Bociankowe - 5 porad, dzięki którym będzie wspaniałe

Bociankowe - 5 porad, dzięki którym będzie wspaniałe

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bociankowe”, czyli specjalne przyjęcia z okazji narodzin dziecka są znaną od dziesięcioleci tradycją stosowaną powszechnie w Stanach Zjednoczonych. Ale stały się one jeszcze bardziej popularne w ostatnich latach. W rzeczywistości wiele gwiazd Hollywood znacząco przyczyniło się do rozpowszechnienia tej niszowej z początku tradycji

Ale na przykład w biedniejszych krajach Ameryki Łacińskiej ludzie obchodzili bociankowe także od wielu dekad. A dzisiaj coraz więcej ludzi na całym świecie wykazuje wciąż rosnące zainteresowanie tym zupełnie nowym dla nich obyczajem.

Ponadto z oczywistych względów chcą oni się dowiedzieć, jak najlepiej będzie takie przyjęcie z okazji narodzin dziecka zorganizować. Albo też jak się zachować będąc na nie zaproszonym.

W przypadku takich imprez zawsze głównymi na nich postaciami są przyszli rodzice i – oczywiście – dziecko, które się ma wkrótce urodzić. Głównym celem, z jakim wiąże się bociankowe jest po prostu zdobycie wszystkiego, czego młoda para będzie potrzebować przez pierwsze kilka miesięcy życia swojego dziecka.

Jak możesz zaplanować idealne bociankowe? Co musisz wziąć pod uwagę? Jak się zachować, jeśli zostaniesz na takie przyjęcie zaproszony? Specjalnie w celu ułatwienia Ci odpowiedzi na powyższe pytania przygotowaliśmy nasz dzisiejszy artykuł.

Jeśli poświęcisz chwilę na jego przeczytanie, już za kilka minut będziesz wiedział wszystko, czego Ci będzie potrzeba w razie czekającego Cię przyjęcia z okazji narodzin dziecka.

Kto powinien z reguły organizować bociankowe?

Bociankowe to stosunkowo niedawno powstały termin, który dotyczy po prostu wydanie przyjęcia z okazji narodzin dziecka. W języku angielskim nosi to nazwę baby shower. Ogólnie rzecz biorąc jest to świetna okazja, aby uzyskać wszystko to, czego potrzebują przyszli rodzice, aby przygotować się na wychowywanie swojej przyszłej pociechy.

Ponadto jest to także idealna okazja, aby móc świętować tę radość, jaką jest zbliżające się rozwiązanie ciąży wraz z najbliższymi przyjaciółmi lub rodziną.

Z tradycyjnego punktu widzenia osoba, która organizuje bociankowe, musi być kimś bliskim dla przyszłej matki, ale jednocześnie nie może należeć do jej rodziny. Jednak obecnie siostra, przyjaciółka, matka chrzestna lub w zasadzie każda zainteresowana osoba może podjąć się tego zadania.

Spotkanie rodzinne - bociankowe

W rzeczywistości czasami przyszła matka może także chcieć zająć się wszystkim. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby ktoś inny wziął na siebie tę odpowiedzialność. Ale kobieta w ciąży, jeśli zechce, zdecydowanie może także zorganizować własnoręcznie bociankowe.

Opcja, którą preferuje wiele kobiet, polega na tym, że przyszła matka pomoże komuś zorganizować to przyjęcie. W ten sposób pomysły obu pań mogą korzystnie wpłynąć na całe wydarzenie i spowodować w ten sposób uniknięcie otrzymywania zbytecznych prezentów.

Najlepsza pora, by zorganizować bociankowe

Kobiety zwykle organizują bociankowe na krótko przed urodzeniem dziecka. I chociaż nie ma żadnych przeszkód, by takie przyjęcie odbyło się w dowolnym momencie ciąży, to jednak zaplanowanie go pod sam koniec tego kresu zawsze jest korzystniejszym rozwiązaniem.

Większość kobiet woli organizować bociankowe, gdy są pomiędzy siódmym a ósmym miesiącem ciąży. Zdecydowanie przyjęcie takie odbywające się w ciągu ostatnich kilku dni przed porodem nie jest dobrym pomysłem.

Wynika to z tego, że ta konkretna pora ciąży może być naprawdę stresująca dla przyszłej matki. W efekcie nie będzie ona w stanie czerpać z przyjęcia odpowiedniej dozy przyjemności.

Przed wybraniem ostatecznej daty warto sprawdzić, czy pasuje ona wszystkim gościom. Sprawa ta staje się istotna zwłaszcza wtedy, gdy masz dużą rodzinę. Dlatego też lepiej upewnić się, że będziesz w stanie zaprosić na bociankowe wszystkich tych, których chcesz ujrzeć na tym przyjęciu

Porady pozwalające zorganizować perfekcyjne bociankowe

Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w organizacji tego typu wydarzeń. Aby jednak nie stracić ani odrobiny uroku tej starej tradycji i uczynić ten moment bardziej wyjątkowym, najlepiej jest zorganizować bociankowe w swoim własnym domu.

Obecnie dostępnych jest wiele pomysłów na wspaniałe przyjęcie z okazji narodzin dziecka, bez konieczności wydawania zbyt dużych sum pieniędzy. Podczas gdy wiele kobiet preferuje ogromne imprezy, to jednak w dalszym ciągu minimalistyczne podejście jest bardzo popularne.

1. Na początek utwórz listę gości

Jednym z pierwszych kroków do zaplanowania doskonałego przyjęcia jest sporządzenie pełnej listy gości. Dzięki temu możesz oszacować, co będzie Ci potrzebne, aby Twoje bociankowe okazało się być naprawdę idealne.

Planowanie listy gości

Ważne jest w tym momencie to, by zastanowić się, kto naprawdę chce z Tobą dzielić te chwile radości. Twoja lista gości może zawierać na przykład członków rodziny, bliskich przyjaciół i nawet wybranych współpracowników.

2. Roześlij kartki z zaproszeniem na bociankowe

Istnieje wiele pomysłów, które możesz wykorzystać do zaproszenia gości na organizowane przez siebie przyjęcie z okazji narodzin dziecka. Dodatkowo możesz przy wyborze kolorów i wzorów zaproszeń wziąć pod uwagę płeć przyszłego maleństwa.

W idealnym przypadku wyślij gotowe kartki z wyprzedzeniem około dwóch tygodni. Dzięki temu Twoi przyszli goście będą w stanie zaplanować sobie czas i wziąć udział w Twojej imprezie.

3. Przygotuj dekoracje

Przyjęcia z okazji narodzin dziecka są imprezami z motywami kręcącymi się przede wszystkim wokół dzieci. Dlatego też najlepiej będzie odpowiednio wybrać dekoracje. Na rynku dostępne są nawet pakiety do dekoracji takich imprez. Znajdziesz nawet rozwiązania specjalnie zaprojektowane na potrzeby bociankowego.

Wybierając dla siebie dekoracje warto też pomyśleć o kolorach i wzorach. Niektóre godne uwagi pomysły obejmują na przykład:

 • Balony i serpentyny
 • Księgi pamiątkowe z podpisami gości
 • Bukiety kwiatów
 • Butelki dla niemowląt i pieluchy
 • Obrusy i serwetki w pastelowych barwach
 • Drobne pamiątki lub prezenty.

4. Zaplanuj jedzenie i przekąski na bociankowe

Bez wątpienia jedzenie jest najważniejszym i najbardziej nerwowym aspektem przy planowaniu idealnego przyjęcia z okazji narodzin dziecka. I chociaż nie musisz rzecz jasna przygotowywać wielkiego bankietu, dobrze jest jednak zrobić kilka różnych smakowitych rzeczy dla swoich gości.

Mogą to być na przykład przekąski i przystawki takie jak:

 • Szaszłyki z owoców lub kiełbasek
 • Truskawki i fontanna czekoladowa
 • Pomarańcze pokryte czekoladą
 • Koktajle owocowe
 • Kanapki z szynką i serem
 • Desery w formie galaretek.

Nie zapomnij o słodyczach, aby stworzyć idealne bociankowe! Wprawdzie na Twoje przyjęcie z okazji narodzin dziecka z pewnością przyjdą ludzie, którzy wolą unikać słodkości, to jednak większość gości na pewno chętnie je spałaszuje ze smakiem.

Niektóre godne uwagi opcje na bociankowe obejmują między innymi:

 • Babeczki lub ciastka
 • Słodki popcorn
 • Czekoladki lub cukierki
 • Ciasto czekoladowe
 • Kruche ciasteczka o różnych wzorach i kształtach

Pozostaje do rozważenia także kwestia napojów. Oczywiście na ogół możesz przygotować napoje na własną rękę, mieszając na przykład różne owoce, soki i smaki. Istnieje także wiele pomysłów na zrobienie ich w domu bez konieczności wydawania zbyt wielu pieniędzy.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie koktajli i napojów w oddzielnych butelkach w stylu niemowlęcym, tak aby wszyscy zgromadzeni dobrze się bawili pijąc je przez smoczek.

5. Jakie gry zaproponujesz swoim gościom?

I na koniec warto też zaplanować kilka gier, aby ożywić całe przyjęcie z okazji narodzin dziecka. W ten sposób goście mogą się też dobrze zabawić.

Niektóre tradycyjne gry, jakie możesz wziąć pod uwagę to:

 • Odgadywanie obwodu brzucha przyszłej mamy
 • Układanie pieluszki na kształt dziecka
 • Odgadywanie imienia przyszłego dziecka (o ile go jeszcze nie zdradziłaś wcześniej!)
 • Konkurs karmienia butelką
 • Zakaz wypowiadania słowa „dziecko”!

Możesz zaplanować i udekorować całe przyjęcie z okazji narodzin dziecka w oparciu o to, co lubisz i jaką atmosferę chcesz stworzyć. Najważniejszą rzeczą jest pamiętać, że bardzo ważne jest, aby przyszła mama czuła się w jego trakcie tak komfortowo, jak to tylko możliwe.

Goście zazwyczaj dają przyszłym rodzicom różnego rodzaju prezenty. Ci bardziej pomysłowi wolą czasem robić wieże z pieluch, a także inne oryginalne konstrukcje z pieluch lub kosmetyków dla niemowląt.

Czy planujesz już swoje bociankowe? Jeśli tak, to postępuj zgodnie z tymi wskazówkami i baw się dobrze razem ze swoimi bliskimi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.