Wrzodziejące zapalenie jelit: jak go unikać?
Poprawa stylu życia może pomóc leczyć wrzodziejące zapalenie jelit, minimalizując epizody choroby. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz zalecenia, które pomogą je złagodzić.
Wrzodziejące zapalenie jelit to choroba autoimmunologiczna, która dotyka przewód pokarmowy. Pojawia się, gdy w błonie śluzowej wyściełającej jelito grube, odbyt lub oba te miejsca rozwija się stan zapalny. W takim razie jak możesz poradzić sobie z epizodami wrzodziejącego zapalenia jelit?
Choroba to może zanikać na pewien czas, podczas którego pojawiają się jedynie niewielkie lub ledwo zauważalne objawy. Jednak w innych okresach chorzy doświadczają epizodów lub napadów. W takich okresach możesz doświadczać między innymi codziennych napadów biegunki, bólu oraz kolki brzusznej.
Ogólnie rzecz biorąc leczenie może się różnić i zależy od okoliczności medycznych oraz takich czynników jak wiek, nawyki oraz stan zdrowia pacjentów. Jednak istnieje zestaw powszechnych zaleceń, które mogą okazać się pomocne w łagodzeniu niektórych objawów i unikaniu komplikacji.
Jak rozpoznać epizod wrzodziejącego zapalenia jelit?
Objawy kliniczne wrzodziejącego zapalenia jelit mogą różnić się u każdej osoby, w zależności od odpowiedzi układu odpornościowego oraz stylu życia. W rzeczywistości wielu pacjentów może doświadczać jedynie objawów o niedużym natężeniu lub nie mieć ich wcale. Jednak podczas napadów możesz doświadczyć:
- Ból brzucha o dużym natężeniu,
- Głośne odgłosy wydawane przez brzuch,
- Krew w kale,
- Biegunka,
- Gorączka o średniej wysokości,
- Ból odbytu,
- Nagła utrata wagi,
- Niedobory składników odżywczych,
- Problemy skórne,
- Utrata apetytu i mdłości.
Przeczytaj również: Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – 9 preparatów
Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelit?
Aby we właściwy sposób leczyć wrzodziejące zapalenie jelit, trzeba koniecznie otrzymać właściwą diagnozę. Lekarz będzie w stanie ustalić czy objawy, które się u Ciebie pojawiają, powstają w wyniku wrzodziejącego zapalenia jelit czy też innych problemów, takich jak choroba Crohna czy choroba uchyłkowa jelit.
Wywiad medyczny może wskazywać na konieczność wykonania między innymi badań krwi, próbek kału, wlew doodbytniczy z kontrastem barytowym lub kolonoskopii.
Po otrzymaniu ich wyników, jeśli objawy są zgodne z napadem wrzodziejącego zapalenia jelit, lekarz może zasugerować przyjmowanie właściwych leków i wprowadzenie zmian w stylu życia. W najpoważniejszych przypadkach może zachodzić konieczność przeprowadzenia operacji.
Istnieje kilka ogólnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne w zapobieganiu napadów i ich leczeniu. To proste kroki, które możesz podjąć w swoim codziennym życiu, zarówno w okresie remisji, jak i podczas epizodów. Koniecznie je wypróbuj!
1. Ogranicz spożycie nabiału
Obecnie nie posiadamy jeszcze wystarczających danych, aby potwierdzić, że wrzodziejące zapalenie jelit może wywoływać dieta. Jednak badania wykazały, że niektóre produkty spożywcze i napoje mogą zaostrzać objawy, zwłaszcza podczas napadów.
Jeden z rodzajów szkodliwych produktów spożywczych to nabiał. Regularne spożywanie nabiału może pogarszać objawy takie jak ból brzucha, biegunka i gazy. Właśnie dlatego powinnaś jak najbardziej zmniejszyć spożycie mleka, serów, lodów i przetworzonych jogurtów.
2. Zwiększ spożycie błonnika
Błonnik pokarmowy odgrywa niezwykle istotną rolę w zdrowiu układu pokarmowego. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelit może działać korzystnie lub nie. Spożywanie go z umiarem może pomóc zadbać o prawidłowe trawienie w okresach remisji. Jednak w trakcie epizodu błonnik może okazać się szkodliwy.
Spożywanie dużych ilości błonnika może pogarszać wiele objawów, takich jak stan zapalny, gazy i biegunka. Właśnie dlatego w trakcie napadu warto ograniczyć spożywanie pełnych zbóż, suszonych owoców, orzechów, warzyw i innych źródeł błonnika.
Odkryj również: Zapalenie jelit – jaką dietę stosować?
3. Unikaj napojów alkoholowych i energetycznych
Jeden z kluczy do opanowania wrzodziejącego zapalenia jelit to wiedza o tym, które napoje warto wybierać, aby zadbać o nawodnienie ciała. Nie ma wątpliwości, że najlepszy wybór stanowi woda. Jednak poza nią korzystne działanie mają również niektóre herbaty i napary.
Ogólnie rzecz biorąc, powinnaś całkowicie unikać napojów alkoholowych lub napojów z substancjami pobudzającymi (na przykład z kofeiną).
Piwo, wino, kawa i wszystkie napoje gazowane zwiększają problemy i pogarszają biegunkę. Napoje gazowane mogą okazać się najbardziej problematyczne, ponieważ wywołują większe gromadzenie się gazów.
4. Spożywaj niewielkie posiłki
Kolejne działanie, jakie można podjąć, aby złagodzić objawy tego schorzenia, to większe rozmieszczanie posiłków. Zamiast spożywać trzy główne posiłki w ciągu dnia, warto jeść pięć mniejszych. To zmniejsza obciążenie układu pokarmowego i zwiększa równowagę jelitową.
5. Kontroluj stres
To jasne, że stres nie stanowi bezpośredniej przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelit. Jednak wiedza o tym jak nim zarządzać jest niezwykle istotna, aby zmniejszyć objawy tego schorzenia. Na przykład ciągłe wystawienie na stres i niepokój może wywoływać epizody. Oto kilka sposobów na zmniejszenie stresu:
- Wykonuj ćwiczenia fizyczne o umiarkowanej intensywności,
- Poddawaj się masażom terapeutycznym,
- Rozkoszuj się sesjami aromaterapii,
- Medytuj i ćwicz jogę.
Czy cierpisz na tą chorobę? W takim razie nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza. Chociaż mogą pojawiać się okresy bez objawów, warto jest wiedzieć jak rozwija się to schorzenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Langan, R. C., Gotsch, P. B., Krafczyk, M. A., & Skillinge, D. D. (2007). Ulcerative colitis: Diagnosis and treatment. American Family Physician.
- Judaki, A., Hafeziahmadi, M., Yousefi, A., Havasian, M. R., Panahi, J., Sayehmiri, K., & Alizadeh, S. (2014). Evaluation of dairy allergy among ulcerative colitis patients. Bioinformation. https://doi.org/10.6026/97320630010693
- Burke, A., Lichtenstein, G. R., & Rombeau, J. L. (1997). Nutrition and ulcerative colitis. Bailliere’s Clinical Gastroenterology. https://doi.org/10.1016/S0950-3528(97)90059-2
- Levenstein, S., Prantera, C., Varvo, V., Scribano, M. L., Andreoli, A., Luzi, C., … Marcheggiano, A. (2000). Stress and exacerbation in ulcerative colitis: A prospective study of patients enrolled remission. American Journal of Gastroenterology. https://doi.org/10.1016/S0002-9270(00)00804-2
- Crohn’s & Colitis Foundation of America. (2014). The Facts About Inflammatory Bowel Diseases. Inflammatory Bowel Diseases. https://doi.org/10.1097/00054725-199606000-00001