Apaszka do włosów - 7 ciekawych sposobów użycia

Apaszka do włosów może być idealnym akcesorium na specjalne okazje i na co dzień. Poznaj wielorakie zastosowania apaszek do tworzenia różnych stylizacji.
Apaszka do włosów - 7 ciekawych sposobów użycia

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Apaszka do włosów to bardzo szykowny dodatek, który uatrakcyjni każdą fryzurę. Dodatkowo pozwala ona skupić uwagę na fryzurze, dzięki czemu reszta ubioru nie musi już być tak bardzo wyszukana.

Rozmaite nadruki i kolory sprawiają, że apaszka do włosów jest idealna do upięcia kosmyków w ciepłe dni. Zaskakuje swoją oryginalnością i elegancją. Również materiały takie jak jedwab czy poliester sprawiają, że ten dodatek podkreśli wyrafinowany wygląd.

Ciągłe noszenie tej samej fryzury może być nudne, dlatego apaszka do włosów jest doskonałą opcją na zmianę wyglądu. Nadszedł czas, aby nadać Twoim włosom nowy wygląd. Oto 7 sposobów wykorzystania tego stylowego dodatku.

1. Kucyk

Pomysł polega na tym, aby zacząć od związania włosów w wysoki kucyk, ale możesz nadać bardziej elegancki akcent, pozwalając, aby niektóre kosmyki opadły wokół twarzy. Następnie owiń apaszkę wokół kucyka, zawiąż węzeł i pozwól, aby nadmiar materiału zwisał wokół uczesania.

Kobieta z chustką na włosach
Apaszka może być noszona na różne sposoby. Dobrym pomysłem jest dopasowanie jej do stroju na dany dzień.

2. Turban

Ta fryzura inspirowana stylem arabskim wymaga trochę więcej wysiłku. Najpierw złóż szalik w wydłużony kształt imitujący linię prostą; następnie wciągnij go pod włosy, podnieś krawędzie w kierunku czoła i skrzyżuj je w X.

Gdy to zrobisz, przenieś nadmiar materiału z tyłu głowy i mocno go zawiąż. Efekt jest warty czasu, jaki spędzisz na tworzeniu tej fryzury.

3. Trójkątna chusta

Ten wygląd jest idealny do noszenia z sukienkami lub strojem plażowym, ponieważ tak założona apaszka do włosów zakryje dużą część głowy. Aby osiągnąć ten efekt, podziel chustkę na dwie części (tworząc trójkąt) i umieść dłuższy brzeg na czole. Następnie odgarnij włosy i zawiąż supeł z tyłu głowy, aby tkanina pozostała na swoim miejscu.

4. Warkocz

Ten styl jest bardziej artystyczny, a jednocześnie nietrudny do wykonania. W tym przypadku apaszka staje się jednym z trzech pasm, z których tworzysz warkocz. Zacznij więc od złożenia szalika wzdłuż, następnie przeciągnij go przez pętelkę kucyka, dobrze zabezpiecz węzłem i wpleć w warkocz.

5. Uczesanie w stylu Campirana

Ta fryzura jest dość łatwa i można ją dostosować do wielu rodzajów strojów. Nazwa pochodzi od południowoamerykańskiej grupy kobiet pracujących w polu.

Pierwszym krokiem jest złożenie apaszki w trójkąt, a następnie zawiązanie dwóch końców pod włosami i pozostawienie trzeciego końca bez związania na czubku głowy.

6. Apaszka do włosów jak kwiatek z boku

Pierwszym krokiem jest rozwinięcie apaszki i założenie jej na głowę. Następnie weź oba końce i zawiąż elegancki supełek na czole. Następnie przekręć apaszkę na jedną stronę i wraz z pozostałymi brzegami tkaniny zwiń ją w sznurek, który później zbierzesz w kwiecisty zwój.

7. Apaszka do włosów – luźny kok

Luźny kok to doskonałe uzupełnienie romantycznego lub nieformalnego stroju. Ta fryzura wymaga trochę wprawy, ponieważ chodzi o to, aby stworzyć idealną pętlę. Gdy to zrobisz, dodaj apaszkę (wcześniej zwiniętą w rulon) i przeciągnij ją kilka razy wokół pętli, aż pozostaną tylko dwa małe kawałki materiału potrzebne do wykonania końcowego węzła.

Apaszka do włosów i warkocz
Istnieje wiele sposobów na robienie warkoczy. Chustka do włosów sprawdza się w tym przypadku idealnie.

Apaszka do włosów – przydatne wskazówki

Apaszka do włosów może pełnić różne funkcje. Na przykład w przewiewnych miejscach zapobiega rozwiewaniu i plątaniu się włosów. Pomaga również elegancko zakamuflować brudne pasemka. Jest idealna dla osób poddawanych zabiegom medycznym negatywnie wpływającym na zdrowie włosów.

Jeśli chodzi o style, kobietom z długimi włosami zaleca się noszenie opasek w formie wstążki. Z kolei typ apaszki wzmacnianej drutem lub usztywnieniem bardzo dobrze sprawdza się przy włosach krótkich i średniej długości.

Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że apaszka do włosów to zwykle bardzo wzorzyste akcesorium. Oznacza to, że należy odpowiednio dopasować ją do reszty stroju oraz naszego ogólnego stylu. Dlatego podczas noszenia chustki czy apaszki zaleca się stosowanie ubrań w neutralnych kolorach i bez innych dodatków.

Apaszka to niewątpliwie elegancki element, z którym możesz eksperymentować, aby nadać włosom oryginalny wygląd. Ma ona moc podkreślania kobiecości każdej pani, która ją nosi, dlatego jest świetnym dodatkiem do codziennych ubrań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee, Hyo Sook y Park Sook Hyum. The Correlation Between Clothing Style and Hair Style Related to Fashion Imagen. Journal of Korean Society of fashion of beauty [Internet] 2004 [abril 2021]; volumen (2): No. 3 . Disponible en:https://www.koreascience.or.kr/article/JAKO200406142239476.pdf
  • Cyril Aldred. Hair styles and history. The metropolitan Museum of art. Vol 15 No.6; 1957.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.