Pyszne warzywa – kilka sztuczek!

Styczeń 9, 2018
Dodając zioła i przyprawy możemy uzyskać pyszne warzywa. Dodatki sprawią, że będą one apetyczne i smaczne. Poznaj kilka sztuczek!

Gotowanie dla kilku członków rodziny to nie jest prosta sprawa. Niełatwo jest trafić w gusta każdego z nich. Tym trudniej, jeśli do posiłku chcemy wprowadzić warzywa.

Zaznaczmy, że sposób w jaki ciało ludzkie przejmuje upodobania kulinarne jest związane ze smakiem jaki ma jedzenie. Od dzieciństwa przyzwyczajamy się do smaków jedzenia i tak tworzy się nasz gust kulinarny.

Z warzywami jest trochę inaczej. Od dziecka, być może kojarzą się nam one źle, z czymś co musimy jeść a niekoniecznie lubimy.

Jednakże dziś w dobie szybkiego życia kuchnia staje się coraz bardziej praktyczna, a mniej jest czasu na spełnianie indywidualnych gustów. Poniżej znajdziesz kilka sztuczek by przygotować szybko pyszne warzywa dla każdego.

Warzywa – Poznaj sztuczki by dodać im smaku

Słone, słodkie, gorzkie, ostre: Wszystko jest możliwe.

Każdy wie, że warzywa są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Jednakże skoro są tak dobre dlatego mamy taki problem z tym by jeść ich odpowiednie ilości? Odpowiedź jest prosta – ma to związek ze smakiem jaki tworzą w ustach.

Odkryj cenne sztuczki dzięki którym stworzysz nowe smaki i zagustujesz w warzywach.

Przyprawy, warzywa

Słodki

Mimo że wyda Ci się to zaskakujące, wiele z warzyw zawiera pokaźną ilość cukrów. Przykładowo kapusta i rzodkiew  mają różną zawartość cukru i różne sposoby przygotowania.

Suche metody gotowania takie jak pieczenie czy smażenie mogą zapobiegać powstawaniu goryczy karmelizując cukry i poprawiając smak.

Jeśli warzywa skropi się oliwą nastąpi tzw. reakcja Maillarda. Gorąca oliwa odparowuje wilgoć z powierzchni warzywa. W rezultacie, osiągamy warzywa bardziej delikatne i o doskonałym wyglądzie.

Słony

Solenie potraw jest zależne od kultury z jakiej danie pochodzi.

Dla przykładu, w Indiach używa się zamiast soli przypraw intensywnych takich jak curry, czosnek, cebula, sos sojowy, ostra papryka co daje potrawom charakterystyczny smak.

Nawet jeśli jeśli jesteś osobą, która lubi sól, musisz nauczyć się jej używać.

  • z grzybami używaj kolendry, czosnku lub cebuli. Należy dobrze wymierzyć sól, gdyż te przyprawy dają wystarczająco mocny smak potrawom.
  • dla rodzaju warzyw słodkich takich jak cukinia czy juka, sól jest zalecana.

Spróbuj i przekonaj się, że mamy rację.

Gorzki

Gorzkie smaki używane są częściej niż Ci się wydaje. Cierpki smak jest dobrym kontrastem dla smaków słodkich.

Dobrym przykładem jest popularny sos słodko-kwaśny czy dodawanie pietruszki lub rukoli do słodkich sałatek. Kminek natomiast jest dobrym dodatkiem do pieczonej marchwi.

Ostry

Mimo, że wielu z nas polubi tą sztuczkę, trzeba pamiętać, że nadmiar spożywania pikantnych potraw może być niezdrowy. Jednak jeśli umiesz zachować umiar, pikantność sprawi, że warzywa nabiorą pysznego i egzotycznego smaku.

Warzywem pikantnym często stosowanym jest chili. Ten niepozorny składnik pozostawia na kubkach smakowych niezwykle wyrazisty posmak. W połączeniu z innymi składnikami stworzy niezwykle doznanie kulinarne.

Papryczki chili a warzywa

Kwaśny

Kolejną charakterystyką, która dotyczy warzyw jest kwasowość. Jeśli chcesz osiągnąć taki efekt najlepsza będzie cytryna. Zastosuj wyciśnięty sok lub natrzyj warzywa. Kwaśny efekt gwarantowany.

Najczęściej spotkamy smak kwaśny w sałatkach. W zależności od gustu z dodatkiem oliwy z oliwek, octu i musztardy.

Na koniec pamiętaj że gotowanie wymaga kreatywności, wolności, oddania i miłości. Jeśli chcesz wybrać bardziej  śmiałe kombinacje smaków, dalej!

WIĘCEJ DLA CIEBIE