Częste błędy w pielęgnacji włosów

Odpowiednie techniki mycia i odżywiania są niezbędne dla utrzymania błyszczących i zdrowych włosów. Dowiedz się o typowych błędach w pielęgnacji włosów z tego artykułu!
Częste błędy w pielęgnacji włosów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stosowanie odpowiednich produktów i codzienna pielęgnacja może wyeliminować powszechnym błędy w pielęgnacji włosów. Czasami z powodu niewiedzy nasze włosy nie otrzymują niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują. Dodatkowo pewne nawyki je uszkadzają.

Cechami zdrowych włosów są elastyczność, odporność, połysk, miękkość i łatwość układania. Ponadto skóra głowy nie może cierpieć z powodu problemów z włosami, ponieważ może to wywołać konsekwencje zarówno higieniczne, jak i psychologiczne, na co wskazuje artykuł opublikowany w magazynie Offarm.

Również długość, kolor, kształt i powierzchnia włosów wpływają na projektowany przez nas wizerunek. Dlatego tak ważna jest ochrona włosów lub przywrócenie im zdrowia, jeśli są już zniszczone.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najczęstszych błędów popełnianych przez kobiety.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów

Rewitalizacja włosów wiąże się z działaniami takimi jak poprawa metody mycia i nieużywanie środków chemicznych. Oto kilka innych błędów, które mogą uniemożliwić Ci uzyskanie doskonałych, zdrowych włosów.

1. Wybór niewłaściwego szamponu

Niewłaściwy dobór produktów zbiera swoje żniwo. Nie wszystkie włosy potrzebują tych samych składników odżywczych. Tak naprawdę istnieją formuły dla każdego rodzaju włosów. Jeśli nie wiesz, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, skonsultuj się z profesjonalną stylistką.

Jeśli będziesz używać szamponu przez długi czas, twoje włosy przyzwyczają się do jego właściwości. Dlatego co kilka miesięcy zaleca się naprzemienne stosowanie innych produktów, aby Twoje włosy zyskały nowe składniki odżywcze.

Jeśli chodzi o szampon 2 w 1, są one praktyczne, aby zaoszczędzić pieniądze i czas. Jednak podwójna funkcja nigdy nie będzie tak dobra, jak funkcje indywidualne każdego produktu.

Myślimy, że chciałabyś przeczytać: Korzyści z podnoszenia stóp przez 20 minut dziennie

Champú para cuidar el cabello.
Nie wszystkie szampony są tej samej jakości. Dlatego warto zbadać rynek i wybrać ten właściwy.

2. Błędy w pielęgnacji włosów: nieużywanie odżywki

Niektóre osoby nie używają odżywki i uważają, że ich włosy będą bardziej tłuste, jeśli to zrobią.

To błąd! Kosmetyk wchodzi w skład procesu oczyszczenia, nabłyszczenia i nawilżenia, którego potrzebują włosy. W przeciwieństwie do szamponu, nakładaj go od nasady aż po same końce, bez dotykania aż samej nasady.

3. Mieszanie zabiegów

Myląc codzienne mycie włosów ze specjalną kuracją lub łącząc środki nawilżające, maseczki i odżywki, ryzykujesz uszkodzeniem włosów.

4. Błędy w pielęgnacji włosów: spanie z mokrymi włosami

Kiedy kładziesz się do łóżka z mokrymi włosami, łatwiej się łamią. Ponadto mokra pościel zwiększa ryzyko podrażnień, łupieżu i grzybów, jak zauważono w badaniach opublikowanych w czasopiśmie Allergy.

Z drugiej strony, gruczoły łojowe aktywują się pod wpływem wilgoci, przez co włosy stają się tłuste.

5. Nie rozczesywanie włosów we właściwy sposób

Idealnym sposobem na rozplątanie włosów jest rozpoczęcie od końcówek. Najlepiej, jeśli użyjesz grzebienia z szerokimi zębami i nie przekroczysz 20 przeciągnięć grzebienia.

Zrób to przed wejściem pod prysznic a potem jeszcze raz po wysuszeniu włosów. Czesanie będzie skuteczniejsze przy pomocy środka zmiękczającego.

6. Niewłaściwe używanie żelazek, suszarek, lokówek i prostowników

Błędy podczas pielęgnacji włosów obejmują również niewłaściwe używanie narzędzi do ich suszenia, prostowania lub kręcenia. Nie nadużywaj ich!

Suszarka powinna być aktywowana w średniej temperaturze, najlepiej z dyfuzorem, aby nie poddawać włosów działaniu nadmiernej temperatury. Nigdy nie stosuj prostownicy na mokre włosy ani nie próbuj zwijać mokrych włosów, ponieważ para otworzy łuski i pozostawi połamane pasemka.

7. Częste błędy w pielęgnacji włosów: ciągłe stosowanie środków chemicznych

Wszystkie włosy mają odpowiedni poziom tolerancji, zanim zostaną uszkodzone przez wiele wybielaczy i farb. Dobrze jest zmienić swój wygląd, jeśli sprawia to, że czujesz się dobrze, ale pamiętaj, że jedna substancja stosowana zaraz po drugiej z pewnością zniszczy twoje włosy.

W dzisiejszych czasach można również farbować włosy ekstraktami roślinnymi lub profesjonalnymi barwnikami bez chemii.

8. Nie mycie włosów po dniu spędzonym na plaży

Po powrocie z plaży nieumycie włosów zwiększa ryzyko ich wysuszenia. Niezbędne jest spłukanie szamponem nawilżającym, który usuwa cząsteczki soli i kurz.

To samo dotyczy chloru z basenu. Pamiętaj, aby zawsze myć włosy po ekspozycji na sól lub chlor.

9. Nie stosowanie kremu przeciwsłonecznego

Magazyn farmaceutyczny Offarm ostrzega, że wiele osób nie docenia fotoochrony włosów, zapominając, że włosy również cierpią z powodu intensywnej i długotrwałej agresji ze strony promieni słonecznych. Sugeruje się stosowanie produktów do pielęgnacji włosów zawierających filtry przeciwsłoneczne.

10. Nie obcinanie włosów

To może być sprzeczne z tym, co myśli wiele osób. Ale to fakt, że nieobcinanie włosów jest kolejnym błędem w pielęgnacji włosów. Przycinaj je co trzy miesiące, aby zregenerować końcówki i pozwól, aby naturalne olejki ze skóry głowy nawilżały pasma.

11. Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie

Skrajności są złe, nawet jeśli chodzi o mycie włosów.

Ale jak często należy myć włosy ?

Cóż, zaleca się dwa razy w tygodniu lub co trzeci dzień, jeśli masz przetłuszczające się włosy.

12. Zbyt mocne dokręcanie podczas stylizacji

Kiedy podnosisz kosmyk podczas stylizacji, nie zaciskaj go nadmiernie, ponieważ predysponujesz włosy do łamania. Jeśli zabieg jest bolesny, może nawet spowodować uszkodzenie skóry głowy.

13. Nie czyszczenie grzebienia i szczotki

Brudna szczotka przenosi brud na włosy. Dlatego upewnij się, że są zawsze czyste i wymieniaj uszkodzone.

Cepillo sucio de cabello.
Szczotka to ważny element pielęgnacji Twoich włosów. Kluczem jest utrzymanie jej w dobrym stanie.

Inne wskazówki dotyczące zdrowych włosów

Nie czekaj, aż twoje włosy będą potrzebować pomocy, aby zwrócić na nie uwagę, na jaką zasługują. Na wszelki wypadek zastosuj w praktyce następujące sugestie:

  • Odpowiednio odżywiaj włosy: Włosy są odżywiane minerałami i witaminami, które docierają do organizmu wraz z pożywieniem. Jedz mniej soli, cukrów prostych i przetworzonej żywności. Zamiast tego zwiększ spożycie warzyw, owoców i kiełków w swojej diecie.
  • Spłukuj włosy zimną wodą: Rozpocznij prysznic letnią wodą i spłucz na koniec zimną wodą, aby nadać włosom połysk.
  • Rozczesz włosy przed snem: czesanie włosów na kilka minut przed pójściem spać doskonale nadaje się do złuszczania skóry głowy i stymulowania krążenia krwi. Usuwa również pozostałości kosmetyków.

Kiedy udać się do specjalisty, który zadba o Twoje włosy

Jeśli uszkodzenie włosów jest poważne i głębokie, nie wahaj się i odwiedź specjalistę od stylizacji, aby uzyskać odpowiednią kurację. Pamiętaj też, że niektóre problemy z włosami wymagają interwencji dermatologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.