Żywność o długim okresie przydatności do spożycia: cztery rodzaje
Ludzie często zastanawiają się nad zakupami żywności o długim okresie przydatności do spożycia. Są to produkty, które możemy przechowywać przez długi czas bez obaw o to, że się zepsują, a także że zachowają swoje właściwości organoleptyczne i odżywcze.
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że długi okres przechowywania oznacza również niskie ryzyko mikrobiologiczne. Oznacza to, że te produkty nie spowodują zatrucia pokarmowego. Czy znasz najpopularniejsze z nich?
Czytaj dalej – poniżej omówimy cztery z nich!
Żywność o długim okresie przydatności do spożycia
Konserwy z tuńczyka
Jest to jeden z najbardziej znanych produktów o długim okresie przydatności do spożycia.
Ta tłusta ryba wyróżnia się zawartością kwasów tłuszczowych omega-3. Badania naukowe łączą przyjmowanie tego składnika odżywczego z redukcją ryzyka sercowo-naczyniowego.
Tuńczyka w puszkach można kupić zarówno w sosie naturalnym, jak i w oleju. Dzięki temu może długo pozostawać w spiżarni, nie psując i nie tracąc swoich właściwości.
Jest to również produkt, który można łatwo wprowadzić do codziennej diety na wiele różnych sposobów – czy to z makaronem, ryżem, a nawet z warzywami gotowanymi na parze.
Brązowy ryż
To jedno z najlepszych źródeł węglowodanów. Pełna odmiana ryżu gwarantuje odpowiednie spożycie błonnika. W rzeczywistości ten składnik odżywczy jest niezbędny w zapobieganiu chorobom związanym z przewodem pokarmowym.
Ten rodzaj ryżu można przechowywać w spiżarni przez długi czas bez utraty jego walorów smakowych. Ponadto zawiera niski procent wody w swoim składzie, więc ryzyko obecności patogenów jest niewielkie.
Ryż brązowy jest również dobrym źródłem węglowodanów, szczególnie dla osób bardzo aktywnych. Zawarte w nim cukry mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie wpływają na trzustkę.
Orzechy i suszone owoce
Te produkty pochodzenia roślinnego mogą długo pozostawać w spiżarni dzięki niewielkiej zawartości wody. Co więcej, ich środowisko nie sprzyja rozwojowi patogenów.
Jak możesz się domyślać, można je bezpiecznie jeść nawet kilka miesięcy po ich zakupie. Jednak należy je odpowiednio przechowywać, aby nie pogarszać konsystencji lub smaku.
Orzechy i nasiona są dobrym źródłem witamin i minerałów. Niektóre z nich, jak cynk, gwarantują prawidłowy metabolizm testosteronu. Ponadto mają wysoką zawartość białka, ale nie zawierają niezbędnych aminokwasów.
Zawierają natomiast przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i uszkodzeniom DNA. Zawierają również zdrowe tłuszcze, takie jak omega 3. W każdym razie należy spożywać je z umiarem, ponieważ są bogate w kalorie.
Nasiona chia i sezamu
Nasiona zajmują szczególne miejsce w dzisiejszym trendzie na propagowanie zdrowego jedzenia. Dzieje się tak, ponieważ zawierają zdrowe tłuszcze i składniki odżywcze, które mają właściwości przeciwzapalne. Z tego powodu ich regularne spożywanie może korzystnie wpłynąć na zdrowie w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Są energetyczne, więc już jedna łyżeczka może dostarczyć Ci wszystkie ważne składniki odżywcze. Ponadto mogą długo przebywać w spiżarni. Ponadto ich właściwości organoleptyczne nie ulegną pogorszeniu i nie będą sprzyjać rozwojowi patogenów.
Możesz dodawać je do kremowych zup, koktajli, sałatek, soków itp. Dzieje się tak, ponieważ są dość uniwersalne, a ich chrupkość poprawia walory smakowe każdego dania.
Dowiedz się, jakie są Produkty żywnościowe, które warto mieć w lodówce
Zdrowa żywność o długim okresie przydatności do spożycia
W spiżarni możesz przechowywać wszelkiego rodzaju zdrowe, nie psujące się produkty spożywcze i włączać je do swojej diety w dowolnym momencie, nie martwiąc się o zepsucie.
Cztery produkty, o których właśnie wspomnieliśmy, są tego dobrymi przykładami, ale jest ich znacznie więcej. Skonsultuj się ze specjalistą ds. żywienia, aby dowiedzieć się o nich więcej. Mogą również pomóc Ci zaplanować zdrową, dobrze zbilansowaną dietę specjalnie dla Ciebie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Watanabe Y., Tatsuno I., Omega 3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular diseases: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol, 2017. 10 (8): 865-873.
- Gianfredi V., Salvatori T., Villarini M., Moretti M., et al., Is dietary fibre truly protective against colon cancer? a systematic review and meta analysis. Int J Food Sci Nutr, 2018. 69 (8): 904-915.