Żywienie w dnie moczanowej- zalecenia i przeciwwskazania

Ludzie cierpiący na podagrę muszą przestrzegać specjalnej diety i przyjmować leki pomagające w kontroli poziomu kwasu moczowego we krwi. Odpowiednie żywienie w dnie moczanowej pomaga zmniejszyć odczuwane dolegliwości.
Żywienie w dnie moczanowej- zalecenia i przeciwwskazania
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odpowiednio dobrane żywienie w dnie moczanowej może pomóc obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Niestety, choroba ta jest nieuleczalna. Można jednak obniżyć ryzyko nawracających i bolesnych ataków dny moczanowej i zmniejszyć postęp uszkodzenia stawów.

Ludzie cierpiący na podagrę (inaczej zwaną artretyzmem) i stosujący zaplanowane w zgodzie z dietetykiem żywienie w dnie moczanowej muszą mimo to liczyć się z dożywotnim przyjmowaniem leków zmniejszających ból. W poniższym artykule wskażemy zalecenia dietetyczne i przeciwwskazania, które są pomocne w opanowaniu symptomów.

Czytaj dalej!

Czym jest dna moczanowa?

Dna moczanowa

Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń metabolicznych i bolesna postać zapalenia stawów. Jest to spowodowane wzrostem stężenia kwasu moczowego we krwi, zwanym hiperurykemią.

Zwykle nie jesteśmy w stanie zaobserwować objawów wczesnego stadium dny. Dopiero gdy kwas zacznie się odkładać w stawach, prowadzi do naprawdę bolesnego stanu zapalnego, któremu może towarzyszyć nawet wysoka gorączka.

Nasze ciało wytwarza kwas moczowy, gdy rozkłada substancje chemiczne zwane purynami. Chociaż puryny występują naturalnie w naszym organizmie, niektóre pokarmy wyjątkowo w nie bogate, mogą przysparzać problemów. Zdrowe ciało ludzkie wydala kwas moczowy wraz z moczem.

Odpowiednio opracowane żywienie w dnie moczanowej pomoże uniknąć ostrych i bolesnych ataków lub przynajmniej spowolnić uszkodzenie stawów.

Żywienie w dnie moczanowej- czynniki, które należy wziąć pod uwagę

Analiza moczu

Spożywanie pewnych pokarmów sprzyja eliminacji kwasu moczowego i obniżeniu jego poziomu we krwi.

Specjalna dieta mająca na celu obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi musi koncentrować się na skontrolowaniu trzech głównych czynników:

1. pH moczu

Ważne jest, aby kierować się dietą alkalizującą, aby choć trochę zmienić pH moczu i promować wydalanie kwasu. Możesz to osiągnąć głównie poprzez:

  • Spożywanie przetworzonych produktów spożywczych, takich jak warzywa, kasze, ziemniaki, owoce, bataty i sałatki.
  • Należy unikać spożywania pokarmów bogatych w sól, a także dodawania jej do potraw.
  • Całkowicie unikaj spożywania alkoholu, w tym piwa i wina.

2. Spożycie puryn

Musisz zwracać szczególną uwagę na to, co jesz i jak przygotowujesz Twoje posiłki. Kiedy gotujesz jedzenie zawierające puryny, znaczna ich część przechodzi do wody. Dlatego gotowanie jest dobrym sposobem na zmniejszenie zawartości puryn w żywności. Niemniej jednak powinno się unikać bulionów mięsnych.

3. Spożycie fruktozy

Gdy ciało przyswoi fruktozę, metabolizuje ją do ksantyny. Jest to rodzaj puryny, która ostatecznie przeistacza się w kwas moczowy. Z tego powodu eksperci zalecają, aby osoby cierpiące na tę chorobę, spożywały tylko jeden owoc dziennie. Zaleca się wybieranie owoców zawierających jak najmniejszą ilość fruktozy (papaja, śliwki, brzoskwinie czy truskawki).

Dozwolone produkty spożywcze- żywienie w dnie moczanowej 

Białka 

Spożywaj czerwone mięso i chudy drób, nisko tłuszczowe produkty mleczne i soczewicę, jako główne źródła białka.

Złożone węglowodany

Jedz więcej warzyw i produktów pełnoziarnistych, które zawierają złożone węglowodany- dostarczają one witamin z grupy B i błonnika.

Witamina C

Niektóre badania pokazują, że ta witamina może pomóc w obniżeniu poziomu kwasu moczowego. Zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś włączyć do swojej diety dodatkową suplementację witaminą C

Kawa

Niektóre badania sugerują, że umiarkowane spożycie kawy może wiązać się z niższym ryzykiem ataku dny moczanowej. Picie kawy może być jednak niewskazane, jeśli cierpisz na inne schorzenia. Skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia, czy jest to dla Ciebie korzystne.

Wiśnie

Istnieją dowody na to, że umiarkowane spożycie wiśni wiąże się z niższym ryzykiem ostrych  ataków dny moczanowej.

Produkty niewskazane przy dnie moczanowej 

Żywienie w dnie moczanowej - unikaj alkoholu!

Napoje alkoholowe sprzyjają odkładaniu puryn i w konsekwencji kwasu moczowego, co oznacza, że ​​mogą wywoływać ataki dny.

  • Mięso narządowe i gruczołowe. Unikaj mięsa, takiego jak wątroba, nerki i flaczki, które zawierają znaczną ilość puryn i przyczyniają się do wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi.
  • Czerwone mięso. Należy ograniczyć ilość spożywanej wołowiny, jagnięciny i wieprzowiny.
  • Owoce morza. Niektóre rodzaje owoców morza i ryb (takie jak sardele, skorupiaki, sardynki i tuńczyk) zawierają więcej puryn niż inne. Jednak ogólne korzyści zdrowotne spożywania ryb mogą przewyższać ryzyko ich spożywania, dla osób z dną moczanową.
  • Warzywa, które zawierają dużo puryn. Różne badania wykazały, że warzywa o wysokiej zawartości puryn, takie jak szparagi i szpinak, nie zwiększają ryzyka wystąpienia dny i nawracających ataków dny. Należy jednak je obgotować, aby zminimalizować obecność niepożądanej substancji. 
  • Napoje alkoholowe. Spożywanie piwa i wszelkich alkoholi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem dny i nawracających ataków. Unikaj picia napojów alkoholowych podczas ataków dny moczanowej, a zwłaszcza ogranicz spożycie piwa. Ponadto alkohol ma właściwości odwadniające i zwiększa pracę wątroby i nerek. 
  • Słodka i przetworzona żywność oraz napoje. Ogranicz lub unikaj słodkich potraw, takich jak słodzone płatki zbożowe, słodkie ciastka czy cukierki. Ogranicz spożycie zagęszczonych słodkich soków owocowych.

Żywienie w dnie moczanowej jest kluczowym aspektem łagodzenia objawów tego schorzenia. Może istotnie pomóc ograniczyć wytwarzanie kwasu moczowego i przyspieszyć jego eliminację z organizmu.

Choć przestrzeganie diety w celu obniżenia poziomu kwasu moczowego we krwi może nie być wystarczające bez przyjmowania specjalnie dobranych leków, dieta może pomóc zmniejszyć liczbę ataków i złagodzić ich nasilenie. Ponadto pomoże poprawić samopoczucie i zmniejszyć ryzyko innych chorób. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Li R., Yu K., Li C., Dietary factors and risk of gout and hyperuricemia: a meta analysis and systematic review. Asia Pac J Clin Nutr, 2018. 27 (6): 1344-1356.
  • Choi HK., Gao X., Curhan G., Vitamin C intake and the risk of gout in men: a prospective study. Arch Intern Med, 2009. 169 (5): 502-7.
  • Choi HK., Curhan G., Coffee, tea, and caffeine consumption and serum uric acid level: the third national health and nutrition examination survey. Arthritis Care & Research, 2007.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.