10 wskazówek dotyczących gotowania makaronu
Kto nie chciałby poznać świetnych wskazówek dotyczących gotowania makaronu? Mamma mia, kto nie chciałby ugotować pysznego dania z makaronu?!
W końcu makaron to jeden z najbardziej wszechstronnych znanych produktów. Jest niedrogi i nadaje się do nieskończonej liczby przepisów. Nawet nie wspominając o ty, jaki jest pyszny!
A wiesz, co w tym wszystkim jest jeszcze lepsze? Makaron zwykle smakuje zarówno dzieciom, jak i dorosłym!
Ale uważaj, to danie jest tak powszechne w wielu domach, że nie zawsze gotuje się je we właściwy sposób. Istnieje wiele błędów, które możesz popełniać, nie zdając sobie z tego sprawy. Dlatego najbardziej prestiżowi włoscy szefowie kuchni dzielą się tymi 10 zaleceniami dotyczącymi gotowania makaronu.
10 wskazówek dotyczących gotowania makaronu
1. Zacznij od wyboru sosu
Choć może się wydawać, że zaczynasz od końca, dobre danie z makaronu zawsze zaczyna się od sosu.
Jak zobaczycie później, istnieje kilka odpowiednich kombinacji sosów i makaronów. Z tego powodu przed ustawieniem garnka na palniku ważne jest, aby wybrać przepis, który chcesz ugotować i wybrać odpowiedni rodzaj i kształt makaronu.
2. Gotuj w dużym, wysokim garnku
Do ugotowania makaronu potrzebny jest duży garnek z wysokimi krawędziami. Nawet jeśli chcesz zrobić tylko jedną porcję, nie musisz szukać najmniejszego garnka w kuchni.
Makaron potrzebuje dużo wody i wystarczającej przestrzeni, aby mógł się swobodnie poruszać i nie przywierać do siebie.
3. Dwa kluczowe składniki do gotowania makaronu
Do ugotowania makaronu potrzebne są tylko dwa składniki w garnku: woda i sól. Niby proste, ale wystarczy!
Jednak musi być wystarczająca ilość wody. Zgodnie z ogólną zasadą, można obliczyć 1 litr wody na każde 100 gramów makaronu. To w przybliżeniu porcja dla jednej osoby.
Ponadto możesz dodać łyżeczkę soli na około 500 gramów makaronu. Jeśli zamierzasz przygotować przepis z bardzo słonymi składnikami (sardynki, sos amatriciana, ser pecorino itp.), podczas gotowania makaronu musisz nieco bardziej uważać na sól.
4. Bez oleju i masła
Może się wydawać, że się powtarzamy, ale nie zaszkodzi przypomnieć jeszcze raz, ponieważ jest to jeden z najczęstszych błędów podczas robienia makaronu. Pamiętaj: nie musisz dodawać oleju ani masła do makaronu gotującego się w wodzie.
Powszechnie uważa się, że w ten sposób zapobiegasz przywieraniu. Wręcz przeciwnie, otrzymasz jedynie śliski makaron, który później nie będzie przywierał do sosu. Jeśli użyjesz odpowiednio dużego garnka i z wystarczającą ilością wody, makaron się nie przyklei.
5. Wskazówki dotyczące gotowania makaronu: czas gotowania
Dobrze ugotowany makaron musi być al dente: miękki na zewnątrz i nieco twardszy w środku.
Po dodaniu makaronu do garnka, ustaw wysoki ogień, aż zacznie się gotować. Następnie zamieszaj raz i zmniejsz ogień do średniego. Dobrze, jeśli makaron porusza się w garnku, ale nie musi bulgotać.
Zwykle zalecany czas gotowania będzie podany na opakowaniu. Zazwyczaj trwa to od 8 do 12 minut, w zależności od rodzaju makaronu i jego grubości. Musisz tego przestrzegać, bo inaczej się rozgotuje.
Pamiętaj, że makaron al dente wymaga mniej czasu.
6. Wskazówki dotyczące gotowania makaronu: odcedź i odstaw
Po ugotowaniu makaronu najlepiej wyjąć go z garnka za pomocą sitka. Możesz również odstawić trochę wody z gotowania. Przyda się trochę później, aby dodać ją do sosu. Ponieważ zawiera część skrobi makaronowej, nieco zagęści sos.
Następnie wlej go bezpośrednio do pojemnika, w którym ugotowałeś lub podgrzałeś sos.
Nie musisz płukać makaronu zimną wodą – nawet jeśli chcesz zrobić sałatkę z makaronem. Gdy jest utrzymywany w cieple, naprawdę wchłonie smak sosu.
7. Sos przed makaronem
Chociaż zaczęliśmy od zaleceń dotyczących gotowania makaronu, dobre danie makaronu należy rozpocząć od ugotowania sosu. W tym celu należy wybrać bardzo duży rondel lub patelnię, w której zmieści się sos i jest wystarczająco dużo miejsca na dodanie makaronu na końcu.
W ten sposób wszystko można podawać razem.
8. Wskazówki dotyczące gotowania makaronu: Dokończ gotowanie z sosem
Po ugotowaniu makaronu przełóż go do rondla i ustaw na średnim lub małym ogniu. W ten sposób kończysz ostatnie sekundy gotowania ze wszystkimi składnikami razem i podgrzewasz danie. Wszystkie smaki zostaną idealnie wymieszane, a cały makaron zostanie nasączony sosem.
Jeśli nadal jest suchy, możesz stopniowo dodawać wodę, którą odłożyłeś podczas gotowania makaronu.
9. Idealne połączenie: każdy makaron z własnym sosem
Choć może się to wydawać dziwne, nie wszystkie sosy pasują do każdego makaronu. Czy wiesz, że spaghetti Bolognese nie jest gotowane we Włoszech?
Niektóre rodzaje makaronów lepiej komponują się z niektórymi sosami. Generalnie możemy powiedzieć, że:
- W przypadku krótkich rodzajów makaronów (makaron, pętle, spirale lub rigatoni) lepiej jest użyć gęstych sosów o teksturze, takich jak sos serowy, warzywny lub boloński. Ponieważ niektóre z nich mają różne kształty i formy, sos jest bardzo dobrze zaimpregnowany.
- Do spaghetti lub linguine (długi i cienki makaron) najlepszy jest lekki sos, taki jak sos pomidorowy, pesto lub po prostu olej i czosnek. Z drugiej strony długi, szeroki makaron typu wstążki dobrze komponuje się z sosami, takimi jak carbonara, które mają nieco grubszą konsystencję.
10. Ostatni szlif: dobry ser
Gdy masz makaron na talerzu, na koniec zetrzyj trochę sera na wierzchu. Najlepsze sery to twarde, takie jak parmezan czy pecorino romano. Jeśli zetrzesz go tuż przed jedzeniem, zachowa on swoją idealną konsystencję i smak.
Teraz pozostaje już tylko usiąść przy stole i delektować się tym pysznym talerzem makaronu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dickie J. Delizia!La historia épica de la comida italiana. Penguin Random House. Julio 2014.
- McGee H. La cocina y los alimentos. Ed. Debate. Año 2015.
- Montanari M. Il cibo come cultura. Laterza & Figli. Año 2004.
- Tee S. Pasta. Parragon Books. Año 2006.