8 odmian jabłek i ich charakterystyka

Jabłka są popularne, ale czy wiesz, jaką odmianę jesz? Zobacz, która z nich najbardziej ci smakuje i jakie korzyści przynosi Twojemu zdrowiu.
8 odmian jabłek i ich charakterystyka
Maria Patricia Pinero Corredor

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jabłko to bardzo popularny owoc. To owoc ziarnkowy, razem z gruszkami i pigwami. Istnieją różne skale słodyczy, a także odmiany jabłek, które zaspokoją każdy gust.

Rozpoznano do 7500 jabłek odmian o kolorach od czerwonego, przez zielone do żółtego. Jednak tylko niewielka ich liczba jest produkowana komercyjnie.

Z żywieniowego punktu widzenia korzyści zdrowotne jabłek są dobrze znane, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, błonnik, witaminy i minerały. W tym artykule wyjaśnimy szczegółowo zalety jedzenia jabłek i ich odmiany.

Właściwości odżywcze jabłka

Wartości odżywcze wśród wszystkich odmian jabłek nie zmieniają się zbytnio. Różnią się swoją kwasowością, kształtem i kolorem.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) 100 gramów jabłka zawiera 48 kilokalorii, 0,27 grama białka, 0,13 grama tłuszczu i 12,8 grama węglowodanów. Dostarcza 2,7 grama błonnika i około 10 gramów cukrów. Wysoka zawartość wody sprawia, że jabłko jest soczyste, ponieważ zawiera 86,7 gramów (3,5 uncji) tego płynu.

Jest dobrym źródłem potasu, ponieważ zawiera aż 90 miligramów tego minerału. Ma też 11 miligramów fosforu i 4 miligramy magnezu. Witamina C występuje w ilości 4 miligramów, cholina – a 3,4 miligrama, a witamina A – 2 mikrogramy.

Korzyści z jabłek

Korzyści z jabłek są liczne. Od wysokiej zawartości przeciwutleniaczy po błonnik, który przyczynia się do zdrowia jelit. Tutaj wyjaśniamy wszystko na ten temat.

Istnieje wiele odmian jabłek.
Jabłka mają wysoką zawartość wody, dzięki czemu przyczyniają się do codziennego nawodnienia.

1. Zawartość błonnika

Jabłka zawierają błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik nierozpuszczalny zmniejsza wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym.

Departament Rolnictwa Północnej Kalifornii twierdzi, że jedzenie jednego jabłka dziennie obniża poziom złego cholesterolu lub cholesterolu LDL o 8-11%. Natomiast spożywanie dwóch jabłek dziennie obniża go o 16%.

Ponadto błonnik przyczynia się do dobrego stanu zdrowia jelit poprzez zmiękczanie stolca, co zmniejsza zaparcia. Jeśli występują wodniste stolce, rozpuszczalny błonnik zestala je, dzięki czemu może również zmniejszyć biegunkę.

2. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Ten owoc ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, takich jak beta-karoten (17 mikrogramów). Zawiera również kryptoksantynę w ilości 3 mikrogramów. Zawiera flawonoidy, takie jak katechina, epikatechina i procyjanidyna B2.

Przeciwutleniacze zapobiegają utlenianiu komórek. Oznacza to, że walczą z wolnymi rodnikami, czyli substancjami wytwarzanymi przez organizm jako odpady. Wolne rodniki odpowiadają za proces stresu oksydacyjnego, który związany jest ze starzeniem się organizmu.

3. Zapobieganie chorobom układu krążenia

Badania wykazały związek między spożyciem flawonoidów w jabłkach a zmniejszeniem chorób układu krążenia i naczyń mózgowych. Jednym z powodów, dla których jabłka są w stanie osiągnąć ten efekt, jest to, że ograniczają poziom cholesterolu. W badaniach na myszach stwierdzono, że jedzenie jabłek może zmniejszyć gromadzenie się tłuszczu w tętnicach serca.

Odmiany jabłek

Chociaż istnieje niezliczona ilość odmian jabłek, tutaj opiszemy najpopularniejsze odmiany komercyjne, które z pewnością widziałeś w swoim lokalnym sklepie.

1. Jabłko Fuji

To jabłko pochodzi z miasta Fujisaki. To mieszanka Red Delicious i Ralls Janet. Wśród jego cech charakterystycznych wyróżnia się krągłość, gładki czerwony kolor, chrupkość, jędrny miąższ, soczystość, słodycz i aromat. Jego kwasowość jest minimalna.

2. Royal Gala

Ta odmiana pochodzi z Nowej Zelandii. Jest ciemnoczerwona z wariacjami od żółtego do pomarańczowego. Jej kształt jest zaokrąglony o średniej do małej wielkości. Jest słodka z nutą kwaskowatości, aromatyczna, z soczystym, białym i kremowym miąższem.

3. Honeycrisp

To jabłko ma swoje korzenie w Minnesocie (Stany Zjednoczone). To chrupiący owoc o barwie pomiędzy jaskrawoczerwoną a jasnozieloną. Jest słodkie, z lekką nutą kwaskowatości.

4. Granny Smith

Jabłko Granny Smith to jabłko hybrydowe, będące wynikiem połączenia dwóch gatunków. Pojawiło się w Australii w 1868 roku, po tym, jak babcia Mary Ann Smith Sherwood stworzyła pierwszy przeszczep.

Ma głęboką zieleń, choć może być różowe. Owoce są okrągłe, soczyste, białe, cierpkie i chrupiące. Mają delikatny aromat.

5. Red Delicious

To jabłko o czerwonej skórce o średniej słodyczy. Jest aromatyczne o soczystym miąższu.

6. Golden Delicious

To bardzo słodkie jabłko o jędrnym białym miąższu. Skóra jest gładka i cienka. W rzeczywistości rzadko trzeba je obierać.

Czerwone jabłka.
Niektóre odmiany jabłek powstały w wyniku mieszania i szczepienia między roślinami.

7. Empire

Jabłko Empire pochodzi również ze Stanów Zjednoczonych. Ma łagodny smak z lekką kwasowością. Jest to jedna z najtwardszych odmian teksturowanych i jest bardzo soczysta.

8. Winesap

Jest to jabłko wybierane do produkcji cydru jabłkowego ze względu na jego pikantny smak. Jego konsystencja jest zwykle miękka, o kolorze fioletowo-czerwonym, a jego rozmiar waha się od średniego do małego.

Wybierz dowolną odmianę jabłek i ciesz się jej zaletami

Zaleca się spożywanie dwóch jabłek dziennie. Jeśli jesz więcej, istnieje ryzyko przybrania na wadze i podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Wybierz się na najbliższy targ i dowiedz się, jakie odmiany jabłek są tam sprzedawane. Podaliśmy Ci najpopularniejsze z nich, ale możesz nawet znaleźć inne i dowiedzieć się, które z nich najbardziej Ci posmakują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Auclair S, Silberberg M, Gueux E, et al.: Apple polyphenols and fibers attenuate atherosclerosis in apolipoprotein E-deficient mice. J Agric Food Chem. 2008;56: 5558-63.
  • Mink PJ, Scrafford CG, Barraj LM, et al.: Flavonoid intake and cardiovascular disease mortality: a prospective study in postmenopausal women. Am J Clin Nutr. 2007; 85: 895-909
  • Palomo I. EL CONSUMO DE MANZANAS CONTRIBUYE A PREVENIR EL DESARROLLO DE ENFERMEDADES CARDIOVASCULARES Y CÁNCER: ANTECEDENTES EPIDEMIOLÓGICOS Y MECANISMOS DE ACCIÓN. Rev Chil Nutr Vol. 37, Nº3, Septiembre 2010
  • USDA. Apples, raw, without skin. 2018.
  • Melendez A. Importancia nutricional de los pigmentos carotenoides. ALAN v.54 n.2 Caracas jun. 2004

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.