Zdrowy porost włosów - 6 naturalnych olejków

Aby uzyskać na naszych włosach możliwie jak najlepsze rezultaty, koniecznie musimy poszukać olejków najlepszej jakości. O ile to tylko możliwe, warto sięgać po produkty organiczne.
Zdrowy porost włosów - 6 naturalnych olejków

Ostatnia aktualizacja: 25 stycznia, 2019

Zdrowy porost włosów zapewnia wygląd będący marzeniem wielu z nas. Długie, lśniące włosy dodają nam urody i piękna. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy włosy nie rosną wystarczająco szybko i stają się cienkie, łamliwe, zniszczone i bez życia.

Aby osiągnąć zdrowy porost włosów, musimy podjąć pewne konkretne kroki, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych i zapewniając pielęgnację.

Istnieje wiele czynników mających negatywny wpływ na włosy. Wśród najbardziej powszechnych możemy wymienić:

 • Nieodpowiednie odżywianie się
 • Stres
 • Złe krążenie krwi
 • Niedostateczne natlenienie
 • Zatkane pory i mieszki włosowe

Jeżeli wydałaś już majątek na leczenie i kosztowne kuracje dostępne na rynku ale nie uzyskałaś wymarzonych rezultatów, mamy dla Ciebie dobre wieści. Istnieją naturalne sposoby, by wspomóc zdrowy porost włosów sięgając po olejki.

6 olejków aby wspomóc zdrowy porost włosów

Zdrowy porost włosów to cel, który możemy osiągnąć sięgając po naturalne olejki. W dalszej części artykułu zapoznasz się z sześcioma olejkami, dzięki którym Twoje włosy będą wyglądać pięknie i zdrowo.

1. Olej kokosowy

Jednym z olejków najczęściej używanych na włosy jest olej kokosowy. Jego właściwości są znane już od starożytności – stosowano go do czyszczenia, odżywiania i chronienia włosów.

Olej kokosowy na zdrowy porost włosów

Naturalny skład tego oleju w skuteczny sposób odżywia włókna naszych włosów. Dzięki temu zapobiegamy utracie białek i naturalnych olejków chroniących włosy. To bardzo ważne, ponieważ każdego dnia są one narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe, toksyny, zanieczyszczenia oraz agresywne środki chemiczne.

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest prawdziwym skarbem natury dla ludzi. Stosowana na włosy, może przynieść im mnóstwo korzyści. Zawarty w nim hormon znany jako dihydrotestosteron (DHT) korzystnie wpływa na mieszki włosowe, pomagając zapobiec łysieniu pojawiającemu się u mężczyzn.

Oliwa z oliwek na zdrowy porost włosów

Wziąwszy również pod uwagę wysoką zawartość cennych przeciwutleniaczy, oliwa z oliwek może nam pomóc pobudzić zdrowy porost włosów. Uwalnia skórę od wolnych rodników i dostarcza składników odżywczych do mieszków włosowych i skóry głowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj też do artykułu: Oliwa z oliwek – stwórz sobie domowy salon piękności

3. Olej rycynowy

Olej rycynowy stosuje się jako naturalny środek nawilżający i przywracający blask. Jest również doskonałym sposobem na wypadanie włosów.

Rycyna na zdrowy porost włosów

 • Ten rodzaj oleju jest bogaty w kwas rycynolowy i kwasy tłuszczowej omega 9.

  Kwas rycynolowy pobudza porost włosów i wykazuje właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Doskonale chroni to skórę głowy przed infekcjami.

 • Kwasy tłuszczowe Omega 9 z kolei, dzięki silnym właściwościom nawilżającym, doskonale wpływają na włosy, odżywiając je i wzmacniając, dzięki czemu są lśniące, gęste i piękne.

4. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest znany i ceniony ze względu na swój wyjątkowy aromat. Doskonale łagodzi stres, stany lękowe i  pomaga zwalczyć bezsenność.

Olejek lawendowy

Okazuje się jednak, że możemy go wykorzystać również do leczenia łysienia plackowatego. Właściwości olejku lawendowego pomagają nam przyśpieszyć zdrowy porost włosów – o ile tylko będziemy go stosować regularnie.

Stanowi on również silny środek dezynfekujący. Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym doskonale się sprawdza w leczeniu dolegliwości skóry głowy takich jak grzybica, drobnoustroje i wirusy.

5. Olejek migdałowy

Olejek migdałowy wykazuje silne właściwości chroniące i nawilżające włosy.

Choć sam w sobie nie pobudza porostu włosów, doskonale je chroni i odżywia mieszki włosowe, dzięki czemu są one jeszcze silniejsze i mniej podatne na uszkodzenia. Przekłada się to bezpośrednio na kondycję naszych włosów.

Olejek migdałowy na zdrowy porost włosów

Masaż skóry głowy z użyciem olejku migdałowego doskonale usuwa nagromadzone martwe komórki naskórka i zmniejsza stany zapalne skóry głowy.

Co więcej, olej ten może nam pomóc zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry.

Należy jednak zachować ostrożność w przypadku osób cierpiących na alergie na orzechy, ponieważ olejek ten może wywołać pewne reakcje alergiczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz też artykuł: Olej migdałowy – zastosowania znane i nieznane

6. Olejek z rozmarynu

Olejek z rozmarynu wykazuje wspaniałe właściwości wspomagające zdrowy porost włosów. Skutecznie rozszerza naczynia krwionośne w skórze głowy i stymuluje podział komórkowy, dzięki czemu aktywuje mieszki włosowe, w których rodzą się nowe włosy.

Dzięki swoim właściwościom dezynfekującym skutecznie zwalcza bakterie i inne szkodliwe organizmy pojawiające się na włosach i skórze głowy, mogące im poważnie zagrozić.

Co więcej, uważa się, że olejek rozmarynowy zapobiega wypadaniu włosów i pojawianiu się siwizny. Pomaga również pozbyć się łupieżu oraz skutecznie nawilża suchą, łuszczącą się skórę głowy.

Olejek rozmarynowy na zdrowy porost włosów

Olejki na zdrowy porost włosów – sposób zastosowania

Aby pobudzić zdrowy porost włosów, najlepiej byłoby przy użyciu tych olejków pamiętać o poniższych zasadach:

 • Wykonaj masaż skóry głowy wybranym przez siebie olejkiem. Niech trwa on 10 minut.
 • Po upływie tego czasu umyj głowę tak jak zwykle.
 • Aby wykonać bardziej intensywną kurację połączymy ze sobą rozmaite olejki – zabieg będzie jednak wyglądał tak samo.

Pamiętaj, że jeśli wykażesz się wytrwałością, osiągniesz pożądane rezultaty.

Twoje włosy nie tylko urosną, ale też będziesz w stanie raz na zawsze pożegnać się z powszechnymi problemami pojawiającymi się na skórze głowy. Efekty Cię zachwycą!

To może Cię zainteresować ...
Porost włosów – co jeść, aby go przyśpieszyć
Krok do ZdrowiaRead it in Krok do Zdrowia
Porost włosów – co jeść, aby go przyśpieszyć

Jeżeli chcesz przyśpieszyć porost włosów, musisz pamiętać, że czynnikiem fundamentalnym jest Twoja dieta. Dowiedz się, po co warto sięgać. • Gülçin, Ì., Şat, I. G., Beydemir, Ş., Elmastaş, M., & Küfrevioǧlu, Ö. I. (2004). Comparison of antioxidant activity of clove (Eugenia caryophylata Thunb) buds and lavender (Lavandula stoechas L.). Food Chemistry87(3), 393–400. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2003.12.008
 • Erkan, N., Ayranci, G., & Ayranci, E. (2008). Antioxidant activities of rosemary (Rosmarinus Officinalis L.) extract, blackseed (Nigella sativa L.) essential oil, carnosic acid, rosmarinic acid and sesamol. Food Chemistry110(1), 76–82. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2008.01.058
 • Ahmad, Z. (2010). The uses and properties of almond oil. Complementary Therapies in Clinical Practice16(1), 10–12. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2009.06.015