ABCDE - kryteria diagnostyki raka skóry

ABCDE - kryteria diagnostyki raka skóry
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Test ABCDE to test diagnostyczny mający na celu sprawdzenie, czy znamię lub plamka na skórze to czerniak. W razie wątpliwości konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Jest techniką stosowaną przez dermatologów do analizy znamion i zmian skórnych, które mogą być rakowe.

Test ABCDE, czyli cechy charakterystyczne raka skóry

Według badań National Cancer Institute, rak skóry jest trzecim najczęściej występującym rodzajem raka.

To samo badanie wskazuje, że choroba ta dotyka głównie osoby o jasnej skórze. Twierdzi, że w ponad 90% przypadków promieniowanie ultrafioletowe jest bezpośrednio za nią odpowiedzialne.

To powiedziawszy, nawyki profilaktyczne, takie jak samobadanie własnego ciała i coroczne kontrole odgrywają bardzo ważną rolę w walce z tego rodzaju rakiem.

Ponadto badanie wskazuje, że 90% wcześnie wykrytych przypadków raka skóry można wyleczyć.

Dlatego test ABCDE jest ważnym narzędziem diagnostycznym. Słowa asymetria, granica, kolor, średnica i ewolucja są używane na różnych etapach tego testu.

Dzięki temu systemowi lekarze mogą ocenić szkodliwość pieprzyków i spróbować zapobiec jednemu z najbardziej agresywnych i niebezpiecznych rodzajów raka skóry, czyli czerniakowi.

Test ABCDE: jakich cech należy szukać w pieprzyku?

Wczesna diagnoza raka skóry opóźnia wiele przedwczesnych zgonów.

Niektóre pieprzyki częściej stają się rakowe.Może się to zdarzyć w przypadku takich, które zawsze miałeś, a także w przypadku nowo powstałych.Jednak te ostatnie częściej stają się czerniakiem.

Mnóstwo pieprzyków na plecach

Jeśli nie wiesz, które są pieprzyki są nieszkodliwe, a które mogą być rakowe, możesz dowiedzieć się, na czym polega test ABCDE:

A jak anomalia

Pierwsza literka mówi nam, że musimy spojrzeć na kształt pieprzy. Te, które są nieszkodliwe, są zwykle okrągłe i symetryczne. Oznacza to, że jeśliby je złożyć, obie połówki będą się nakładać na siebie.

Przeciwnie, czerniaki wydają się być asymetryczne i nie mają określonego kształtu.

B dla granicy

Nieregularne kształty lub zmiany koloru mogą wskazywać na raka skóry.

Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest regularność krawędzi pieprzyka.Ta funkcja jest kolejną wskazówką, aby wiedzieć, czy może to być czerniak.

Pieprz o nieregularnym kształcie to kryterium ABCDE
Kiedy krawędzie pieprza są nieregularne lub mają postrzępione, ostre, faliste, nieokreślone granice, wówczas może on być rakowy.

Nieszkodliwe pieprzyki mają ten sam odcień na całym zabarwionym obszarze.

Jeśli jednak znajdziesz plamę o różnych kolorach (brązowy lub czarny, a czasem nawet biały, czerwony lub niebieski), to możliwe, że Twój pieprzyk jest czerniakiem.

D dla średnicy

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest rozmiar pieprzyka.

Jeśli jego średnica (odległość od jednego końca do przeciwnej strony) wynosi 1/4 cala lub więcej, to może być on czerniakiem. Łagodne lub nieszkodliwe pieprzyki są zwykle małe.

Dobrym urządzeniem pomiarowym jest gumka, którą wiele ołówków ma na końcu. Jest tak dlatego, iż rozmiar gumki wynosi około 1/4 cala.

E jak ewolucja

Wreszcie należy wziąć pod uwagę ewolucję tego pieprzyka. Jeśli wykazuje postępujące zmiany koloru i wielkości lub ma inne plamy wokół niego, oznacza to wyraźny znak, że może to być czerniak.

Test ABCDE: Podsumowanie

Oprócz corocznych przeglądów skórnych, możesz wykonać ten szybki test sam.

Wszystko to dlatego, aby zapobiec wszelkiego rodzaju problemom.Jeśli znajdziesz jakieś anomalia w wyglądzie swojego pieprzyka, nie wahaj się skonsultować z lekarzem w ciągu roku.

Jako uzupełnienie testu ABCDE i aby wiedzieć, czy istnieją poważne zagrożenia dla zdrowia, bądź też inne zmiany w plamach lub pieprzach, które mogą być początkiem czerniaka.

Niektóre z tych zmian to:

 • Obrzęk
 • Swędzenie
 • Krwawienie

Zapobieganie rakowi skóry

Jednym z kroków w zapobieganiu rakowi skóry jest zastosowanie kremu przeciwsłonecznego odpowiedniego dla danego typu skóry.

Głównym środkiem zapobiegawczym jest unikanie ekspozycji na słońce i sztucznych źródeł promieni UVA.

Ważne jest podkreślenie znaczenia unikania łóżek opalających, a także codziennego używania odpowiedniej ilości kremu przeciwsłonecznego.

Kobieta w okularach przeciwsłonecznych

Oto kilka kroków, które należy podjąć, aby zapobiec rakowi skóry:

 • Nie wystawiaj się na słońce bez ochrony.
 • Krem powinien zawierać co najmniej 30 SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej), chociaż w tym przypadku 50 SPF jest bardziej skuteczny.
 • Unikaj opalania od południa do 17:00, szczególnie w lecie, które jest najgorętszą porą roku.
 • Nie narażaj dzieci w wieku poniżej trzech lat na słońce.
 • Jeśli muszą znajdować się na zewnątrz, chroń je za pomocą czapek i balsamu przeciwsłonecznego zgodnie z rodzajem skóry.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Schadendorf, D., van Akkooi, A. C. J., Berking, C., Griewank, K. G., Gutzmer, R., Hauschild, A., … Ugurel, S. (2018). Melanoma. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(18)31559-9
 • Castañeda, Paola Eljure, J. (2016). El cáncer de piel, un problema actual. Revista de La Facultad de Medicina de La UNAM.
 • Merino, M. (2005). Prevención del cáncer de piel y consejo de protección solar. Revista Pediatría de Atención Primaria. https://doi.org/10.1504/IJADS.2017.084312

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.