8 dekoracji na dziecięce party

Jeśli planujesz dziecięce party, z pewnością na próbę zostanie wystawiona twoja kreatywność. Naucz się wykonywać zaskakujące dekoracje!
8 dekoracji na dziecięce party

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dziecięce party to niezapomniana chwila dla maluchów. Imprezy tego typu bywają jednak męczące dla rodziców, gdyż wymagają planowania atrakcji i pewnej logistyki. Podpowiadamy, jak przygotować dekoracje w łatwy i niedrogi sposób.

Przez lata najpopularniejszymi dekoracjami na dziecięce party były balony. Jednak raport jak pokazuje raport Envirobites, organizacji zajmującej się ochroną środowiska, balony powodują zanieczyszczanie środowiska.

Greenpeace twierdzi, że są one groźne dla morskich stworzeń. Lateks rozkłada się ponad 6 miesięcy, a krótki czas użytkowania nie usprawiedliwia takiego obciążenia dla środowiska.

Dlatego lepiej postawić na alternatywne dekoracje o mniejszym wpływie na środowisko – najlepiej na takie wykonane z materiałów wielokrotnego użytku. Poniżej podpowiadamy kilka pomysłów.

Dlaczego warto starannie przygotować dziecięce party?

Konwencja Praw Dziecka, czyli traktat podpisany przez  195 krajów wskazuje na potrzebę zabawy u dzieciktóra jest ich podstawowym prawem.

Dziecięce imprezy pozwalają dzieciom na zabawę w towarzystwie rówieśników. Przyczyniają się do rozwoju kompetencji społecznych, fizycznych i emocjonalnych. Podnoszą też poczucie własnej wartości u dzieci, gdyż sprawiają, że czują się one ważne i akceptowane.

Impreza urodzinowa to okazja do chwalenia dziecka, co ma znaczenie dla prawidłowego rozwojuTo dobry scenariusz do podziękowania mu za to, że jest i okazania mu, jaką wartość stanowi dla rodziny.

Obecnie balony nie są już tak modne, gdyż zanieczyszczają środowisko.

8 dekoracji na dziecięce party

Dziecięce party powinno być kolorowe i wesołe. Dzieci przechodzą przez różne etapy rozwoju i ich gusta się często zmieniają. Dlatego możliwe, że z entuzjazmem zareagują na nową tematykę. Skonsultuj z nimi, co im się podoba i wspólnie oceńcie dostępne opcje.

Jeśli z kolei planujesz imprezkę-niespodziankę, pomyśl o upodobaniach twojego dziecka, jego ulubionych kolorach, książkach i filmach. Podpowiadamy, jak przygotować dekoracje na dziecięce party.

1. Balony z papieru

Papierowe balony są tanie i łatwo dostępne w sklepach. Można wypełniać je lekkimi przedmiotami. Dzięki ich okrągłemu kształtowi można korzystać z nich jako piłki czy innej zabawki z wykorzystaniem kolorów, farb i akcesoriów.

2. Maski z pudełek po płatkach śniadaniowych

To dobry sposób na wykorzystanie pustych pudełek po płatkach. Trzeba je w tym celu rozłożyć i wyciąć widoczne na nich wizerunki. Następnie dekoruje się je i maluje w dowolny sposób. Można nakleić na nie zdjęcia czy zabawne akcesoria takie jak wąsy, uszy czy kapelusze. Powinno się nakładać je na patyk spełniający funkcję uchwytu.

3. Ozdoby z filcu

Filc to bardzo wszechstronny i tani materiał. Można z niego zrobić proste i ładne ozdoby na dziecięce party. Dobrym pomysłem jest wykonanie z niego zwierzątek. Wystarczy wyciąć odpowiedni kształt i dorobić oczy. Takie drobiazgi można wręczyć dzieciom na pożegnanie.

4. Girlandy z papieru

Girlandy z papieru to jedne z najprostszych do wykonania ozdób. Potrzebujesz jedynie sznurka i kleju. Najpierw wybierz tematykę. Mogą być to superbohaterowie, owoce, kwiaty lub proste trójkąty.

Wycinaj kształty i dekoruj je. Możesz napisać na nich imię jubilata lub życzenia urodzinowe. Następnie doklejasz je do sznurka i zawieszasz. Można je składać i korzystać z nich ponownie.

5. Tekturowe tło do zdjęć

W epoce mediów społecznościowych, zdjęcia są tak samo lubiane przez maluchy jak przez dorosłych. Wybierz odpowiednią tematykę – na przykład dinozaury, zwierzątka czy bohaterowie filmów.

Wytnij koła wielkości głowy w tekturowej powierzchni. Dzieci będą się fotografować przyjmując nowe role.

6. Rolki z papieru

Rolki z papieru toaletowego zwykle lądują w koszu na śmieci. Można je jednak wykorzystać na dziecięcym party. Farby, markery i ozdoby pozwolą przeobrazić je w dekoracje.

Wycinając po bokach trójkąty stworzysz rakiety. Doklejając do nich uszy, włosy i kapelusze możesz wykreować zwierzątka takie jak psy, jednorożce, żyrafy czy lwy. Doczepienie skrzydeł zamieni je w motyle lub pszczółki.

Tort to nie tylko smakołyk, ale też dekoracja.

7. Jedzenie w kształcie zwierzątek

Stół ze słodyczami i tortem to niezbędny element dziecięcego party. Warto ładnie go przygotować i udekorować. Zadbaj zatem o kreatywne przekąski.

Możesz zrobić bałwanki z pianek, ośmiornice z kiełbasek, owoce maczane w czekoladzie lub powkładać jedzenie do zabawnych pojemników. Puść wodze wyobraźni lub poszukaj inspiracji w Internecie.

8. Papierowe zasłony

Papierowe zasłony są łatwe do wykonania i pomagają udekorować drzwi, ściany czy stoły. Jest wiele możliwości ich przygotowania. Wykorzystaj długie płaty kolorowego papieru, połącz tak, by przypominały tęczę i przyklej je nad stołem. Dobrze komponuje się to z tematyką jednorożców.

Inny pomysł to wycięcie kolorowych figurek (serduszek, kół, motylków, owoców czy kwiatków) i połączenie ich nitką. Następnie można przykleić je na suficie lub na ścianach.

Zachęć dziecko do wzięcia udziału w przygotowaniach

Teraz znasz już różne sposoby wykonywania ozdób na dziecięce party. Poproś zatem dziecko o pomoc przy pracy nad jego ulubionymi dekoracjami. W ten sposób pobudzisz jego wyobraźnię i poczucie odpowiedzialności oraz udziału w ważnym przedsięwzięciu, a dzięki temu podskoczy jego samoocena. Spędzicie też trochę czasu razem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.