Włosy - 9 trików, by nie myć ich codziennie

Mycie włosów codziennie może znacznie je osłabić i zniszczyć. Często myte włosy szybciej się też przetłuszczają.
Włosy - 9 trików, by nie myć ich codziennie
Maria del Carmen Hernandez

Przejrzane i zatwierdzone przez: dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Włosy wcale nie muszą być myte codziennie, by prezentowały się dobrze. Wiele z nas uważa inaczej, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zbyt częstego mycia włosów.

Zaczynając od tego, że codziennie mycie głowy zabiera nam bardzo dużo czasu i pieniędzy – każdy wie, jak drogie potrafią być kosmetyki i produkty higieniczne – kończąc na tym, że w ten sposób niszczymy i osłabiamy nasze włosy.

Paradoksalnie im częściej myjemy włosy, tym bardziej są one podatne na przetłuszczanie. Warto więc zastanowić się, co możemy zrobić, by nie myć włosów zbyt często, jednocześnie czując się i wyglądając dobrze?

Odpowiednia higiena skóry głowy jest ważna, pozwala bowiem na utrzymanie odpowiedniego pH i tym samym uniknięcie wielu chorób i dolegliwości. Okazuje się jednak, że mycie włosów zbyt często może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych.

Gruczoły łojowe zaczynają bowiem produkować więcej sebum, aby zapewnić stałe nawilżenie skóry głowy.

Jeśli chcesz odnaleźć złoty środek pomiędzy higieną, oszczędnością czasu i pieniędzy a zdrowiem, koniecznie czytaj dalej i poznaj 9 trików, które pozwolą Ci nie myć włosów codziennie, a wciąż wyglądać olśniewająco.

1. Włosy a Twoja dieta

Często powtarzamy, że ,,jesteśmy tym, co jemy” i powiedzenie to może być bardziej prawdziwe niż by nam się mogło wydawać. Jeśli chcesz, by Twoje włosy wyglądały świeżo przez długi czas, bardzo ważne jest wprowadzenie pewnych zmian do Twojego codziennego jadłospisu.

Przede wszystkim warto wyeliminować z diety tłuste i smażone produkty, białe pieczywo i przetwarzane produkty z puszki. Aby ograniczyć aktywność gruczołów łojowych, można sięgnąć po takie produkty jak:

  • owoce
  • warzywa
  • nabiał
  • chude mięso
  • orzechy

2. Wypróbuj suchy szampon

Na rynku nie brakuje suchych szamponów od różnych producentów – na pewno znajdziesz więc coś w sam raz dla siebie! Dzięki suchemu szamponowi zadbasz o dobry wygląd i świeżość włosów, jednocześnie bez konieczności ich mycia codziennie. Jak prawidłowo korzystać z suchego szamponu? Oto kilka zasad:

Odżywka do włosów
  • Aby usunąć nadmiar łoju z pomocą suchego szamponu, podziel włosy na pasma, rozczesz je i spryskaj suchym szamponem od nasady po same końce, tak jak zrobiłabyś z lakierem do włosów.
  • Jeśli suchy szampon po spryskaniu przybiera postać pudru lub talku, używaj go tylko przy skórze głowy, odczekaj 10 minut, a następnie wyszczotkuj włosy.
  • Dzięki temu fryzura pokryje się pudrową warstwą, która wchłonie nadmiar sebum, zapewniając Ci świeżość włosów na dłużej.

3. Nie myj włosów gorącą wodą

Temperatura wody wykorzystywanej do mycia włosów odgrywa niezwykle ważną rolę. Jeśli chcesz, by Twoja fryzura prezentowała się lepiej przez dłuższy czas, myj głowę w letniej lub nawet chłodnej wodzie.

Gorąca woda zwiększa bowiem produkcję sebum, a to przyspiesza proces przetłuszczania się włosów. Dodatkowo unikaj suszenia włosów suszarką – pozwól im wyschnąć w naturalny sposób.

4. Wiąż i splataj włosy

Jeśli świeżość Twoich włosów pozostawia wiele do życzenia, a nie masz czasu lub nie chcesz w danym momencie ich myć, wystarczy, że odpowiednio zaplanujesz i wykonasz swoją fryzurę. Warkocze, upięcia i koki to doskonały sposób, by ukryć przetłuszczoną nasadę włosów.

Warkocze

Im grubszy będzie warkocz, tym mniej będzie się to rzucało w oczy. Co ciekawe, wszelkiego rodzaju upięcia lepiej wykonuje się na lekko nieświeżych włosach. Świeżo umyta głowa to raczej problem i wyzwanie, jeśli chodzi o misterne sploty i upięcia.

5. Zmieniaj położenie przedziałka

Nosząc przedziałek zawsze na tę samą stronę, przyzwyczajamy pasma włosów do układania się w konkretny sposób. W wyniku tego skóra głowy przetłuszcza się zawsze w tym samym miejscu najbardziej. Wystarczy raz na jakiś czas zmieniać położenie przedziałka, by fryzura dłużej pozostawała świeża.

6. Dbaj o czystość grzebienia i szczotki do włosów

Szczotkę do włosów czy grzebień należy myć co najmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku w ich zakamarkach i wgłębieniach odkładają się duże ilości sebum, resztek produktów do higieny i stylizacji włosów, a także kurz i brud.

Szczotki do włosów

Czesząc się niezbyt czystą szczotką czy grzebieniem, nawet od razu po umyciu włosów, niemal od razu stają się one mniej świeże. Do umycia szczotki czy grzebienia wykorzystaj letnią lub ciepłą wodę, szampon lub mydło.

7. Czesz się przed pójściem spać

Dobrym nawykiem jest rozczesywanie włosów bezpośrednio przed pójściem spać. Istotna jest także fryzura,  w której śpimy. Najwygodniejszy będzie warkocz lub luźny ,,koński ogon”. Dzięki temu kosmyki włosów nie poplączą się i nie potargają w trakcie snu.

8. Nie prostuj włosów

Jeśli masz tendencje do przetłuszczania się włosów, unikaj ich prostowania. Taka fryzura eksponuje bowiem wszelkie ich niedoskonałości i brak świeżości.

Zniszczone końcówki

Rozwiązaniem jest spięcie włosów – na przykład w wysoki kok, albo lekkie natapirowanie włosów tuż przy nasadzie. Tapirowanie doda włosom objętości, jednocześnie maskując fakt, że są lekko przetłuszczone.

9. Zadbaj o technikę mycia włosów

Wydawać by się mogło, że mycie włosów to czynność najbanalniejsza pod słońcem. Warto jednak wykorzystać kilka prostych zasad, które poprawią naszą technikę mycia włosów i pozwolą uniknąć kardynalnych błędów.

  • Myjąc głowę staraj się nie drapać skóry. Nie myj włosów paznokciami, tylko używaj opuszek palców.
  • Odżywkę do włosów aplikuj od połowy ich długości do końcówek – nigdy od nasady.
  • Po umyciu włosów najpierw wyciśnij z nich nadmiar wody, a dopiero później osusz je ręcznikiem.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Draelos, Z. D. (2010). Essentials of hair care often neglected: Hair cleansing. International journal of trichology2(1), 24.
  • Goldberg, L. J., & Lenzy, Y. (2010). Nutrition and hair. Clinics in dermatology28(4), 412-419.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.