Wazektomia: na czym polega ten zabieg?

Wazektomia: na czym polega ten zabieg?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wazektomia to prosty, bezpieczny i niezwykle skuteczny zabieg chirurgiczny wykorzystywany jako środek antykoncepcyjny dla mężczyzn. Nie wywiera wpływu na jakość życia seksualnego pacjenta, a w wielu przypadkach jego skutki są odwracalne.

Wazektomia to prosta procedura chirurgiczna, która stanowi formę antykoncepcji dla mężczyzn.

To niezwykle bezpieczna i skuteczna metoda, która umożliwia trwałą ochronę przed zajściem partnerki w ciążę.

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba mężczyzn poddaje się wazektomii. Jednak jest to decyzja, która wymaga posiadania świadomości i odpowiedzialności odnośnie zabezpieczania się przed ciążą. Nie powinni się jej poddawać młodzi mężczyźni oraz mężczyźni, którzy nie mają partnerki lub przechodzą przez kryzys w związku.

Mężczyzna powinien poddać się wazektomii jedynie jeśli ma całkowitą pewność, że w przyszłości nie chce mieć już biologicznego dziecka. To dość trwała metoda antykoncepcyjna, dlatego też przed podjęciem decyzji należy dogłębnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

Na czym polega wazektomia?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, podczas którego chirurg podcina nasieniowody. Te przewody wyprowadzają plemniki z jąder do cewki moczowej. Lekarz podcina je, aby nie pełniły już tej funkcji. Dzięki temu plemniki pozostają w jądrach i nie mają jak się z nich wydostać.

Mężczyzna trzymający się za brzuch

Ponieważ plemniki nie są już w stanie opuszczać organizmu mężczyzny, nie są w stanie zapłodnić żadnej kobiety. Ta metoda jest skuteczna w 99,9% przypadków i całkowicie sterylizuje mężczyznę.

Jednak należy pamiętać, że plemnik to komórka, która wywołuje ciążę po połączeniu się z komórką jajową kobiety. Mężczyzna, który poddał się wazektomii, może uprawiać seks, mieć wytrysk i wydzielać nasienie. Jednak w takim nasieniu nie ma plemników, dlatego też zapłodnienie nie jest możliwe.

Przebieg procedury

Wazektomia to zabieg ambulatoryjny, który można z łatwością wykonać w klinice lub gabinecie lekarskim. Wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Oznacza to, że pacjent jest świadom tego, co się dzieje podczas zabiegu, ale nie odczuwa bólu.

Na samym początku, przed rozpoczęciem procedury, pracownik medyczny ogoli i wyczyści okolice moszny. Następnie znieczuli cały obszar i przystąpi do wykonywania zabiegu.

Wazektomię można przeprowadzić na dwa sposoby: przez nacięcie powłok skórnych i bez niego. W pierwszym przypadku chirurg wykonuje dwa małe nacięcia w górnej części moszny za pomocą skalpela. Następie rozcina i związuje lub uszczelnia zakończenia nasieniowodów. Potem zamyka nacięcia na mosznie używając szwów lub kleju chirurgicznego.

Podczas wazektomii przeprowadzanej bez rozcinania powłok skórnych, lekarz znajduje nasieniowody i wstrzymuje środek znieczulający. Następnie wykonuje niewielki otwór w mosznie, wiąże ze sobą nasieniowody i odcina ich część. Na koniec zakleja otwór klejem chirurgicznym lub zakłada szew.

Wazektomia: przed i po zabiegu

Zazwyczaj taki zabieg wymaga minimalnych przygotowań. Polegają one na skontrolowaniu przyjmowanych leków oraz zmniejszeniu lub wstrzymaniu przyjmowania tych, które mogą wywierać wpływ na krzepnięcie krwi. Zazwyczaj trzeba zacząć to robić na 10 dni przed zabiegiem.

Po zabiegu mężczyzna musi przynajmniej przez trzy lub cztery dni nosić specjalne usztywnienie na mosznę. Mogą pojawić się siniaki i stan zapalny, ale zazwyczaj zanikają tydzień lub dwa tygodnie po zabiegu. Zazwyczaj pacjent może powrócić do codziennych aktywności po 3 do 7 dniach.

Zabieg chirurgiczny

To bardzo bezpieczna procedura, ale oczywiście jak każdy zabieg wiąże się z pewnym wynikiem. Dyskomfort wywoływany przez ból i stan zapalny o normalnym natężeniu można kontrolować stosując leki przeciwbólowe dostępne na receptę lub przykładając zimne okłady na bolące miejsce.

Koniecznie zasięgnij porady lekarskiej jeśli ból, który odczuwasz, jest nie do zniesienia. W niektórych przypadkach może pojawić się infekcja, ale można ją łatwo zwalczyć przyjmując antybiotyki. Gorączka to objaw infekcji i wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. To samo tyczy się krwawienia oraz bardzo dużego stanu zapalnego.

Co należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zabiegu?

Wazektomia w żadnym wypadku nie wywiera wpływu na seksualność mężczyzny, a każdy, kto przeszedł ten zabieg, już po upływie tygodnia lub dwóch, może wrócić do normalnego życia seksualnego. Jednak przez pierwsze trzy miesiące po wazektomii może dojść do zapłodnienia, dlatego też w tym okresie należy stosować inne metody antykoncepcyjne.

Taki zabieg jest czasami odwracalny, ale w niektórych przypadkach nie jest to możliwe. Procedura przywracania płodności jest droższa od samej wazektomii i bardziej skomplikowana. Co więcej, nie ma żadnej gwarancji, że przyniesie oczekiwane skutki.

Poza tym należy zauważyć, że chociaż wazektomia to metoda antykoncepcyjna, to nie chroni przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego też mimo braku ryzyka zapłodnienia zawsze warto stosować prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych z nowymi partnerami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Romero Pérez, P., Merenciano Cortina, F. J., Rafie Mazketli, W., Amat Cecilia, M., & Martínez Hernández, M. (2004). La vasectomía: estudio de 300 intervenciones. Revisión de la literatura nacional y de sus complicaciones. Actas urológicas españolas, 28(3), 175-214.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.