Ból szyi – 6 nawyków które go powodują

· Grudzień 27, 2016
Aby uniknąć bólu szyi, spróbuj zidentyfikować te nawyki i powstrzymaj się od nich. Zwyczaje te obejmują palenie i złą postawę

Ból szyi dotyczy około 67% populacji. Jesteś wśród tych ludzi? Czy wiesz jakie nawyki mogą powodować bóle karku? Co można zrobić, by zapobiec, dalszemu bólowi?

Ból szyi jest zwykle spowodowany przez działania, które wymagają powtarzalnych ruchów lub przedłużonej złej postawy.

Może to prowadzić do napięć, urazów więzadeł lub skurczów w mięśniach szyi.

W większości przypadków, to twoje nawyki, są przyczyną bólu szyi. Może nigdy o nich nie myślałaś, a może po prostu nie wiązałaś, szkodliwych czynności przez Ciebie wykonywanych z bólem szyi.

Już dziś dowiesz się, jakie są. Zwracaj na nie uwagę i zmień je, tak, aby zwiększyć komfort swojego życia.

Ból szyi a aiedzący tryb życia

Mężczyzna w fotelu ogląda telewizję

Brak aktywności fizycznej jest niekorzystny dla całego ciała.

Jej brak powoduje uszkodzenie szyi, ponieważ zakłóca metabolizm krążków międzykręgowych, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują ciągłego ruchu.

Struktura kręgosłupa pozwala Ci poruszać się z łatwością , niestety brak ruchu prowadzi do jego uszkodzeń. Efektem tego jest ból wzdłuż kręgosłupa, szczególnie uciążliwy w szyi.

Sposobem na uniknięcie tego jest ruch. Każda aktywność fizyczna jest dobra dla twojego zdrowia:

  • Spacerowanie
  • Bieganie
  • Pływanie
  • Taniec
  • Praktykowanie jogi

Pamiętaj tylko, aby nie przeforsować się na początku. Jeśli nie ćwiczysz i nagle zaczniesz bardzo intensywne treningi, to nie tylko możesz spowodować obrażenia szyi ale również kolan i kręgosłupa.

Masz złą postawę

Ból szyi doskwiera wielu ludziom i to komputer może być właśnie częścią problemu. Często, fotele nie wspierają naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Ze względu na niewystarczające oparcie dla dolnej części pleców oraz brak wsparcia dla ramion, ludzie, którzy pracują przy komputerze często muszą pochylać się nad biurkiem.

Zwyczaj ten jest destrukcyjny dla szyi, ponieważ tworzy w twoim kręgosłupie krzywiznę w kształcie litery „C”. Efektem jest dodatkowy nacisk na szyję i dysk lędźwiowy.

Najlepiej, aby miejsce do pracy było dostosowane do twojej postawy i nie miało negatywnego wpływu na twoje zdrowie. Możesz także ustawić alarm co każde 30, 40 minut, aby przypominał Ci, o zmianie pozycji.

Ułatwi to:

  • Przepływ krwi
  • Da szansę twojemu kręgosłupowi na odpoczynek

Na twoją postawę mają wpływ, także inne czynniki. Rzeczy takie jak noszenie nieodpowiedniego obuwia i przenoszenie ciężkich bagaży lub rzeczy, mogą również przyczyniać się do złej postawy.

Należy pamiętać, żeby nigdy nie podnosić więcej niż stanowi 10% masy naszego ciała. Chociaż czasami jest to trudne, staraj się mieć to na uwadze – zwłaszcza w stosunku do dzieci, które często dźwigają bardzo ciężkie plecaki do szkoły.

Palisz

palenie

Dla wielu jest to jeden z najmniej oczywistych powodów bólu szyi. Raka płuc i cukrzycę łączymy już z paleniem. Teraz możesz dodać następną rzecz do listy: przewlekły ból szyi.

Palenie papierosów powoduje odwodnienie dysków, co znacznie przyspiesza proces ich degeneracji.

Może to prowadzić do przepukliny międzykręgowej lub kompresji kręgosłupa, które zakłócają prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa.

Ten zły nawyk powoduje również blokadę naczyń krwionośnych. Problem ten z czasem prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do kręgosłupa i dysków.

Jesteś uzależniona od smartfona?

Sms-owanie nie tylko nadwyręża twoje kciuki. Gdy pochylasz się nad smartfonem, kładziesz bardzo duży nacisk na mięśnie szyi.

Wyobraź sobie piłkę lekarską zamocowaną na tyczce do golfa. Twoja głowa waży ok 4,5 kg., co oznacza, że utrzymanie jej w takiej pozycji wymaga sporo wysiłku.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu będzie ograniczenie spędzanego czasu przed telefonem, lub podnoszenie ekranu na wysokość wzroku.

Przesadzasz z alkoholem

Nic dziwnego, że kiedy śpisz w dziwnej pozycji następnego dnia boli Cię szyja. To może zdarzyć się od czasu do czasu, a bardzo prawdopodobne, że dzieje się tak po spożyciu alkoholu.

Oto dlaczego: Ludzie mają skłonność do zmiany swojej pozycji kilka razy w ciągu nocy, ale kiedy jesteś pod wpływem alkoholu podczas snu poruszasz się znacznie mniej.

Oznacza to, że twoje ciało może przez dłuższy czas pozostawać w niewygodnej pozycji z napiętymi mięśniami szyi. Aby temu zapobiec, pij tylko taką ilość alkoholu, z którą możesz sobie poradzić.

Jeśli jest to w ogóle możliwe, najlepiej całkowicie unikaj spożywania napojów alkoholowych.

Masz zły materac lub poduszki

łóżko

Innym czynnikiem, który może być przyczyną bólu szyi jest spanie na zbyt wielu poduszkach, lub na takich, które są byt miękkie. Wpływa to na położenie twojej głowy względem linii pleców, powodując naprężenia szyi.

Miękki materac jest kolejnym błędem, ponieważ tworzy on punkt nacisku na kręgosłup. Bardzo twardy też nie pomaga bo kręgosłup ma swoje własne krzywizny, do których materac musi się dostosować.

Przeczytaj także: Bóle rąk – wypróbuj te proste ćwiczenia

Najlepszym wyborem jest odpowiednio twardy materac z ergonomicznymi poduszkami, utrzymującymi głowę w jednej linii z grzbietem.

Unikaj nawyków, które są niekorzystne dla twojej szyi.

Czy już zidentyfikowałaś swoje złe nawyki? Nadszedł czas, aby je zmienić i wreszcie dać odpocząć szyi.