Pielęgnacja farbowanych włosów: sprawdzone sposoby

Pielęgnacja farbowanych włosów: sprawdzone sposoby

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele osób w trakcie swojego życia używa różnych farb do włosów, chociaż wiedzą, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Farbowane włosy często stają się wysuszone i mogą być niezwykle wrażliwe. Właśnie dlatego warto poznać wskazówki, dzięki którym pielęgnacja farbowanych włosów stanie się łatwiejsza.

Zmienianie koloru włosów to powszechne zjawisko. Wiele osób decyduje się zmienić ich kolor w którymś momencie swojego życia. Bez względu na to, czy zależy Ci na pokryciu siwych włosów, czy też dokonaniu zmian w wyglądzie, farbowanie włosów to doskonały sposób na całkowitą przemianę. Ale czy wiesz jak powinna wyglądać pielęgnacja farbowanych włosów?

W praktyce, jeśli podejmiesz podstawowych środków ostrożności, używanie farby może zniszczyć Twoje włosy. Farbowane włosy stają się bardziej delikatne, wrażliwe, często wysychają i są szorstkie.

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się wykonać pasemka, postawisz na naturalny styl, czy też wybierzesz coś odważniejszego. Kolor zazwyczaj zmienia się z czasem. Kiedy wychodzisz od fryzjera, kolor Twoich włosów wygląda idealnie, ale po kilku tygodniach zaczyna blaknąć i nie jest taki, jak byś tego chciała.

Właśnie dlatego, aby uzyskać jak największe zadowolenie z farbowania włosów, powinnaś podjąć kilka kroków. Oto pięć wskazówek, które wspomogą pielęgnację farbowanych włosów.

Pielęgnacja farbowanych włosów: poznaj przydatne wskazówki

Mycie

Kobieta myjąca włosy
Mycie włosów nie wpływa na pasemka, choć odbija się na kolorze farb zmywalnych.

Po pofarbowaniu włosów należy odczekać przynajmniej 24 godziny przed umyciem włosów. Jednak w jaki sposób częstotliwość mycia włosów po upływie tego czasu wpływa na wytrzymałość koloru?

Istnieje wiele opinii na ten temat, a wiele osób uważa, że mycie farbowanych włosów sprawia, że tracą kolor.

Eksperci mówią, że w przypadku farb zmywalnych liczba myć włosów wpływa na wytrzymałość farby. W przypadku koloryzacji trwałej, częstotliwość mycia włosów wywiera niewielki wpływ na farbę. W tym przypadku jej wytrzymałość zależy przede wszystkim od tempa wzrostu włosów.

Może Cię również zainteresować: Puszenie się włosów – 7 domowych sposobów

Szampon

Kiedy zdecydujesz się pofarbować włosy, kluczową rolę odgrywa zmiana szamponu. To pierwszy krok, jaki musisz wykonać, aby ochronić swoje włosy przed problemami związanymi z ich przesuszeniem. Na rynku istnieje wiele specjalnych szamponów, które są przeznaczone dla farbowanych włosów.

Takie produkty zawierają delikatne formuły, które odżywiają włókna włosów i, poza poprawą ich pigmentacji, zmniejszają utlenianie koloru. Używając takich szamponów będziesz w stanie zachować kolor swoich włosów na dłużej. Jeśli tego nie zrobisz, pigment zniknie szybciej, a włosy staną się matowe i stracą swój blask.

Nawilżanie: kluczowy aspekt w pielęgnacji farbowanych włosów

Kobieta nakładająca maseczkę na włosy - pielęgnacja farbowanych włosów
Nakładanie maseczki nawilżającej pomoże odżywić włókna włosów oraz utrzymać zdrowsze włosy.

Główny problem z farbowanymi włosami to odwodnienie. Nawet kobiety z włosami z tendencją do przetłuszczania się mogą zaobserwować, że ich włosy stają się bardziej wysuszone, gdy są farbowane. W rezultacie włosy stają się suche, szorstkie i bez połysku.

Właśnie dlatego jeden z kluczy do pielęgnacji farbowanych włosów i chronieniu ich przed zniszczeniem to dbanie o ich nawilżenie.

Istnieją produkty zapewniające intensywne odżywienie, na przykład maseczki nawilżające, które doskonale sprawdzają się w walce z uszkodzeniami wywołanymi przed farbowanie. Dzięki tym produktom włosy pozostają odżywione i nawilżone.

Warto nakładać je raz w tygodniu i zostawić je na chwilę na włosach, aby uzyskać upragniony rezultat.

Może Cię również zainteresować: Domowe maski do włosów – 5 przepisów

Używanie suszarek i lokówek

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego życia bez użycia suszarki do włosów i prostownice. Jednak suszone włosy są bardziej wrażliwe na działanie ciepła, a takie urządzenia mogą wpływać na ich kolor i wygląd. Dzieje się tak, ponieważ włókna włosów są bardziej narażone na zniszczenie, jeśli będą traktowane chemikaliami.

Aby zwalczyć te uszkodzenia, specjaliści zalecają nie używać zbyt często suszarek do włosów i prostownic oraz stosować produkty, które chronią włosy przed działaniem ciepła. Te rekomendacje dotyczą wszystkich rodzajów włosów, ale zwłaszcza tych farbowanych.

Produkty chroniące włosy przed działaniem ciepła są dostępne na rynku w różnych postaciach, na przykład w sprayach i kremach. Te produkty pomagają nam zmniejszyć uszkodzenia włosów farbowanych wywołane przez ciepło oraz dbają, aby włosy były nawilżone i lśniące.

Uważaj na chlor w basenie, aby zadbać o swoje farbowane włosy

Farbowane włosy są niezwykle podatne na działanie chloru w basenie. Może on sprawić, że zaczną tracić kolor i wysuszać się. Dlatego też jeśli wybierasz się pływać, warto wziąć prysznic przed wejściem na basen i porządnie zmoczyć włosy.

Mokre włosy wchłaniają mniejsze ilości chloru niż suche. Poza tym absorbują mniej soli, więc te same zalecenia dotyczą kąpieli w morzu. Kiedy już wyjdziesz z wody, powinnaś dokładnie wypłukać włosy wodą, aby usunąć z nich wszelkie pozostałości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.