Ból pleców - 5 przyczyn występowania

Ból pleców nie musi oznaczać poważniejszych problemów ze zdrowiem, jednak nie należy go lekceważyć, szczególnie jeżeli trwa dłużej niż tydzień.
Ból pleców - 5 przyczyn występowania
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Czasami organizm wysyła nam sygnały ostrzegawcze, na przykład poprzez ból pleców. Ból zazwyczaj pojawia się w miejscach, w których mogły pojawić się problemy.

Jeżeli ciało daje nam znać, że coś jest nie w porządku, należy odpowiednio zareagować. Mogą to być na przykład problemy z funkcjonowaniem stawów, kości, mięśni lub innych części ciała. W tym artykule przyjrzymy się kilku dolegliwościom, które mogą wywoływać ból pleców.

Po pierwsze, co mamy na myśli mówiąc „plecy”? To obszar od tylnej części szyi i ramion do pasa. Długość pleców jest zależna od długości kręgosłupa. W tym obszarze ciała znajdują się różne organy, takie jak płuca i nerki.

Plecy pełnią bardzo ważną rolę. Utrzymują ciało we właściwej pozycji w spoczynku lub w ruchu. Ponadto, pozwalają zachować stabilny punkt ciężkości. Plecy mają również za zadanie osłaniać i chronić rdzeń kręgowy.

Co powinniśmy wiedzieć o bólu pleców?

Ból pleców jest jednym z bardzo powszechnych problemów zdrowotnych. Może być chroniczny i bardzo intensywny. Zazwyczaj ustępuje w ciągu jednego tygodnia lub trwa dłużej niż trzy miesiące.

Czasami ustaje samoistnie, nawet gdy nie znasz jego przyczyny. Jeżeli powstaje w wyniku poważniejszych problemów, można go leczyć. Istnieją różne sposoby kuracji, począwszy od naprzemiennych zimnych i gorących kompresów, skończywszy na lekach przeciwzapalnych.

kręgosłup

Choroby, które mogą powodować ból pleców

Oto niektóre dolegliwości, które mogą wywołać ból:

1. Rak prostaty

Rak prostaty może wywoływać ból w okolicy piątego kręgu kręgosłupa – okolicy lędźwiowej – oraz prawej strony pleców. Ponadto, może powodować zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych, czyli stan zapalny i opuchliznę stawu łączącego kość krzyżową i kość biodrową.

rak prostaty a ból pleców

2. Endometrioza

Endometrioza, zwana także gruczolistością macicy, może prowadzić do poważnych powikłań. Skurcze macicy, a także zbliznowacenia powstające w wyniku endometriozy, mogą być przyczyną bólu pleców lub okolic klatki piersiowej.

Ból ten można złagodzić, przyjmując środki przeciwbólowe oraz stosując gorące kąpiele, rozluźniające mięśnie pleców.

3. Ból pleców spowodowany skoliozą

Skolioza to wyraźne skrzywienie kręgosłupa na boki, co powoduje ból pleców. Może być on bardzo intensywny i dokuczliwy.

skolioza

4. Lumbago

Lumbago, czyli ból pleców w okolicy lędźwiowej, może pojawić się w wyniku zerwanego więzadła lub mięśnia pleców. Może wystąpić również z powodu mikroskopijnego naderwania w tej okolicy.

Lumbago pojawia się czasem przy gwałtownym ruchu, na przykład przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów lub nieodpowiednim rozciąganiu. Ból może być krótkotrwały lub tak dotkliwy, że nie można się ruszyć.

5. Osteoporoza także powoduje ból pleców

Osteoporoza może powodować intensywny ból pojawiający się przede wszystkim w wyniku uszkodzeń i złamań kręgów lub kręgosłupa. Choroba ta może rozwijać się latami bez żadnych objawów, a z czasem może stać się bardzo bolesna.

Dbaj o swoje ciało, aby zapobiec bólom pleców!

osteoporoza i ból pleców

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.