5 wskazówek, jak przygotować miskę Buddy
Jedzenie wegetariańskie staje się coraz bardziej popularne. Z milionami wegetarian i fleksitarian na całym świecie wybory są nie tylko zdrowsze, ale dla wielu oznaczają zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Miska Buddy jest prawdopodobnie jednym z najlepszych przykładów zdrowej, zrównoważonej żywności wegetariańskiej.
Miska Buddy zaczęła być popularna w połowie 2013 roku i od tego czasu stało się jeszcze bardziej popularne dzięki portalom społecznościowym, takim jak Instagram czy Pinterest. To, co je wyróżnia, to fakt, że jest to opcja w 100% wegetariańska, więc odbiega od innych alternatyw. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić, w tym artykule nauczymy Cię pięciu wskazówek, jak przygotować doskonałą miskę Buddy!
Miska Buddy – najlepsze wskazówki
Nie ma zgody co do tego, dlaczego danie nosi nazwę Miska Buddy. Niektórzy uważają, że kształt misy naśladuje wyraźny brzuch Budai, postać często mylona z Buddą. Inni uważają, że wynika to z równowagi żywieniowej i ideologicznej, która charakteryzuje danie.
Rzeczywiście, według niektórych badaczy, idea równowagi może być w ten sposób interpretowana z buddyzmu. Chociaż teoretycznie wydaje się, że jest to bardzo łatwe do przygotowania danie, w praktyce możesz mieć kilka problemów. Dlatego przedstawiamy pięć wskazówek, jak przygotować miskę Buddy.
1. Użyj 1/4 węglowodanów
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego miski Buddy są tak proporcjonalne i piękne? To proste, ponieważ zostały przygotowane z myślą o proporcjach. Klasyczna miska Buddy zawiera przede wszystkim 1/4 ziaren lub skrobi. Oto kilka pomysłów:
- Brązowy ryż
- Makaron bezglutenowy lub makaron pełnoziarnisty
- Komosa ryżowa
- Proso
- Farro
- Kuskus
- Dynia
To tylko przykład dostosowania ziaren zbóż lub skrobi do własnych upodobań kulinarnych. Ważne jest to, że zajmują 1/4 talerza. Pamiętaj, że miska Buddy jest zwykle przygotowywana na zimno, więc powinieneś mieć już ugotowane składniki (oczywiście możesz też przygotować ją na gorąco, jeśli chcesz!).
Przeczytaj również: Lwia grzywa czyli soplówka jeżowata – korzyści i skutki uboczne
2. Użyj 1/4 białka
Twoja wiedza na temat wegetariańskich alternatyw białkowych będzie odgrywać tutaj ważną rolę, przynajmniej jeśli chcesz zrobić tradycyjną miskę Buddy (jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś nie dodawał mięsa!).
Podążając za pierwotnym pomysłem, podamy kilka pomysłów na inspirację:
- Tofu
- Ciecierzyca
- Soczewica
- Seitan
- Grzyby
- Orzechy
- Teksturowana soja
- Czarna fasola
Podobnie jak w poprzednim przypadku postaraj się zachować proporcję 1/4 pełnej miski. Jeśli wybierzesz ciecierzycę lub soczewicę, spróbuj je dobrze odsączyć po ugotowaniu. W idealnym przypadku żywność dodawana do miski powinna być sucha, dzięki czemu unika się ich wilgoci lub towarzyszącej im cieczy, która wizualnie utrudnia danie lub zmienia smak.
3. Użyj 1/4 warzyw do miski Buddy
Masz już prawie połowę składników miski Buddy. Teraz nadszedł czas, aby wybrać warzywa, które dodasz. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, możesz skorzystać z tych, które lubisz najbardziej, ale i tak zostawimy Ci kilka opcji inspiracji:
- Kalafior
- Papryka
- Buraki
- Cebule
- Marchew
- Pory
- Brukselki
- Słodkie ziemniaki
Możesz je ugotować w dowolny sposób, chociaż warzywa w tym daniu są zwykle pieczone. W ten sposób upewnisz się, że różnisz się stylami przyrządzania i spełniasz wymóg, aby składniki były suche. Jeśli to możliwe, staraj się używać tylko sezonowych warzyw.
4. Użyj 1/4 zielonych składników
Prawdopodobnie zauważyłeś, że prawie wszystkie takie miski mają na wierzchu piękne zielone składniki. W końcu nie możemy zrobić wegetariańskiego dania bez użycia niektórych, więc włączenie zielonych opcji jest jedną z niezbędnych wskazówek dotyczących przygotowania miski Buddy!
Rozważ następujące opcje:
- Szpinak
- Boćwina szwajcarska
- Rukola
- Sałata
- Awokado
- Liście buraka
- Seler
Staraj się jednak, aby stosunek był zsynchronizowany z powyższym. Możesz wybrać tylko jeden składnik lub wybrać kombinację kilku. Ważne jest to, że jego smak pasuje do tego, co już wybrałeś i jest estetyczny.
5. Na koniec wybierz dodatki i dressingi do swojej miski Buddy
Ostatnim krokiem przed rozkoszowaniem się miską Buddy jest wybór dodatków i dressingów, których będziesz używać.
Oto kilka przykładów:
- Hummus
- Świeża kolendra
- Świeża pietruszka
- Sos sojowy
- Sok cytrynowy
- Oliwa z oliwek
- Ocet balsamiczny
- Pieprz
- Sos Tahini
- Jogurt grecki
- Ziarenka sezamu
Użycie któregokolwiek z tych składników powinno być rozsądne, ponieważ nie chcesz całkowicie zmieniać smaku głównych składników. Dodaj je ostrożnie – nie powinno być ani za dużo, ani za mało! Po zebraniu wszystkich opcji gastronomicznych wystarczy dodać je do miski. Pamiętaj, aby użyć głębokiej miski i dostosować proporcje do ilości spożywanego jedzenia.
Rzeczywiście, możesz użyć obrazów z Internetu jako odniesienia. Pamiętaj jednak, że niektóre z nich są nieproporcjonalne do tego, co przeciętny człowiek może zjeść. Ważne jest, aby wybrać funkcjonalną organizację. Zrób to zgodnie z kolorami, kształtami lub sposobem, w jaki łączą się ze sobą smaki. Rozłóż większe lub grubsze składniki na środku, a mniejsze wokół nich. W końcu ostatecznym celem będzie ich zjedzenie, więc projekt Twojej miski powinien być funkcjonalny.
Na koniec ważne jest również, aby pamiętać o obciążeniu kalorycznym. Soczewica, groszek i ciecierzyca mają więcej kalorii, niż wiele osób sobie wyobraża, dlatego należy je odpowiednio połączyć, aby uniknąć nadmiaru ich na talerzu. Jeśli będziesz pamiętać o tych i innych wskazówkach dotyczących przygotowania miski Buddy, będziesz mógł cieszyć się tym przepisem jako wspaniałym nowym dodatkiem do Twojej zdrowej diety!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lim, H. S., Hwang, S. J., & Park, S. B. Buddha’s Idea concerning Food and a New View of Nutrition. International Journal. 2009; 12, 29-57.