Bóle stawów - najlepsze zioła na artretyzm!

Skrzyp polny pomaga złagodzić stany zapalne i wspomaga produkcję kolagenu, który zapobiega zwyrodnieniu stawów.
Bóle stawów - najlepsze zioła na artretyzm!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Artretyzm jest chorobą, która powoduje stany zapalne w miejscach, w których łączą się nasze kości. Te okropne bóle stawów w wielu przypadkach uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka roślin o właściwościach leczniczych, dzięki którym zmniejszysz stany zapalne i złagodzisz bóle stawów związane z artretyzmem.

Co powoduje bóle stawów?

Artretyzm jest bardzo bolesną chorobą i zmusza do sięgania po niezwykle silne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle stawów związane są ze stanem zapalnym wywołanym przez tarcie kości, które – u zdrowej osoby – są odseparowane tkanką chrząstną.

Tkanka chrząstna chroni stawy, umożliwia normalne, płynne ruchy, pełniąc funkcję swego rodzaju amortyzatora. Bez wątpienia bóle stawów i stany zapalne znacznie ograniczają zdolność poruszania się.

Kobieta z bolącym nadgarstkiem

Naturalne środki przeciwbólowe

Osoby, które cierpią na ciągłe bóle stawów, mają do dyspozycji kilka roślin o właściwościach leczniczych, które redukują stan zapalny i uśmierzają ból.

Ich działanie jest szczególnie efektywne, jeżeli – przy okazji – zmieni się pewne nawyki, takie jak:

 • Aktywność fizyczna adekwatna do aktualnej sytuacji zdrowotnej.
 • Zrównoważona dieta obfitująca w produkty o działaniu alkalizującym.
 • Zimne lub gorące okłady na obolałe obszary ciała.
 • Masaże i inne naturalne, rozgrzewające terapie.

Poniżej przedstawiamy 4 zioła na bóle stawów. Należy pijać 2 lub 3 porcje naparu dziennie przez co najmniej 3 miesiące. Pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeżeli jesteś w trakcie leczenia farmakologicznego.

Kolcorośl

Kolcorośl jest świetnym diuretykiem. Jako, że eliminuje nadmiar płynów, pomaga oczyścić tkanki i stawy z toksyn. Dzięki temu poprawia ich ruchliwość i łagodzi ból.

Oprócz tego, kolcorośl posiada też inne właściwości:

 • Wspiera proces odchudzania.
 • Eliminuje toksyny i oczyszcza krew.
 • Leczy choroby skóry.
 • Obniża poziom cholesterolu.
 • Wzmacnia układ oddechowy.

Zielona herbata

Napar z zielonej herbaty na bóle stawów

To bardzo popularny napar, znany i chętnie pity na całym świecie. Zielona herbata jest bogata w przeciwutleniacze i flawonoidy, które skutecznie zwalczają stany zapalne.

Warto pamiętać, że zielona herbata działa przeciwnowotworowo – dowodzą tego liczne badania naukowe. Najlepiej pijać ją między posiłkami. Zadbaj o to, żeby była ekologiczna i wysokiej jakości – wtedy przyniesie Ci największe korzyści.

Skrzyp polny

Napar ze świeżego skrzypu polnego

Skrzyp polny jest doskonałym lekiem na bóle stawów. Z jednej strony działa jako diuretyk, eliminując nadmiar płynów, a z drugiej uzupełnia niedobór minerałów niezbędnych tkance chrząstnej.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na krzem – to on jest głównym składnikiem przy produkcji kolagenu. Skrzyp polny jest bogaty również w potas i magnez.

Kurkuma

Kłącze i kurkuma w proszku

Kurkuma jest znana głównie ze względu na swoje zastosowanie kulinarne. Ale uwaga! Jest też jedną z roślin o olbrzymich właściwościach leczniczych. Kurkuma zawiera przeciwutleniacze, a także związki przeciwnowotworowe i antydepresyjne. Mało tego! Niezwykle skutecznie zwalcza stany zapalne, a także pomaga ukoić bóle związane z artretyzmem.

Przyprawa ta jest doskonałym lekiem na artretyzm, bóle stawów i wszelkiego rodzaju bóle reumatyczne. Możemy sięgać po nią w postaci naparu lub dodawać jako przyprawę do naszych potraw.

Jednakże aby przyniosła oczekiwane rezultaty, należy spożywać ją systematycznie i przez dłuższy okres czasu.

Weź również pod uwagę, że ta złocista przyprawa nadaje daniom dość specyficznego smaku. No i oczywiście koloru. Możemy śmiało przyprawiać nią zupy, kremy, gulasze, makarony, sosy itp. Świetnie spisuje się również w deserach: ciastach, koktajlach, budyniach itp.

To może Cię zainteresować ...
Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów

Zdecydowanie warto spróbować dopasować codzienny jadłospis do wymagań, jakie stawia dieta dla osób cierpiących na zapalenie stawów. Dowiedz się wię...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ríos, J. L., & Recio, M. C. (2005). Medicinal plants and antimicrobial activity. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2005.04.025
 • Al-Nahain A, Jahan R, Rahmatullah M. Zingiber officinale: A Potential Plant against Rheumatoid Arthritis. Arthritis. 2014;2014:159089. doi:10.1155/2014/159089
 • Khanna S, Jaiswal KS, Gupta B. Managing Rheumatoid Arthritis with Dietary Interventions. Front Nutr. 2017;4:52. Published 2017 Nov 8. doi:10.3389/fnut.2017.00052

[object Object]