Soczysty wegański omlet z cukinii

Ten soczysty wegański omlet z cukinii wykonany bez jajek jest idealny dla osób na diecie niskokalorycznej lub wegańskiej. To wszechstronny przepis, który łączy wiele pysznych składników.
Soczysty wegański omlet z cukinii

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia, 2020

Wegański omlet z cukinii jest doskonałym substytutem tradycyjnego omletu z ziemniaków i jajek. Jest idealny dla osób na diecie wegańskiej, ponieważ nie zawiera jaj. Co więcej, jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto pilnuje wagi, ponieważ cukinia ma bardzo mało kalorii.

Wartość odżywcza i zalety cukinii

Cukinia to warzywo z licznymi dobroczynnymi składnikami odżywczymi i przeciwutleniaczami.

Wegański omlet z cukinii

Zawiera dużo wody i mało cukru, dzięki niewielkiej ilości zawartych w niej węglowodanów. Patrząc na wartość odżywczą cukinii, warto zwrócić uwagę na dużą ilość niezbędnych minerałów: potasu, magnezu, fosforu, żelaza i wapnia.

Co więcej, cukinia jest pełna przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, B9 i K. Dzięki jej składowi, spożywanie cukinii może przynieść wiele korzyści, które wymienimy poniżej.

1. Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Cukinia nie zawiera cholesterolu, dlatego powinieneś ją spożywać, jeśli cierpisz na hipercholesterolemię. Dlatego też jeśli włączysz to warzywo do swojej codziennej diety, otrzymasz dużo składników odżywczych bez zwiększania poziomu LDL (złego cholesterolu).

2. Pomaga w trawieniu

Zawartość błonnika jest sprzymierzeńcem w walce z zaparciami.

Cukinia na trawienie

Cukinia zawiera dużą ilość śluzu – rodzaju rozpuszczalnego błonnika, który jest bardzo korzystny dla zdrowia jelit, ponieważ poprawia zaparcia, kwasowość żołądka i refluks.

Dodatkowo pomaga rozwijać wartościowe bakterie we florze jelitowej i ułatwia wchłanianie składników odżywczych dzięki działaniu prebiotycznemu. Jedzenie cukinii wiąże się z zapobieganiem wrzodom żołądka i zespołowi jelita drażliwego.

3. Zapobiega nadciśnieniu tętniczemu

Cukinia zawiera potas, minerał związany z niedociśnieniem tętniczym, ponieważ zaburza wydalanie sodu z moczem – brak potasu wiąże się ze wzrostem ciśnienia krwi.

Co więcej, spożywanie potraw z cukinii wiąże się z eliminacją nadmiaru płynów, co jest bardzo korzystną właściwością dla osób cierpiących na skąpomocz (wytwarzanie nienaturalnie małych ilości moczu) lub na kamienie nerkowe.

Przepis na wegański omlet z cukinii

Przepis ten jest w 100% wegański, więc dzięki niemu możesz łatwo włączyć warzywa i zdrowe produktu do swojej diety.

Pyszny omlet z cukinii

Jak zobaczysz, ten wegański omlet z cukinii jest stosunkowo łatwy do wykonania i zawsze wychodzi pysznie. Dodatkowo, możesz do niego przygotować sałatkę, warzywny ratatouille, krem z marchwi i nasion chia, gazpacho lub inny wegetariański dodatek.

Składniki na wegański omlet z cukinii

  • 2 średnie cukinie
  • 1 duża cebula
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
  • 100 gramów mąki z ciecierzycy
  • 1 duża łyżka mąki kukurydzianej
  • 200 ml mleka roślinnego, najlepiej sojowego
  • 200 ml wody
  • Sól, pieprz, czosnek granulowany

Jak wykonać wegański omlet z cukinii

1. Najpierw obierz i posiekaj cebulę w paseczki, pokrój cukinię w plastry.

2. Do gotowania tych warzyw możesz użyć patelni lub kuchenki mikrofalowej. Jeśli używasz patelni, wlej na nią około 4 łyżki oleju i smaż cebulę i cukinię na średnim ogniu, aż zmiękną. Jeśli chcesz zużyć mniej oleju, możesz użyć kuchenki mikrofalowej: włóż warzywa do miski z pokrywą bezpieczną dla kuchenki mikrofalowej i gotuj w odstępach dwóch minut, aż będą miękkie.

3. Następnie, aby zrobić mieszankę podobną do jajka, włóż do miski mąkę z ciecierzycy, skrobię kukurydzianą, wodę i mleko roślinne. Dobrze wymieszaj składniki za pomocą miksera ręcznego, dodaj sól i pieprz do smaku. Możesz także dodać inne dowolne przyprawy.

4. Później dodaj do mieszanki cebulę i cukinię. Ważne jest, aby dodawać je stopniowo i robić przerwę, gdy masa będzie za gęsta. Ilość może się różnić w zależności od wody zawartej w warzywach i tego, jak bardzo skurczą się podczas gotowania.

5. Z czasem masa zgęstnieje, dlatego ważne jest, aby przygotować ją bezpośrednio przed połączeniem jej z cukinią i cebulą.

6. Wlej olej na patelnię i gdy będzie wystarczająco gorący wlej na niego masę omletu.

7. Za pomocą talerza lub pokrywki można przykryć patelnię i obrócić omlet. Będziesz wiedzieć, że już czas to zrobić, gdy krawędzie omletu zaczną odstawać, a na środku pojawią się małe bąbelki.

8. Następnie smaż drugą stronę na złoty kolor i zdejmij patelnię z ognia.

9. Twój wegański omlet z cukinii jest już gotowy!

Przygotuj to danie dla całej rodziny i korzystaj z dobroczynnych właściwości cukinii, o których wspominaliśmy wcześniej. To świetny sposób na włączenie tego warzywa do diety Twoich maluchów!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.