Czy brak miesiączki wyklucza ciążę?

Menstruacja jest oznaką zakończenia fazy owulacji, dlatego jej brak niepokoi wiele kobiet. Czy Ciebie też martwi brak miesiączki? Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy kobiety z tym schorzeniem mogą zajść w ciążę? Dowiedz się coś więcej na ten temat.
Czy brak miesiączki wyklucza ciążę?

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2021

Brak miesiączki, zwany również bardziej fachowo jako amenorrhea, jest źródłem niepokoju wielu kobiet. Wynika to z jego ścisłego związku z niepłodnością.

Dlatego też wiele kobiet zastanawia się, czy w przypadku braku miesiączki jest możliwa ciąża? Poświęć więc chwilę na przeczytanie naszego artykułu, aby się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Jak zapewne już doskonale wiesz, kobiety co miesiąc przechodzą okres owulacji. W tym czasie może nastąpić zapłodnienie, jeśli uprawiają seks bez zabezpieczenia. Koniec tego okresu charakteryzuje się miesiączką, czyli wydaleniem powierzchownych warstw błony śluzowej macicy.

Czym dokładnie jest brak miesiączki?

Prostym sposobem zdefiniowania tego zjawiska jest (jak łatwo odgadnąć) po prostu brak miesiączki. Jest to jednak jeden z głównych powodów, dla których kobiety zwracają się do poradni położniczo-ginekologicznej i stanowi też źródło niepokoju u tych, które na taki brak miesiączki cierpią.

W większości przypadków brak miesiączki wskazuje, że w tym miesiącu nie wystąpiła owulacja. Dlatego ludzie kojarzą to powszechnie z bezpłodnością. Jednak nie zawsze tak jest.

Brak cyklu miesiączkowego może wystąpić w niektórych stanach fizjologicznych, takich jak połóg, ciąża, laktacja, okres okołomenopauzalny i menopauza. Także cykle inicjacji miesiączki w okresie dojrzewania są nieregularne.

Rodzaje braku miesiączki i ich główne przyczyny

Ponieważ kobiety przechodzą menstruację przez większość swojego życia, specjaliści podzielili brak miesiączki na dwa typy. Opierają się one na wieku i mają różne przyczyny. Są to:

Pierwotny brak miesiączki, czyli amenorrhea primaria.

Oznacza to brak pierwszej miesiączki u młodych kobiet w wieku 16 lat, w normalnym rozwoju i drugorzędowych cechach płciowych. Jednak u nastolatki prawdopodobnie występuje brak miesiączki, jeśli nie ma ona włosów łonowych do 13 roku życia.

Kobieta w łóżku

W przypadku młodych nastolatek większość przyczyn pierwotnego braku menstruacji ma swoje podłoże w obecności wrodzonych wad rozwojowych lub zmian genetycznych. Pod tym względem niektóre z najczęstszych przyczyn to:

  • Nieprzepuszczalna błona dziewicza.
  • Wada macicy lub pochwy uniemożliwiająca odpływ krwi.
  • Guz przysadki lub podwzgórza.
  • Agenezja Müllera.
  • Zespół Turnera.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Cykl menstruacyjny – naturalne środki lecznicze służące jego uregulowaniu

Wtórny brak miesiączki czyli amenorrhea secundaria.

Wtórny brak miesiączki to brak menstruacji przez co najmniej 3 miesiące u kobiet, które wcześniej miały regularne cykle miesiączkowe. Większość dotkniętych nią osób ma od 25 do 35 lat.

Główną przyczyną tego objawu jest ciąża, ponieważ kobiety ciężarne nie owulują podczas całej ciąży. Jednak może być on również spowodowany karmieniem piersią, menopauzą i stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Ponadto istnieją pewne czynniki predysponujące do wystąpienia tych zaburzeń, takie jak otyłość, stres, niepokój i intensywne ćwiczenia fizyczne.

Jeśli przyczyna braku miesiączki nie jest fizjologiczna, zjawisko to może to być spowodowane chorobą nabytą. Tak więc przyczyną drugiego wariantu może być dowolna z następujących chorób:

  • Zespół policystycznych jajników.
  • Patologie tarczycy (niedoczynność i nadczynność tarczycy).
  • Guz przysadki lub podwzgórza wydzielający prolaktynę.
  • Leki stosowane w leczeniu schizofrenii lub psychozy.
  • Przedwczesna niewydolność jajników.

Czy więc możliwa jest ciąża przy braku miesiączki?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest brak miesiączki oraz jakie są jego rodzaje i przyczyny tego schorzenia, czas odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście odpowiedź nadal zależy od dokładnego rodzaju zaburzenia i jego przyczyny.

Kobieta może zajść w ciążę, gdy pierwotny brak miesiączki spowodowany jest wrodzoną wadą rozwojową lub niedorozwojem błony dziewiczej. Owulacja przebiega normalnie, ale krew nie jest wydalana. W takim przypadku rozwiązaniem jest zwykle operacja chirurgiczna.

Kobieta u lekarza

Jednak naturalne zajście w ciążę jest niemożliwe, gdy pierwotny brak miesiączki jest spowodowany dysgenezami gonad, takimi jak zespół Turnera. Istnieje jednak możliwość uzyskania pożądanego efektu poprzez sztuczną inseminację z oddaniem jaj.

Konieczne jest jednak wyeliminowanie przyczyny, która zaburza cykle miesiączkowe, a tym samym utrudnia osiągnięcie poczęcia, gdy wtórny brak miesiączki został spowodowany lekami lub innym czynnikiem predysponującym.

Z drugiej strony, jeśli zjawisko to jest spowodowane zespołem policystycznych jajników lub patologiami tarczycy, zajście w ciążę jest znacznie trudniejsze. Ale nie jest jednak niemożliwe. Kobieta z tym problemem będzie wymagała głównie stałego nadzoru lekarskiego w celu wyleczenia leżącej u podstaw schorzenia patologii.

I na koniec, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, gdy brak miesiączki jest efektem guza wytwarzającego prolaktynę. Dzieje się tak dlatego, że ciąża będzie możliwa tylko wtedy, gdy w tym przypadku będzie to mikrogruczolak lub ogólnie mały guz. Ponadto kobieta musi rozpocząć leczenie, aby spróbować kontrolować ten stan.

Ogólnie rzecz biorąc brak miesiączki wymaga specjalistycznej konsultacji w celu rozwiązania przyczyny.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Sztuczne zapłodnienie pomaga zajść w ciążę

Brak miesiączki nie zawsze uniemożliwia ciążę

Brak menstruacji nie zawsze wskazuje na bezpłodność. Poczęcie będzie nieco trudniejsze, ale wystarczy wyeliminować przyczynę braku miesiączki i uregulować cykle miesiączkowe, aby osiągnąć zamierzony cel. W większości przypadków kobieta będzie musiała po prostu rozpocząć odpowiednie leczenie i poddawać się okresowym kontrolom lekarskim.

Ponadto zawsze istnieje możliwość wykonania sztucznego zapłodnienia w tych przypadkach braku miesiączki, w których ciąża naturalna jest niemożliwa – takich jak zespół Turnera. Obecnie postęp medycyny i możliwości chirurgiczne pozwalają poprawić rokowanie w przypadku tej choroby, która wcześniej była nie do pokonania.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sepúlveda Agudelo J, Alarcón Nivia M, Jaimes Carvajal H. Amenorrea Primaria. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología. 2009;60(1):57-67.
  • Young J. Amenorrea. EMC – Ginecología-Obstetricia. 2018;54(1):1-15.
  • Hernández Valencia M, Zárate A. Amenorrea y trastornos de la menstruación. Acta Médica Grupo Ángeles. 2006;4(3):197-201.
  • Sir-Petermann T, Ladrón de Guevara A, Villarroel A, Preisler J, Echiburú B, Recabarren S. Síndrome de ovario poliquístico y embarazo. Revista Médica de Chile. 2012;140( 7 ):919-925.
  • Tejerizo-López L, Sánchez-Sánchez M, García-Robles R, Tejerizo-García A, Leiva A, Morán E et al. Prolactinoma y embarazo. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia. 2001;28(8):317-331.
  • Enciso, Francisco Berumen, Lázaro Pavía Crespo, and José Castillo Acuña. “Classification and nomenclature of menstrual alterations.” Ginecologia y obstetricia de Mexico 75.10 (2007): 641-651.
  • Ross, Juana Himilce Baral, Nélida Orozco Hechavarría, and Eliecer Prades Hung. “Síndrome de Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser o agenesia de útero y vagina en una paciente joven.” MediSan 22.07 (2018): 552-558.
  • Vilanova Fernández, S., et al. “Himen imperforado: una revisión de diez años.” Revista Pediatría de Atención Primaria 5.20 (2003): 563-570.
  • de Bernal, Matilde. “Prolactina.” Revista Colombiana de Endocrinología, Diabetes & Metabolismo 12.1 (2018): 38-45.
  • Campi, Josué Joel Baldospin, et al. “Manejo multidisciplinario en el diagnóstico de los microadenoma hipofisiarios.” RECIMUNDO 3.2 (2019): 1110-1129.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.