Sztuczne zapłodnienie pomaga zajść w ciążę
Sztuczne zapłodnienie to jedna z najczęściej używanych technik wspomaganego rozrodu. Odkryj wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć.
Sztuczne zapłodnienie to jedna z technik wspomaganego rozrodu, która umożliwia parom z różnymi problemami reprodukcyjnym stać się rodzicami. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania sztucznego zapłodnienia do zajścia w ciążę?
Jeśli tak, czytaj dalej. Postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania.
Sztuczne zapłodnienie: jak zajść w ciążę?
Sztuczne zapłodnienie to technika wspomaganego rozrodu, która polega na umieszczeniu spermy, która została wcześniej wybrana w laboratorium, w macicy. Ta sperma może pochodzić od partnera lub z banku spermy.
Kiedy uda się pozyskać próbkę, specjaliści pracują nad nasieniem w laboratorium, oddzielając mobilne plemniki od osocza spermowego. Jednocześnie lekarz stymuluje jajniki, aby zwiększyć szansę zajścia w ciążę. W dalszej części artykułu omówimy jak wygląda krok po kroku proces zachodzenia w ciążę za pomocą sztucznego zapłodnienia.
Jak wygląda cały proces?
W przeciwieństwie do zapłodnienie in vitro (IVF), zapłodnienie w przypadku sztucznego zapłodnienia odbywa się w macicy. Z tego powodu lekarze przyjmują określone środki ostrożności, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę:
- Lekarze wybierają najlepsze plemniki z próbki, która może należeć do partnera lub pochodzić z banku spermy.
- Lekarz stymuluje owulację, aby upewnić się, że do niego dojdzie.
- Monitoruje moment owulacji, aby wybrać najlepszą chwilę na przeprowadzenie zapłodnienia.
- Lekarz przeprowadza zapłodnienie na kilka godzin przed rozpoczęciem owulacji. Dzięki temu sperma znajduje się już w ciele kobiety, gdy jajeczko jest uwalniane.
- Monitoruje postęp, aby potwierdzić zajście w ciążę.
Co odróżnia taką ciążę od ciąży naturalnej?
Czy istnieje jakakolwiek różnica między ciążą naturalną a ciążą wywołaną przez sztuczne zapłodnienie?
Nie, nie ma różnicy poza tym w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia. Oznacza to, że poza procesem inseminacji, który właśnie opisaliśmy, ciąża wywołana sztucznym zapłodnieniem i ciąża naturalna są dokładnie takie same.
Aby wyliczyć datę początkową ciąży, musisz odjąć 14 dni od daty przeprowadzenia zapłodnienia. Dzięki temu rozwój embrionu będzie odpowiadał tym samym tygodniom co w przypadku ciąży bez medycznej interwencji.
Przeczytaj również: Joga prenatalna – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Jakie jest ryzyko poronienia?
Od 10 do 20% wszystkich ciąż nie jest donoszonych do terminu, a sztuczne zapłodnienie w żaden sposób nie zwiększa ryzyka poronienia. Poza tym im starsza jest kobieta, tym większe jest ryzyko utraty ciąży (około 35% w wieku 35 lat, 40% w wieku 40 lat i 80% od 45. roku życia wzwyż).
Do większości poronień dochodzi przed 12. tygodniem ciąży z powodu problemów chromosomowych, brakującego embrionu, śmierci płodowej, zaśniadu lub wzrostu zaśniadu groniastego w macicy (nieprawidłowego rozrostu łożyska).
O co należy zadbać wykorzystując sztuczne zapłodnienie do zajścia w ciążę?
Zajście w ciążę za pomocą sztucznego zapłodnienia nie oznacza, że musisz podjąć jakiekolwiek wyjątkowe działania poza tymi rekomendowanymi w przypadku każdej ciąży. W rzeczywistości, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ciąża wywołana dzięki tej technice rozwija się dokładnie tak samo jak ciąża, do której doszło w sposób naturalny.
Z tego powodu powinnaś przestrzegać wytycznych ustalonych przez Twojego lekarza, chodzić na regularne kontrole do ginekologa, robić badania krwi i moczu oraz przeprowadzać badania ultrasonograficzne w określonych momentach. Jeśli test potrójny wykaże niepokojące wyniki, zostanie zlecone wykonanie amniopunkcji.
Odkryj również: Pilates podczas ciąży: dowiedz się, czy to jest dobry pomysł
Kiedy publiczna służba zdrowia przejmuje kontrolę nad sztucznym zapłodnieniem?
Zapewne zastanawiałaś się nad tym jeśli mieszkasz w kraju z publicznym systemem opieki zdrowotnej. Odpowiedź na nie zależy od praw obowiązujących w danym kraju. Na przykład w Hiszpanii opieka społeczna przejmuje kontrolę nad procesem sztucznego zapłodnienia gdy:
- Kobieta ma maksymalnie 40 lat, a mężczyzna ma maksymalnie 50 lat w momencie rozpoczęcia terapii.
- Udowodnili, że mają problem z zajściem w ciążę. Oznacza to, że para poddała się badaniom dotyczącym płodności, które ujawniły istnienie określonego problemu.
- Para nie ma razem dzieci lub dziecko cierpi na poważną chorobę. Kolejna sytuacja, w której koszty terapii pokrywa państwo, to sytuacja, w której jeden z partnerów nie miał dzieci.
- Ogólnie rzecz biorąc, państwo umożliwia wykonanie trzech podjeść, chociaż to akurat zależy od praw obowiązujących w danej autonomii.
- Żaden z partnerów nie cierpi na poważne schorzenie, które może być dziedziczne.
Jeśli razem z partnerem macie problem z poczęciem, udaj się do swojego lekarza. Z pewnością zleci wykonanie serii badań, aby określić, czy występuje u Was problem z płodnością oraz określi, czy sztuczne zapłodnienie będzie w stanie Wam pomóc.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Solís, L. S. (2000). Técnicas de reproducción asistida. Aspectos bioéticos. Cuadernos de bioética, 41. http://aebioetica.org/revistas/2000/1/41/37.pdf
- Mayo Clinic. (n.d.). Inseminación intrauterina. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/pregnancy-loss-miscarriage/symptoms-causes/syc-20354298
- Valls Hernández, M., Safora Enriquez, O., Rodríguez Izquierdo, A., & Lopez Rivas, J. (2009). Comportamiento del embarazo en mujeres mayores de 40 años. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología, 35(1), 0-0. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0138-600X2009000100002
- Boletín Oficial del Estado. (2014). Orden SSI/2065/2014, de 31 de octubre, por la que se modifican los anexos I, II y III del Real Decreto 1030/2006, de 15 de septiembre, por el que se establece la cartera de servicios comunes del Sistema Nacional de Salud y el procedimiento para su actualización.
https://www.mscbs.gob.es/profesionales/prestacionesSanitarias/CarteraDeServicios/docs/OM_SSI_2065_2014.pdf