3 pomysły na nadzienie do francuskich omletów

Pokażemy Ci pomysły na nadzienie do francuskich omletów, które poprawią ich smak i wartości odżywcze.
3 pomysły na nadzienie do francuskich omletów
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Napełnianie francuskich omletów różnymi produktami spożywczymi to doskonały pomysł na zwiększenie wartości odżywczych przepisu, który już sam w sobie jest naprawdę zdrowym daniem. To dobra opcja w porze obiadowej, ponieważ jest bardzo łatwa i szybka w przygotowaniu. Ponadto dostarcza wartościowych składników odżywczych, które są niezbędne do skutecznego wykonywania funkcji życiowych naszego organizmu.

Zanim przejdziemy do przepisów, warto zauważyć, że spożycie jaj nie podlega już ograniczeniom, jak miało to miejsce w przeszłości. Obecnie uważa się, że są to produkty o wysokiej jakości odżywczej i nie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i układu krążenia. Z tego powodu zaleca się spożywać je jak najczęściej, dzięki czemu zwiększamy udział białka  w diecie. A ponadto jajka są bardzo wszechstronne w zastosowaniu kulinarnym.

Pomysły na nadzienie do francuskich omletów

Oto kilka świetnych pomysłów na nadzienie do francuskich omletów.Dzięki nim unikniesz monotonii i sprawisz, że Twoja dieta będzie bardziej urozmaicona i przyjemna. Poniżej opisane dania są lekkostrawne i mają bardzo dobrą zawartość składników odżywczych. Dlatego spokojnie możesz je włączyć do zdrowej diety.

1. Nadzienie serowe do francuskich omletów

Ser jest jednym z najlepszych produktów do łączenia z omletami. Ma dużą ilość białek o wysokiej wartości biologicznej, które można dodać jako nadzienie nie tylko do omletów. Nadzienie serowe zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy i ma dobre parametry strawności.

Według badań opublikowanych w Annals of Nutrition & Metabolism , pozytywne byłoby zapewnienie spożycia co najmniej 0,8 grama białka na kilogram wagi dziennie u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Wybór sera będzie zależał od indywidualnych upodobań, ale ser mozzarella jest jednym z najpopularniejszych. Bardzo łatwo się topi, a przy tym jest smaczny. Jednak dla tych, którzy kochają mocniejsze smaki, kolejna świetna opcja to cheddar. Możesz również spróbować parmezanu jako kolejnego wariantu.

Trochę sera.
Doskonałym pomysłem może być nadzienie do francuskich omletów z mozzarelli.

2. Omlety z awokado i wędzonym łososiem

Łosoś wędzony to produkt wysokiej jakości, zawierający kwasy tłuszczowe omega-3. Wykazano, że elementy te pomagają kontrolować poziom wewnętrznego stanu zapalnego, modulując w ten sposób ryzyko sercowo-naczyniowe. Są również niezbędne do zmniejszenia katabolizmu białek i zapobiegania problemom związanym z funkcjonowaniem mięśni, takim jak sarkopenia.

Awokado również dostarcza doskonałej jakości nienasyconych lipidów. Oba składniki dobrze uzupełniają wartości odżywcze jajka. Aby jak najlepiej wykorzystać przepis, warto przygotować cienki omlet i położyć na nim pokrojone w plastry awokado i łososia.

3. Omlet z szynką serrano i pomidorkami koktajlowymi

Należy zachować ostrożność podczas jedzenia wędlin, ponieważ wiele z nich zawiera w sobie sztuczne dodatki. Wśród nich należy podkreślić azotyny, ponieważ pewne badania sugerują, że mogą zwiększać ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka, gdy są regularnie włączane do diety. Dlatego wybierając dobrą szynkę serrano, ważne jest, aby upewnić się, że nie zawiera tych związków.

Omlet z nadzieniem.
Pomidory fenomenalnie łączą się z szynką serrano i razem tworzą idealne nadzienie do francuskich omletów.

Pomidory koktajlowe oferują z kolei dużą wszechstronność kulinarną i jednocześnie mają doskonałą wartość odżywczą. Zawierają w znacznych ilościach fitochemiczne przeciwutleniacze i witaminy. Z tego powodu wskazane jest regularne włączanie ich do swojej diety.

Do przygotowania tego dania najlepiej przygotować cienki omlet i trzymać go w cieple. Następnie połóż na nim kilka plastrów szynki serrano, pomidorki przekrojone na pół, a następnie zwiń. Możesz nawet posypać go odrobiną oregano lub tymiankiem.

Możesz być także zainteresowany: Soczysty wegański omlet z cukinii

Dodaj coś ekstra do swoich francuskich omletów dzięki tym pomysłom na nadzienie

Jak już zauważyłaś, nadziewanie francuskich omletów jest doskonałą opcją poprawy ich właściwości organoleptycznych i odżywczych. Podaliśmy Ci kilka pomysłów, ale istnieją setki opcji w zależności od indywidualnych upodobań każdej osoby.

Wiele warzyw doskonale pasuje do omletu, a także kiełbaski, mięsa, tuńczyk, a nawet niektóre sosy. Jednak te ostatnie należy stosować z umiarem, aby nie przesadzić z kaloriami.

Na koniec pamiętaj, że jeśli Twoim celem jest poprawa zdrowia, nie wystarczy po prostu dbać o swoją dietę; ważne jest również promowanie innych nawyków. Na przykład zaleca się częste wykonywanie ćwiczeń fizycznych, skupiając się na pracy siłowej.

Ponadto, niezbędne jest zapewnienie dobrego wypoczynku w nocy, co oznacza co najmniej 7 godzin dobrej jakości snu. W przeciwnym razie nasili się zapalenie wewnętrzne, zwiększając ryzyko rozwoju przewlekłych chorób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Richter M, Baerlocher K, Bauer JM, Elmadfa I, Heseker H, Leschik-Bonnet E, Stangl G, Volkert D, Stehle P; on behalf of the German Nutrition Society (DGE). Revised Reference Values for the Intake of Protein. Ann Nutr Metab. 2019;74(3):242-250. doi: 10.1159/000499374. Epub 2019 Mar 22. PMID: 30904906; PMCID: PMC6492513.
  • Calder PC. Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans. 2017 Oct 15;45(5):1105-1115. doi: 10.1042/BST20160474. Epub 2017 Sep 12. PMID: 28900017.
  • Song P, Wu L, Guan W. Dietary Nitrates, Nitrites, and Nitrosamines Intake and the Risk of Gastric Cancer: A Meta-Analysis. Nutrients. 2015 Dec 1;7(12):9872-95. doi: 10.3390/nu7125505. PMID: 26633477; PMCID: PMC4690057.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.