Ból pleców – 5 przyczyn występowania

· Czerwiec 2, 2018
Ból pleców nie musi oznaczać poważniejszych problemów ze zdrowiem, jednak powinniśmy zwracać na niego uwagę i nie lekceważyć go, szczególnie jeżeli trwa dłużej niż tydzień. A oto 5 dolegliwości, które mogą go wywołać.

Nasz organizm wysyła nam czasami sygnały ostrzegawcze na przykład ból pleców. Pojawiają się on w konkretnych miejscach, w których mogły pojawić się problemy.

Jeżeli ciało daje nam znać, że coś jest nie w porządku, trzeba odpowiednio zareagować. Mogą to być na przykład problemy z funkcjonowaniem stawów, kości, mięśni lub innych części ciała. W tym artykule przyjrzymy się kilku dolegliwościom, które mogą wywoływać ból pleców.

Po pierwsze, co mamy na myśli mówiąc „plecy”? To obszar od tylnej części szyi i ramion do pasa. Długość pleców jest zależna od długości kręgosłupa. W tym obszarze ciała znajdują się różne organy takie jak płuca i nerki.

Plecy pełnią bardzo ważną rolę. Utrzymują ciało we właściwej pozycji w spoczynku lub w ruchu. Ponadto, pozwalają zachować stabilny punkt ciężkości. Plecy mają również za zadanie osłaniać i chronić rdzeń kręgowy.

Co powinniśmy wiedzieć o bólu pleców

Ból pleców jest jednym z bardzo powszechnych problemów zdrowotnych. Może być chroniczny i bardzo intensywny. Innymi słowy, może ustąpić w ciągu jednego tygodnia lub trwać dłużej niż trzy miesiące.

Może ustać samoistnie, nawet gdy nie znasz jego przyczyny. Jeżeli powstaje w wyniku poważniejszych problemów, można go leczyć. Istnieją różne sposoby kuracji, począwszy od naprzemiennych zimnych i gorących kompresów skończywszy na lekach przeciwzapalnych.

ból pleców

Choroby, które mogą powodować ból pleców

Przedstawiamy niektóre dolegliwości, które mogą wywołać ból pleców.

1. Rak prostaty

Rak prostaty może być przyczyną bólu pleców. Choroba ta może wywoływać ból w okolicy piątego kręgu kręgosłupa – okolicy lędźwiowej – oraz prawej strony pleców, a także powodować zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych. Jest to stan zapalny i opuchlizna stawu łączącego kość krzyżową i kość biodrową.

rak prostaty i ból pleców

2. Endometrioza

Endometrioza zwana także gruczolistością macicy, może czasami prowadzić do poważnych powikłań. Skurcze macicy, a także zbliznowacenia powstające w wyniku endometriozy, mogą być przyczyną bólu pleców lub też okolic klatki piersiowej.

Ból ten można złagodzić przyjmując środki przeciwbólowe oraz stosując gorące kąpiele, rozluźniające mięśnie pleców.

3. Skolioza

Skolioza to wyraźne skrzywienie kręgosłupa na boki, co powoduje ból pleców. Może być on bardzo intensywny i dokuczliwy.

skolioza i ból pleców

4. Lumbago

Lumbago czyli ból pleców w okolicy lędźwiowej, może pojawić się w wyniku zerwanego węzadła lub mięśnia pleców. Może wystąpić również z powodu mikroskopijnego naderwania w tej okolicy.

Pojawia się ono czasem przy gwałtownym ruchu, na przykład przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów lub nieodpowiednim rozciąganiu. Ból może być krótkotrwały lub tak dotkliwy, że nie można się ruszyć.

5. Osteoporoza

Osteoporoza może powodować intensywny ból pleców. Pojawia się on w wyniku uszkodzeń i złamań kręgów lub kręgosłupa. Choroba ta może rozwijać się latami bez żadnych objawów. Z czasem może stać się jednak bardzo bolesna.

Dbaj o swoje ciało by zapobiec bólom pleców!

osteoporoza i ból pleców