Biotyna — co sprawia, że tak bardzo przyspiesza porost włosów?

Biotyna należy do rodziny witamin z grupy B. Jest niezbędna w organizmie i doskonale wpływa na porost włosów i ich wygląd.
Biotyna — co sprawia, że tak bardzo przyspiesza porost włosów?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Biotyna to forma witaminy B, która jest zalecana do stymulacji wzrostu włosów. Jednak korzyści mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Chociaż dostępne badania potwierdzają, że w niektórych przypadkach biotyna promuje wzrost włosów, nie do końca jest jasne, w jaki sposób działa.

Biotyna w różnych postaciach stała się bardzo poszukiwanym produktem. Wielu lekarzy zaleca go nawet jako leczenie uzupełniające zapobiegające łysieniu.

Czym jest biotyna?

Biotyna, czyli witamina B7, jest związkiem, który stanowi istotną część kilku enzymów odpowiedzialnych za niektóre kluczowe aspekty metabolizmu. Między innymi pomaga w utrzymaniu zdrowych włosów i skóry. Wszystko wskazuje na to, że pomaga w metabolizmie niektórych składników odżywczych, które stymulują produkcję keratyny. To podstawowy składnik włosów, skóry i paznokci. Witamina utrzymałaby również nawilżenie w tych obszarach.

Niedobór biotyny nie jest powszechnym schorzeniem. Jednak niektórzy ludzie są na nią bardziej podatni, na przykład osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Objawy tego typu niedoboru obejmują wypadanie włosów. W takich przypadkach często zalecana jest biotyna. Natomiast u osób zdrowych biotyna jest często zalecana jako suplement na porost włosów, gdy włosy są słabe. Jednak dowody naukowe nie są silne u osób bez chorób jelit.

Układ trawienny
Zaburzenia jelitowe mogą utrudniać wchłanianie witaminy B7, prowadząc do niedoboru biotyny.

Źródła biotyny

Organizm może pozyskiwać biotynę z szerokiej gamy pokarmów. Można go również pozyskać w formie suplementów. Źródła żywności bogatej w biotynę obejmują:

  • Wątroba.
  • Gotowane żółtko.
  • Płatki owsiane, kiełki pszenicy, soja i drożdże.
  • Mleko i ser.
  • Sardynki.
  • Kalafior i zielona fasola.
  • Wieprzowina, wołowina i kurczak.
  • Grzyby.
  • Marchewka, pomidory i sałata.
  • Orzeszki ziemne, orzechy włoskie i migdały.

Zróżnicowana i zdrowa dieta jest uważana za wystarczającą do dostarczenia ilości biotyny potrzebnej do normalnego funkcjonowania organizmu. Innym źródłem tej witaminy są suplementy. Mają one postać proszku rozpuszczalnego w wodzie. Również niektóre szampony i produkty do włosów zawierają tę substancję.

Biotyna — korzyści ze stosowania

Biotyna jest uważana za niezbędną witaminę. Oznacza to, że organizm nie może prawidłowo funkcjonować bez tego związku. Jego główną rolą jest pomoc w przekształcaniu składników odżywczych w energię.

Zakłada się, że biotyna przyjmowana jako suplement może oferować kilka korzyści. Jednak nie ma wystarczającego poparcia naukowego, aby potwierdzić jego deklarowane właściwości dla wzrostu włosów. Podobno według niektórych autorów może zwiększać grubość pasm i zwiększać objętość.

Dlatego często stosuje się go w leczeniu wypadania włosów lub w celu poprawy wyglądu przerzedzonych, łamliwych, płaskich włosów. W przypadku łysienia telogenowego miałoby to pewne występowanie, chociaż badania wykazały, że musi istnieć podstawowy deficyt, aby uzasadnić jego stosowanie jako suplementu.

Witamina ta promuje również lepsze wchłanianie jelitowe innych witamin z grupy B. Dlatego jest adiuwantem, który pomaga zapobiegać np. niedoborom witaminy B12, a tym samym zapobiegać zaburzeniom mięśni i układu nerwowego.

Zastosowania i zalecenia biotyny

Zaleca się, aby dzienne spożycie biotyny wynosiło od 25 do 30 mikrogramów dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat. W przypadku dorosłych powinna wynosić od 20 do 100 mikrogramów dziennie. Ilości te można łatwo uzyskać w normalnej, zbilansowanej diecie. Jeśli chodzi o suplementy biotynowe, nie ma zalecanej dawki, ponieważ stężenia tego składnika różnią się w zależności od marki. Dlatego najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jedyna dawka tego suplementu, której udowodniono, że wspomaga wzrost włosów i wzmacnia paznokcie, to 2,5 miligrama dziennie przez 6 miesięcy doustnie. Nie ma badań potwierdzających skuteczność szamponów lub produktów do włosów zawierających go do stosowania miejscowego. Z drugiej strony nadmierne spożycie biotyny może prowadzić do problemów.

Możliwe są skutki uboczne, takie jak wysypki skórne, zaburzenia trawienia, trudności w produkcji insuliny i zaburzenia nerek. W niektórych przypadkach zbyt duża ilość biotyny może wywołać efekty podobne do objawów choroby Gravesa-Basedowa. W szczególności może powodować wydzielanie przez tarczycę zwiększonej ilości hormonu tarczycy. Wpływa więc na wyniki badań laboratoryjnych tego gruczołu.

Piękne i zadbane włosy. Biotyna
Nie jest jasne, czy szampon z biotyną działa miejscowo i hamuje wypadanie włosów.

W dobrej diecie nie powinno zabraknąć biotyny

Nie ma badań, aby ustalić, czy długotrwałe stosowanie suplementów tej witaminy może powodować negatywne skutki. Jeśli dana osoba ma problemy z porostem włosów, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Biotyna w szamponie nie zaszkodzi, ale nie ma pewności, że pobudzi wzrost słabych pasm. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które mają potwierdzoną diagnozę niedoboru witaminy B7. W takim przypadku konieczna będzie suplementacja. Na razie wiemy, że wystarczy zbilansowana dieta. Jeśli cierpisz na problemy z wchłanianiem jelitowym, skonsultuj się ze specjalistą i oceń swój wewnętrzny poziom witamin.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Accame, M. E. C. (2014). Plantas medicinales en dermatología (II): aceites de almendras, germen de trigo, coco, sésamo y rosa mosqueta. Panorama actual del medicamento, 38(372), 345-349.
  • Zanuy, M. V., & Sanz, M. L. (2005). Empleo de suplementos nutricionales orales basado en la evidencia. Endocrinología y Nutrición, 52, 34-40.
  • Guerra, Elena González, and Aurora Guerra Tapia. “Suplementos nutricionales y piel.” Más dermatología 33 (2021): 31-36.
  • Méndez, A. A., Ochoa, D. S., & Aguilar, R. N. (2013). La biotina: una vitamina vieja con funciones nuevas. Biológicas Revista de la DES Ciencias Biológico Agropecuarias, 15(1), 24-30.
  • Gutiérrez, Marta Romero, et al. “Enfermedad de Crohn metastásica.” Gastroenterología y hepatología 33.6 (2010): 440-444.
  • Mateu, Eulàlia. “Caída del cabello:: de las causas al tratamiento.” El farmacéutico: profesión y cultura 590 (2020): 23-27.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.