Żywność mocno przetworzona a starzenie się komórek

Żywność mocno przetworzona a starzenie się komórek
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Żywność mocno przetworzona zwiększa ilość tłuszczów trans i substancji toksycznych w organizmie, dlatego dla naszego zdrowia konieczne jest ograniczenie jej spożycia. W tym artykule przyrzyjmy się temu dokładniej.

Żywność mocno przetworzona

Spożycie ultraprzetworzonej żywności może przyspieszyć starzenie się komórek. Niska zawartość mikroelementów w tych produktach i ich wysoka gęstość kaloryczna przyczyniają się do promowania procesów utleniania, a tym samym starzenia. Może to również prowadzić do zwiększonego ryzyka rozwoju chorób w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Zdrowa dieta musi opierać się na spożywaniu świeżej żywności. Na przykład warzywa zawierają w swoim składzie duże ilości fitochemikaliów, które pomagają zwalczać wolne rodniki. Te mikroskładniki odżywcze są także zdolne do zmniejszania uszkodzeń komórek.

W tym artykule pokażemy Ci, dlaczego powinieneś wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć spożycie żywności mocno przetworzonej z codziennej diety.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak wybrać zdrowsze produkty spożywcze: 10 wskazówek

Żywność mocno przetworzona zawiera kwasy tłuszczowe trans

Tłuszcze są niezbędne dla organizmu. Uczestniczą w wielu reakcjach fizjologicznych. Odpowiadają między innymi za homeostazę hormonalną oraz transport i magazynowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Istnieją jednak różne klasy tłuszczóww. Są to:

  • lipidy mono- i wielonienasycone – uważa się je za zdrowe, a ich spożycie jest promowane;
  • tłuszcze nasycone – konieczne są dalsze badania, aby przypisać im dokładne katalogowanie, stąd ich opis jest dość problematyczny;
  • tłuszcze trans obecne w mocno przetworzonej żywności. Co do nich istnieje już jednolity konsensus. Regularne przyjmowanie tego typu lipidów nasila procesy zapalne i starzenie się komórek. Stwierdzono tak na przykład w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Advances in Nutrition”.
Żywność przetworzona metodami przemysłowymi

Tłuszcze trans wiążą się z problemami zapalnymi i nadwagą. Dlatego zaleca się maksymalne ograniczenie ich spożycia.

Akrylamid w mocno przetworzonej żywności

Oprócz tłuszczy trans ultraprzetworzona żywność zawiera inne szkodliwe dla zdrowia substancje. Przykładem tego jest akrylamid, produkt odpadowy otrzymywany z poddawania skrobi działaniu wysokich temperatur.

Substancja ta ma zdolność przyspieszania uszkodzeń komórek i procesów starzenia. Według artykułu opublikowanego w „International Journal of Cancer” jego regularne przyjmowanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju złożonych chorób, takich jak rak.

Solidne śniadanie

Z tego powodu zaleca się ograniczenie spożycia środków spożywczych, które mogą zawierać w swoim składzie tego typu substancje. Zarówno te mocno przetworzone, jak i smażone czy panierowane, są podatne na obecność toksyczności.

Aby uniknąć tworzenia się akryloamidu, zaleca się gotowanie potraw bogatych w skrobię w niskich temperaturach. Gotowanie ich w wodzie jest najlepszą opcją, jeśli chodzi o zmniejszenie ich działania teratogennego.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bomby kaloryczne to nie tylko fast foody!

Wysoka gęstość energii

Żywność mocno przetworzona charakteryzuje się wysoką zawartością tłuszczu i cukru. Sprawia to, że gęstość zawartości energetycznej jest bardzo wysoka, a jednocześnie gorsze są wskaźniki związane ze zdrowiem metabolicznym.

To nadmierne spożycie cukrów i tłuszczów trans może również uszkadzać mikroflorę organizmu. W jej różnorodności zachodzą zmiany, co powoduje problemy z trawieniem i przyswajaniem składników odżywczych.

Z tego powodu zaleca się ograniczenie spożycia tej klasy produktów. Zamiast tego wskazane jest ustalenie jako priorytetowego spożycia świeżej żywności, takiej jak ryby i warzywa. Konieczne jest zagwarantowanie udziału dietetycznych przeciwutleniaczy, aby wspomóc organizm w zwalczaniu procesów starzenia.

Zmniejsz spożycie mocno przetworzonej żywności

Jak już powiedzieliśmy, żywność mocno przetworzona charakteryzuje się wysoką gęstością kaloryczną i niską zawartością niezbędnych mikroelementów. Jest za to bogata w cukry proste, substancje związane ze słabym zdrowiem metabolicznym.

Ponadto zawiera tłuszcze trans, które powodują stany zapalne i sprzyja starzeniu się komórek. Jakby tego było mało, w jej składzie znajdują się produkty odpadowe, takie jak akrylamid. Sprzyjają one pojawieniu się raka i zwiększają ryzyko rozwoju złożonych chorób.

Z tego powodu zaleca się ograniczenie jej spożycia. Trudno jednak je całkowicie wyeliminować, w codziennej rzeczywistości dzisiejszego świata są szczególnie obecne. Wystarczyłoby jednak ograniczyć fast foody i inne niezdrowe produkty, jednocześnie zwiększając udział świeżej żywności w diecie.

Ważne jest, aby zapewnić dostawę produktów z królestwa roślin, bogatych w przeciwutleniacze, które są odpowiedzialne za walkę z powstawaniem wolnych rodników i przeciwdziałaniem starzeniu się komórek.

Artykuł napisał i zweryfikował dietetyk Saúl Sánchez Arias.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oteng AB., Kersten S., Mechanisms of action of trans fatty acids. Adv Nutr, 2020. 11 (3): 697-708.
  • Pelucchi C., Bosetti C., Galeone C., La Vecchia C., Dietary acrylamide and cancer risk: an updated meta analysis. Int J Cancer, 2015. 136 (12): 2912-22.
  • Rodríguez Hernández, C. (2018). ¿ Consumo de alimentos ultraprocesados?.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.