli wydzielina pojawia się po pierwszym trymestrze, najlepiej udać się do specjalisty.
Przeczytaj więcej: Czy brak miesiączki wyklucza ciążę?
O czym należy pamiętać?
Brązowa wydzielina podczas ciąży sama w sobie nie jest niepokojącym znakiem. Od jednej czwartej do jednej piątej kobiet ma ten objaw, zwłaszcza we wczesnej ciąży. Więc nie panikuj ani nie zakładaj, że coś jest nie tak.
Natomiast gdy objaw wystąpi w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, najlepiej skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli nie ma innych objawów. Jest to również wskazane, jeśli jesteś w jakikolwiek sposób zaniepokojona sytuacją.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kim SM, Kim JS. A Review of Mechanisms of Implantation. Dev Reprod. 2017;21(4):351-359. doi:10.12717/DR.2017.21.4.351
- Khaskheli, Meharunnissa et al. “Vaginal discharge during pregnancy and associated adverse maternal and perinatal outcomes.” Pakistan journal of medical sciences vol. 37,5 (2021): 1302-1308. doi:10.12669/pjms.37.5.4187