3 smoothie na zatrzymywanie płynów w organizmie

3 smoothie na zatrzymywanie płynów w organizmie
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owoce o wysokiej zawartości wody, takie jak ananas, melon, arbuz, papaja, są najlepszymi składnikami do wykorzystania w domowej roboty smoothie, które skutecznym środkiem do zwalczania niepożądanego zjawiska zatrzymywania wody w organizmie.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że ciało składa się głównie z wody. Dlatego tak ważne jest, aby nasz organizm regularnie pozbywał się zgromadzonych w nim płynów.

W tym artykule będziesz mieć okazję poznać 3 domowej roboty smoothie, które skutecznie pomogą Twojemu organizmowi usunąć nadmiar zatrzymanych w nim płynów. Dzięki temu będziesz zdrowszy, wystarczy, że wypróbujesz te trzy propozycje na własną rękę!

Zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie może oznaczać bardzo poważny stan chorobowy, szczególnie jeśli nie poddasz się właściwej metodzie leczenia.

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić w takim przypadku, to skontaktować się z lekarzem specjalistą, aby uzyskać diagnozę na temat Twojego konkretnego przypadku i jego przyczyny.

Dowiesz się wtedy także jaką należy zastosować metodę leczenia. Jednak zawsze istnieją w pełni naturalne sposoby na poprawę swojego stylu życia, w tym zmiana nawyków żywieniowych, które mogą pomóc Ci uporać się z tym problemem.

Dobrze jest zatem spożywać pokarmy i napoje, które pomagają wyeliminować toksyny i odpowiednio stymulować procesy oczyszczania Twojego organizmu.

Zatrzymanie płynów w organizmie

Odpowiednia dieta

Dlatego też tak ważne jest, aby wziąć pod lupę swoją zwyczajową dietę, szczególnie w przypadku, gdy uważasz, że może występować u Ciebie zjawisko zatrzymania płynów w organizmie.

Na początek możesz zwiększyć spożycie owoców o wysokiej zawartości wody, jako że (choć może wydać się to nieco paradoksalne) korzystnie wpływają one na wyeliminowanie tego niepożądanego problemu.

W dzisiejszych czasach aby przygotować domowej roboty smoothie, które są skuteczne w przypadku zjawiska zatrzymywania płynów w organizmie, wystarczy spróbować nowych produktów, nowych kombinacji smaków, a przede wszystkim wyjść poza utarty schemat i poeksperymentować z różnymi produktami spożywczymi.

Tak więc dzisiaj przygotuj się na poznanie nowych, wspaniałych kombinacji smaków pod postacią smoothie, które dodatkową są bardzo pożywne i cenne dla zdrowia i kondycji Twojego organizmu.

Domowej roboty smoothie, które są dobre na zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie

Pamiętaj, że opisane poniżej domowej roboty smoothie przyspieszają naturalny proces, który powoduje, że płyny opuszczają Twój organizm. Innymi słowy działają jako diuretyki lub bardziej ogólnie, produkty o właściwościach moczopędnych.

Smoothie te sprawiają, że częściej będziesz musiał chodzić do toalety i nie pozwalają Twojemu ciału zatrzymywać większych ilości wody niż to jest konieczne.

1. Przyrządzone w domu smoothie z papai i ananasa

Opisane w tym punkcie smoothie jest bardzo przydatne w zapobieganiu powszechnym chorobom zakaźnym wywołanym wysokim poziomem sodu (nie zapominaj, że zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie jest w dużej mierze spowodowane przez sód).

Smoothie to zawiera także duże ilości witamin, białek i minerałów, które to składniki są zawsze cennym dodatkiem do standardowej diety.

Smoothie z ananasa

Niezbędne składniki:

 • 3 plastry ananasa (125 g).
 • 2 szklanki wody (220 ml).
 • 4 plastry melonowca, czyli papai (200 g).
 • 1 łyżka stołowa nasion lnu (opcjonalnie – 25 g).

Sposób przygotowania opisywanego smoothie:

 • Zacznij od usunięcia wszystkich nasion papai, pokrój ją na kawałki, a następnie umieść je w blenderze wraz z plastrami ananasa, nasionami lnu i wodą.
 • Pamiętaj, aby dokładnie miksować wszystkie składniki przez co najmniej 1 minutę tak, aby uzyskać jednorodną konsystencję.
 • Zauważysz, że mieszanina zacznie zwiększać swoją objętość, ale nie musisz jej przecedzać. Po prostu wypij ją w takiej postaci, jaką uzyskałeś po zmiksowaniu.

2. Smoothie z ananasa i zielonej herbaty

Jak widać na opisanych tutaj przykładach, prawie wszystkie domowej roboty smoothie, które cechują się właściwościami pozwalającymi na wyeliminowanie zjawiska zatrzymywania płynów w organizmie zawierają ananasa w roli kluczowego składnika.

W tym przypadku zielona herbata maksymalizuje jego właściwości i stymuluje procesy wydalania nadmiaru wody i szkodliwych substancji z Twojego organizmu.

W szczególności zielona herbata zawiera odpowiadający za te korzystne cechy napoju enzym o nazwie “bromelaina”, który ma działanie moczopędne na Twój organizm, a także ma silne właściwości przeciwzapalne i stymulujące.

Zielona herbata

A oto niezbędne kroki pozwalające Ci dowiedzieć się, jak zrobić opisywane smoothie z ananasa i zielonej herbaty na własną rękę i rozkoszować się nim w domowym zaciszu.

Niezbędne składniki:

 • 6 całych, dużych truskawek (40 g).
 • 3 plastry ananasa (100 g).
 • 1 łyżka stołowa siemienia lnianego (25 g).
 • 1 szklanka zaparzonej uprzednio i wystudzonej zielonej herbaty (110 ml).

Sposób przygotowania opisywanego smoothie:

 • Wszystko, co musisz zrobić, to zmiksować wszystkie składniki przez około 1 minutę przy średniej prędkości blendera.
 • Teraz przelej do szklanki, dodaj trochę lodu (jeśli wolisz) i smoothie jest już gotowe do wypicia.
 • To jest naprawdę aż tak proste!

3. Domowej roboty smoothie z arbuza

Arbuz obok oczywiście ananasa uważany jest za owoc o silnym działaniu moczopędnym (na każdej liście naturalnych diuretyków oba te produkty występują praktycznie obok siebie).

Nie wynika to z tego, że jest to składnik w “cudownych” lub “niesamowitych” właściwościach, ale głównie dlatego, że składa się on w 75% z wody, co naprawdę pomaga w zwiększeniu ilości oddawanego dziennie moczu.

Arbuz

Co więcej, smoothie oparte o oba te owoce jest naprawdę łatwe do przyrządzenia i możesz je spożywać codziennie, kiedy tylko zechcesz. Zresztą jedzenie samego arbuza jest także bardzo zdrowe.

Niezbędne składniki:

 • 5 kawałków arbuza (400 g).
 • 8 szklanek wody (900 ml).
 • 1 łyżka stołowa cukru (25 g).

Sposób przygotowania opisywanego smoothie:

 • Na początek, potrzebować będziesz blendera do przygotowania tego smoothie.
 • Ponieważ plastry arbuza są duże, musisz je pokroić i włożyć do blendera.
 • Następnie dodaj łyżkę cukru i zmiksuj wszystko przez około 1 minutę.
 • Na koniec przecedź mieszaninę, aby usunąć nasiona arbuza. Twoje smoothie jest już gotowe. Teraz możesz cieszyć się pysznym napojem.

Jeśli chciałbyś wypróbować większą liczbę domowej roboty smoothie, które są skutecznym sposobem zwalczania zjawiska zatrzymywania płynów w organizmie, wymieszaj dowolne z wyżej wymienionych składników ze sobą i dodaj je do zielonej herbaty. Możesz eksperymentować właściwie bez żadnych ograniczeń!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial Effects of Green Tea—A Review. Journal of the American College of Nutrition25(2), 79–99. https://doi.org/10.1080/07315724.2006.10719518
 • Naz, A., Butt, M. S., Sultan, M. T., Qayyum, M. M. N., & Niaz, R. S. (2014). Watermelon lycopene and allied health claims. EXCLI Journal13, 650–666.
 • Farid Hossain, M. (2015). Nutritional Value and Medicinal Benefits of Pineapple. International Journal of Nutrition and Food Sciences4(1), 84. https://doi.org/10.11648/j.ijnfs.20150401.22

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.