Ból brzucha – jak się go łatwo pozbyć?

Chociaż jest wiele różnych rozwiązań, które mogą nam pomóc złagodzić ból brzucha, to jednak jeśli ból się utrzymuje, musimy udać się do specjalisty, aby wykluczyć poważne problemy i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Ból brzucha – jak się go łatwo pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2018

Ból brzucha może być nieco mylący, ze względu na dużą liczbę narządów wewnętrznych znajdujących się w jego obrębie. Jest to duży obszar rozciągający się od żołądka aż po jelita.

Wiele osób ma tendencję do generalizowania bólu, łącząc go jedynie z rozstrojem żołądka. Jest to bardzo powszechny błąd popełniany na co dzień.

Jednakże, zważywszy na to, o czym wspomniano już wcześniej, obszar ten zajmują również inne narządy, które mogą wykazywać różny rodzaj bólu, jeśli wystąpił jakiś stan chorobowy. Ból brzucha to temat, któremu poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Główne przyczyny powodujące ból brzucha

Biorąc pod uwagę nieskończoną liczbę czynników wpływających na ból odczuwany w obrębie jamy brzusznej, skupimy się na tych, które uważamy za najważniejsze. Zaczynajmy.

1. Ostre zapalenie trzustki

Według terminów medycznych nazwa “zapalenie” oznacza stan zapalny dotkniętego organu. W tym przypadku zapalenie trzustki oznacza obrzęk tego narządu.

Rak trzustki

Twój ból w takim przypadku występuje w górnej części brzucha.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Trzustka – oczyszczanie za pomocą ziół

2. Ostre zapalenie wątroby

Podobnie jak poprzednia przyczyna, zapalenie wątroby jest stanem zapalnym głównego narządu należącego do układu wątrobowo – żółciowego, czyli wątroby. Ból brzucha lokalizuje się po prawej stronie jego środkowej części.

3. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Kontynuujemy przegląd stanów zapalnych w obrębie brzucha, tym razem mówimy o jednym z najczęstszych u ludzi, zapaleniu wyrostka robaczkowego. Ból pojawia się w prawej dolnej części brzucha.

4. Problemy jelitowe

Chociaż może istnieć wiele powodów, najczęstsze są infekcje i biegunka. Ogólnie rzecz biorąc, ból brzucha towarzyszący tym problemom pojawia się w całym rejonie jamy brzusznej. Są to zwykle bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe dla osób, które na nie cierpią.

5. Nieżyt żołądka

Ból brzucha towarzyszący zapaleniu błony śluzowej żołądka jest podobny do dolegliwości odczuwanych przy rożnych schorzeniach. Jednak to właśnie zapalenie, czyli nieżyt żołądka, uważane jest za główną przyczynę skurczów w górnej części brzucha.

Ponadto zwykle towarzyszą mu krwawe stolce lub wymioty.

Alternatywne środki stosowane na ból brzucha

Biorąc pod uwagę przyczyny bólu wymienione powyżej, medycyna ludowa zawsze poszukuje różnych niekonwencjonalnych środków, aby złagodzić ból i położyć kres wszystkim dolegliwościom brzusznym.

Poniżej przedstawiamy kilka naturalnych środków zaradczych, które można stosować w domu.

Imbir i cytryna

Korzeń imbiru jest jednym z najzdrowszych składników odżywczych jakie istnieją. Dzięki swoim właściwościom często wchodzi w skład różnych domowych środków leczniczych. W tym przypadku będzie bardzo przydatny, aby zwalczyć ból brzucha.

Jedną z wielu dobroczynnych właściwości imbiru jest działanie przeciwzapalne.

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 kawałek korzenia imbiru
 • Sok z ½ cytryny

Przygotowanie

 • Podgrzej wodę i po doprowadzeniu do wrzenia dodaj kawałek korzenia imbiru.
 • Następnie pozwól mu się gotować przez 10 minut, zestaw z ognia i dodaj sok z połowy cytryny.
 • Później dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i odstaw, aż osiągnie temperaturę odpowiednią do spożycia
 • Pij dwie szklanki dziennie.

Woda ryżowa

Ryż zawiera duże ilości błonnika, bardzo korzystne dla organizmu. Wiele rodzajów bólu jest związanych z układem trawiennym, a ryż sprzyja jego funkcjonowaniu i pomaga leczyć każdy możliwy ból brzucha.

Koniecznie zobacz też artykuł: Woda ryżowa i korzyści z jej picia

Składniki

 • 5 szklanek wody (1 ¼ litra)
 • ½ szklanki ryżu (90 g)

Przygotowanie

 • Podgrzej wodę w garnku lub garnku, a gdy się zagotuje, dodaj ryż.
 • Gotuj na małym ogniu przez 15 lub 20 minut.
 • Następnie po wskazanym czasie, odcedź zawartość i odstaw wodę do spożycia w postaci serum, aby złagodzić poczucie dyskomfortu.

Proste rozwiązania, aby wyeliminować ból brzucha

Oprócz omówionych powyżej wariantów domowych środków leczniczych, istnieją również inne rodzaje prostych praktyk łagodzących ból w rejonie brzucha.

Serce z dłoni na brzuchu
 • Medytacja: Chociaż wiele osób wątpi w siłę umysłu, jest ona wprost zaskakująca i ma bezpośredni wpływ na resztę ciała.
 • Czyszczenie zębów przed i po każdym posiłku: Zaleca się zawsze, ale szczególnie w przypadku, gdy ból brzucha jest związany z ciągłą chęcią wymiotów.
 • Regulacja spożycia kofeiny: składnik ten, tak często przyjmowany w postaci kawy, może powodować odwodnienie. Stan ten prowadzi do częstych zaparć, które z kolei wywołują ból brzucha.
 • Akupunktura: Wpływa na rozluźnienie ciała i umysłu. Jej działanie jest podobne do działania medytacji i przyczynia się do koncentracji i harmonii całego ciała a w konsekwencji do wyregulowania dolegliwości bólowych w rejonie brzucha.

Co jeszcze wziąć pod uwagę

Wszystkie rodzaje bólu brzucha różnią się od siebie, pomimo wielu podobieństw i obszaru, w którym występują. Jednak czas ich trwania zwykle nie powinien być zbyt długi.

W przypadku, gdy ból brzucha przeciąga się więcej niż 24 godziny, zaleca się wizytę u specjalisty w celu wykluczenia jakiegoś zaawansowanego schorzenia lub stanu zagrażającego życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.