Błędy w makijażu, których należy unikać przy wyjątkowych okazjach

Błędy w makijażu mogą wpłynąć na Twój wygląd przy wyjątkowych okazjach. Ale na czym one polegają i jak ich uniknąć? Tutaj Ci wyjaśnimy.
Błędy w makijażu, których należy unikać przy wyjątkowych okazjach

Ostatnia aktualizacja: 05 lutego, 2023

To normalne, że podczas wyjątkowych okazji chcesz wyglądać jak najlepiej, co obejmuje również dobry makijaż. Jednak w tym przypadku warto mieć świadomość, jakie błędy w makijażu mogą zniweczyć stylizację. Od przygotowania skóry aż do aplikacji kosmetyków nie należy zapominać o żadnym szczególe.

Podobnie warto wykorzystać wolny czas na sprawdzenie produktów i ich daty przydatności do użycia. Jak wyjaśnia dr Dawn Davis, dermatolog Mayo Clinic, kosmetyki należy czyścić co sześć miesięcy, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się bakteriami lub innymi zarazkami.

Czy wybrałaś już makijaż, który chcesz nosić w tym sezonie na wyjątkowe okazje? Chcesz wyglądać idealnie? Nie pozwól, aby cokolwiek go zepsuło! Oto 10 błędów, których należy unikać i kilka wskazówek, jak osiągnąć najlepszy efekt.

Błędy w makijażu, które rujnują Twój odświętny look

Nie jest tajemnicą, że makijaż może poprawić rysy twarzy. W rzeczywistości jest to temat, który został zbadany naukowo. Publikacja w czasopiśmie Plos One komentuje, że kosmetyki mogą nie tylko poprawiać rysy twarzy, ale również wygładzać skórę i nadawać jej bardziej jednolity koloryt.

Aby jednak tak się stało, trzeba znać funkcję każdego produktu i wiedzieć, jak prawidłowo go aplikować. Biorąc to pod uwagę, przejrzyjmy teraz błędy w makijażu, które zwykle są popełniane podczas wyjątkowych okazji. Unikanie ich będzie kluczem do nieskazitelnego i atrakcyjnego wyglądu.

1. Nieprzygotowanie skóry

Jednym z głównych błędów w makijażu na wyjątkowe okazje jest nakładanie produktów bez przygotowania skóry. Być może z powodu pośpiechu lub braku wiedzy, wiele osób zapomina o oczyszczaniu i nawilżaniu skóry.

Oczywiście może to mieć wpływ na ostateczne wykończenie, zwłaszcza gdy skóra jest sucha lub skłonna do trądziku. Aby temu przeciwdziałać, American Academy of Dermatology zaleca stosowanie delikatnego środka oczyszczającego na twarz i kremu nawilżającego zawierającego filtr przeciwsłoneczny 30 SPF lub wyższy.

Preparar el rostro para el maquillaje
Pierwszym krokiem do dobrego wyglądu makijażu jest przygotowanie skóry za pomocą oczyszczenia, nawilżenia i ochrony przeciwsłonecznej.

2. Przesadzanie z ilością produktów

Często mniej znaczy więcej. Nie trzeba używać wszystkich produktów z zestawu do makijażu. Aby dobrze go zrobić, warto wziąć pod uwagę strój, który zamierzasz założyć, wydarzenie, porę dnia, a nawet pogodę. Te czynniki pomagają zdecydować o odpowiednim doborze kosmetyków, nie przeciążając twarzy zbyt dużą ilością kolorów.

3. Częste błędy w makijażu dotyczą wyboru niewłaściwych odcieni

Istnieje ryzyko zakupu podkładów lub korektorów niedopasowanych do karnacji twarzy. Jeśli kolor jest ciemniejszy lub ma zbyt niską tonację, trudno zakryć niedoskonałości i uzyskać dobre wykończenie. Aby tego uniknąć, najlepiej wybrać jasne palety, które wyglądają prawie naturalnie.

W razie wątpliwości możesz wypróbować niewielką ilość danego odcienia na linii szczęki, a nie na dłoni.

4. Nadużywanie podkładu

Jest to prawdopodobnie jeden z najczęstszych błędów makijażowych, jakie popełniają kobiety chcąc uzyskać świąteczny wygląd. Próbując zakryć cienie i inne niedoskonałości, czasami nakładają kolejne warstwy podkładu. Na czym polega problem? To działanie obciąża cerę, w wyniku czego skóra może wyglądać na popękaną lub nawet brudną.

Najlepszą alternatywą są lekkie podkłady. Stosowanie produktów z formułami nawilżającymi ma dodatkowe korzyści. Łatwiej się wchłaniają, dobrze kryją i wygładzają skórę.

5. Nieprawidłowe użycie korektora

Na rynku dostępne są różne korektory kolorystyczne, w zależności od niedoskonałości, którą chcemy zamaskować. Choć ten kosmetyk może dać świetne efekty, przy jego nakładaniu łatwo również o błędy w makijażu:

  • Podkreśla zmarszczki, gdy nie jest w pełni wymieszany.
  • Uwydatnia cienie pod oczami, gdy użyjesz odcienia jaśniejszego niż naturalny. Najlepiej użyć tego samego odcienia co podkład.
  • Użyty jako rozświetlacz tworzy efekt pandy, zwłaszcza zastosowany przed nałożeniem podkładu.

6. Nadmierny makijaż oczu

O ile styl makijażu zależy od stroju i okazji, o tyle nakładanie zbyt dużej ilości produktów na oczy zazwyczaj nie daje dobrych efektów. Nasycone, zbyt ciemne lub błyszczące cienie niweczą starania o odmłodzony wygląd.

Natomiast zbytnie przyciemnienie dolnej części oczu powoduje, że wydają się one mniejsze. Obecny trend zaleca używanie białego ołówka, ponieważ ma on efekt powiększający oko. Chodzi jednak o to, żeby nigdy nie przesadzić z cieniami czy eyelinerami.

7. Błędy w makijażu: deformacja brwi

Brwi odgrywają bardzo ważną rolę we podkreślaniu atrybutów twarzy. Istnieje więc kilka trendów, które można zastosować. Błędy w makijażu brwi polegają na ich deformacji, zwłaszcza podczas wyrywania. Unikaj też przerysowywania włosów i nie przesadzaj z cieniowaniem.

Po depilacji woskiem makijaż należy nakładać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków. Nie używaj zbyt ciemnych odcieni, ponieważ tak silne podkreślenie brwi nie wygląda dobrze.

8. Nieumiejętność podkręcania rzęs

Trwa debata na temat lokówki do rzęs; czy stosować przed czy po nałożeniu tuszu? Profesjonalni wizażyści są zgodni co do tego, że lepiej podkręcać czyste rzęsy, aby się nie łamały.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Specjalistów ds. Makijażu i Charakteryzacji sugeruje trzymanie rzęs od nasady i zaciskanie lokówki przez 10 do 30 sekund. Jeśli na rzęsach znajdują się grudki, wskazane jest usunięcie ich specjalną szczoteczką.

Błędy w makijażu
Nakładając tusz na rzęsy, unikaj grudek i nadmiaru produktu.

9. Błędy w makijażu podczas nakładania różu na policzki

Róż nakładamy na szczycie kości policzkowej, a nie na policzku. Następnie od kości policzkowych rozetrzyj w kierunku skroni, zawsze łącząc go z resztą makijażu. Jeśli stylizacja podkreśla usta i oczy, zdecyduj się na lekki rumieniec. Kiedy stosujesz styl nude , możesz użyć mocniejszego odcienia.

10. Zbyt intensywne konturowanie to częste błędy w makijażu

Konturowanie to profesjonalna technika, która uwydatnia twarz jako całość lub zaznacza określone obszary. Powinno być subtelne, bez przesadzania i wyolbrzymiania rysów. Przy grubych lub zbyt wyrazistych warstwach konturowania, cera traci naturalność.

Dzięki samouczkom online nauczysz się, jak wykonać ten element makijażu, aby uzyskać idealny wygląd na wyjątkowe uroczystości.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: 13 sztuczek związanych z makijażem i fryzurą, aby zaoszczędzić czas rano

Kilka końcowych wskazówek dotyczących makijażu na najwyższym poziomie

Chodzi o to, żeby nie tylko wyeliminować błędy w makijażu podczas wyjątkowych okazji. Warto też pamiętać, jak ważny jest wybór wysokiej jakości produktów. Dobra formuła w kosmetykach wpływa zarówno na efekt końcowy aplikacji, jak i na ich trwałość trwania oraz pielęgnację skóry.

Trzeba również poświęcić trochę czasu na dezynfekcję gąbek, pędzli, aplikatorów i innych narzędzi. Dermatolodzy zalecają ich mycie przynajmniej co 7-10 dni, aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych dla skóry grzybów i bakterii.

Na koniec pamiętaj, jak ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, środków nawilżających i innych produktów do pielęgnacji twarzy. Utrzymanie zdrowej skóry jest kluczem do tego, aby makijaż spełniał swoje zadanie i podkreślał piękno Twojej cery. Zwracaj na to uwagę!

To może Cię zainteresować ...
Czym jest technika wizażu i dlaczego ma wpływ na makijaż?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym jest technika wizażu i dlaczego ma wpływ na makijaż?

Dowiedz się, czym jest technika wizażu i jak nałożyć go na makijaż, aby podkreślić rysy i jeszcze bardziej upiększyć twarz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.