5 „zdrowych” przekąsek, które są produktami ultra przetworzonymi
Nie wszystkie produkty ultraprzetworzone można znaleźć wśród fast foodów, gotowej żywności i przemysłowych wypieków. Czy wiesz, że niektóre spośród „zdrowych” przekąsek mimo tego, co mówią reklamy i etykiety również należą do produktów ryzyka?
Ważne jest, aby rozpoznać tego typu produkty i ograniczyć ich spożycie, ponieważ ultra przetworzona żywność w diecie jest związana z otyłością i innymi chorobami, takimi jak problemy sercowo-naczyniowe czy cukrzyca. Zatem jakich „zdrowych” przekąsek należy unikać?
Żywność ultra przetworzona
Żywność ultra przetworzona to produkty spożywcze, które często zawierają długą listę sztucznie aromatyzowanych składników i dodatków, dodanych cukrów, stabilizatorów i konserwantów.
Słysząc o żywności ultra przetworzonej, automatycznie kojarzymy ją z gotowym jedzeniem, fast foodami lub napojami energetyzującymi. Jednak okazuje się, że niekoniecznie jest to prawdą. Całe mnóstwo pozornie „zdrowych” przekąsek jest znacznie bardziej rozpowszechnione niż by się nam mogło wydawać.
Często niestety ukrywają się pod płaszczykiem zdrowej żywności korzystnie wpływającej na nasz organizm. Nic bardziej mylnego. Chęć dbania o siebie i pilnowania swojej diety jest coraz częściej obecna u współczesnych konsumentów.
W przemyśle spożywczym pojawił się trend do promowania określonych produktów spożywczych, odwołując się do ich atrybutów i właściwości zdrowotnych.
Większość z nich podkreśla właściwe składniki odżywcze w promowaniu lepszej sprawności fizycznej i psychicznej. Warto jednak przyjrzeć się składowi, bo czasami za pięknie zaprojektowanymi etykietami pozornie „zdrowych” przekąsek ukrywają się produkty, które w rzeczywistości nimi nie są.
Etykiety produktów spożywczych zawierają przydatne informacje, które konsumenci mogą wykorzystać, aby lepiej się odżywiać.
5 „zdrowych”, ultra przetworzonych przekąsek
Jak już widzieliśmy, tego typu produkty są bardzo rozpowszechnione. Oto niektóre z nich. Jeżeli już po nie sięgamy, powinno odbywać się to bardzo sporadycznie.
1. Granola lub batony energetyczne
Być może jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych produktów w fitness i wśród lekkich potraw. Wygodny, szybki i lekki sposób na uzupełnienie energii gdziekolwiek jesteśmy.
Problem nie leży w składnikach, ponieważ niektóre z nich są same w sobie zdrowe. Wiele z tych batonów zawiera duże ilości cukru w postaci miodu lub syropu glukozowo-fruktozowego. Rezultatem jest przekąska, która zapewnia nam natychmiastową energię, ale nie trwa długo i nie sprzyja uczuciu sytości na dłuższą metę.
Może zainteresuje cię też artykuł: Cukier w dużych ilościach – sprawdź tych 9 produktów
2. Batony białkowe
W przeciwieństwie do poprzednich, tego typu batony uzupełniające charakteryzują się wyższą zawartością białka. Są przydatne po wysiłku i pomagają, gdy zapotrzebowanie organizmu na białko jest bardzo wysokie.
W dużej mierze są wykonane z mleka lub białka jaj kurzych. Ale niektóre z nich zawierają również dużo cukru i tłuszczów nasyconych. Czasami w większych ilościach niż przekąska czekoladowa.
3. Przykłady pozornie „zdrowych” przekąsek – ciastka i płatki “fit/fitness” z błonnikiem
Bardzo często w celu zdrowego odżywiania się, sięgamy po ciastka i płatki śniadaniowe. Głównym czynnikiem zachęcającym jest często błonnik, ale należy pamiętać, że produkt końcowy nadal zawiera duże ilości cukru.
Ponadto w przypadku ciastek wiele z nich zawiera zwykle tłuszcze uwodornione lub oleje, które nie są zalecane w zdrowej diecie i nie przynoszą nam korzyści zdrowotnych.
W obu przypadkach należy dobrze czytać etykiety. Niektóre z bardziej klasycznych ciastek i płatków śniadaniowych mają taki sam lub lepszy skład odżywczy niż inne, które są sprzedawane jako żywność fitness. Najważniejsze to być uważnym.
4. Wypieki wysokobiałkowe
Jest to jeden z ostatnich produktów, który trafił na rynek dzięki dobrej reputacji diet niskowęglowodanowych. Jego konsumentami są zarówno osoby pragnące poprawić swoją sylwetkę, jak i osoby chcące schudnąć i zapobiegać problemom zdrowotnym.
Ta wciąż nowa grupa obejmuje różnorodne produkty, takie jak pączki, ciastka, pieczywo, rogaliki, bułki oraz wszelkiego rodzaju słodkie i pikantne przekąski.
Jaki jest problem? Pierwsza kwestia to długa lista składników z dodatkiem aromatów i innych konserwantów. Niektóre z nich są trudne do rozpoznania przez użytkowników.
Po drugie, należy zwrócić uwagę na skład odżywczy. Pomimo tego, że ten typ „zdrowych” przekąsek zawiera więcej białka niż produkt oryginalny, wynik końcowy nadal ma niewielką lub żadną wartość odżywczą. Jednak jest postrzegany jako zdrowszy, przez co konsumenci czują się zachęceni do sięgania po niego.
5. Shake proteinowy
Shake proteinowy również jest zaliczany do pozornie „zdrowych” przekąsek, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zarezerwowane od dawna wyłącznie dla sportowców, dziś dążą do tego, by dotrzeć do osób, które chcą o siebie zadbać i nie mają czasu na ugotowanie pełnego posiłku.
Łatwy w przygotowaniu, wygodny do przenoszenia i szybki do spożycia. Ale pod względem składu rzeczywistość jest podobna do batonów energetycznych i proteinowych.
Przeczytaj więcej: Koktajl proteinowy idealny po treningu
Dlaczego ważne jest, aby unikać pozornie „zdrowych” przekąsek?
Od lat eksperci do spraw żywienia i zdrowia ostrzegają przed spożywaniem ultra przetworzonej żywności. Dlaczego temat ten jest w centrum uwagi? Jaki jest powód do niepokoju? Czy to naprawdę aż takie ważne, żeby unikać tego rodzaju żywności?
Pierwszym problemem, jaki przedstawiają tego typu produkty jest ich wartość odżywcza. A raczej prawie zerowy udział podstawowych składników odżywczych, które są przecież niezbędne do wspomagania zdrowia i dobrego samopoczucia. Są to węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały.
Zamiast tego tego typu produkty zawierają duże ilości soli, dodatku cukru oraz tłuszczów nasyconych i uwodornionych. Oprócz prezentowania dużej gęstości energii.
Nie wspominając już o tym, że smak tych przekąsek i towarzyszący im marketing zachęca do wysokiej konsumpcji. Z tego powodu wiele osób spożywa te i inne rodzaje pozornie „zdrowych” przekąsek w nadmiarze co nie przyczynia się wcale do dobrej kondycji.
Lista pozornie „zdrowych” przekąsek – co warto wiedzieć
Omówione wcześniej nawyki żywieniowe mogą przekładać się na długotrwałe problemy zdrowotne konsumentów. W ciągu ostatnich dziesięcioleci nauka uzyskała dowody na związek tego typu przekąsek z dolegliwościami zdrowotnymi i rozmaitymi zaburzeniami.
Jak wskazano w pewnym przeglądzie opublikowanym w roku 2020, powiązane problemy są następujące:
- Większa częstość występowania nadwagi i otyłości, a także wyższy wskaźnik masy ciała.
- Zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego i wszystkich jego elementów: wysokiego poziomu glukozy we krwi, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu lipidów we krwi.
- Większa częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, tętniczych i mózgowo-naczyniowych.
- Depresja.
- Problemy z zespołem jelita drażliwego.
- Wyższa śmiertelność.
Batoniki zbożowe można wytwarzać w domu, aby uzyskać większe korzyści odżywcze i uniknąć sięgania po ich wersje przetworzone.
Jak odpowiedzialnie spożywać tych 5 pozornie „zdrowych” przekąsek
Żywność ultra przetworzona charakteryzuje się dużą ilością dodatku cukru, złej jakości tłuszczów i soli. Uznaje się ją za niezdrową również ze względu na niską zawartość błonnika, witamin i minerałów.
Obecnie większość producentów tego typu „zdrowych” przekąsek twierdzi, że wyróżniają się one jako źródło cennych składników odżywczych. Wszystko w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia konsumentów. Jednak zawsze lepiej jest dostarczać tego typu składniki do organizmu poprzez spożywanie świeżej żywności.
Sporadyczne spożycie nie jest szkodliwe, a nawet może przynieść ci pewne korzyści. O ile konsumenci są świadomi produktu, który kupują i jedzą. Oraz o ile nie zastępuje się nim zwykłej, starannie zbilansowanej diety.
Dla tych, którzy sporadycznie sięgają po tego rodzaju przekąski, najlepszą radą jest przeczytanie etykiet produktów i wybranie tych z rozpoznawalnymi składnikami. Jeśli zamiast tego okoliczności sprawiają, że są one powszechne w naszej diecie, lepiej jest zbadać domowe alternatywy, które są szybkie w przygotowaniu i łatwe do transportu oraz spożycia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Elizabeth L, Machado P, et al. Ultra-Processed Foods and Health Outcomes: A Narrative Review. Nutrients. Junio 2020. 12(7):1955.
- Fiolet Th, et al. Consumption of ultra-processed foods and cancer risk: results from NutriNet-Santé prospective cohort. The BMJ. Febrero. 2018. 360:k322.
- Marti A. Ultra-Processed Foods Are Not “Real Food” but Really Affect Your Health. Nutrients. Agosto 2019.11(8):1902.
- Rauber F, et al. Ultra-Processed Food Consumption and Chronic Non-Communicable Diseases-Related Dietary Nutrient Profile in the UK (2008⁻2014). Nutrients. Mayo 2018. 10(5):587.