Żylaki? Mamy na nie kilka domowych sposobów!

· Kwiecień 22, 2016
Żeby wzmocnić działanie środków na żylaki, stosuj je wykonując jednocześnie delikatny masaż. Pamiętaj też, że zimny prysznic poprawia krążenie krwi.

Powszechnie wiadomo, że żylaki to, krótko mówiąc, spuchnięte żyły – zdeformowane i rozszerzone. Są widoczne gołym okiem i wyglądają wyjątkowo nieestetycznie.

Na tę dolegliwość wpływa wiele różnych czynników. W większości przypadków chodzi o utrudniony przepływ krwi od nóg aż do serca. Problemy z układem krwionośnym to nie tylko żylaki. Na dłuższą metę mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jeżeli żylaki nie dochodzą do zaawansowanego stadium, nie stanowią żadnego ryzyka i można je zwalczyć naturalnymi sposobami. W innych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga specjalisty.

Domowe sposoby nie gwarantują całkowitego rozwiązania problemu. Możliwe, że dolegliwość powróci. Warto jednak je stosować, żeby regularnie kontrolować symptomy i hamować ich rozwój.

Naturalne sposoby na żylaki

Skrzyp polny

Skrzyp polny znany jest od zawsze jako świetny sposób na układ krążenia – poprawia przepływ krwi i zapobiega zatorom. Spożywany regularnie może nawet całkowicie zapobiec dolegliwościom, takim jak żylaki.

Przygotowanie

 • Najlepiej w formie naparów. Wystarczy zaparzyć dwie łyżeczki skrzypu polnego (10 g) w szklance wrzątku (250 ml) i gotować przez 5 minut. Odstawić na chwilę i pijać jedną porcję dziennie, codziennie.
 • Możesz też przygotować okład i stosować go bezpośrednio na żylaki. Działa przeciwzapalnie i łagodząco.

Przeczytaj też: Spuchnięte nogi? Są na to sposoby

Kasztanowiec indyjski

To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na żylaki. Wyjątkowo skutecznie wpływa na układ krwionośny. Jeżeli Twoje dolegliwości związane są z czynnikiem genetycznym, kasztanowiec indyjski pomoże Ci uregulować problem.

Sposób przygotowania

 • W sklepach zielarskich możesz kupić go w formie kapsułek lub tabletek. Bardzo efektywne są również napary. Wystarczy jedna łyżeczka (5 g) kory lub nasion kasztanowca. W tym przypadku wypijaj dwie filiżanki dziennie.

Aloes

Aloes

Żel z aloesu zmniejsza obrzęk i działa przeciwzapalnie na naczynia krwionośne. Jego lecznicze właściwości i nawilżające działanie pomagają zwalczyć najróżniejsze problemy skórne.

Jak stosować?

 • Możesz przygotować sok z dodatkiem aloesu. Uważaj tylko na ilość, ponieważ aloes jest również środkiem przeczyszczającym i może wywoływać biegunki.
 • Świetnie spisze się też żel z aloesu nakładany bezpośrednio na żylaki. Pamiętaj, żeby wykonać delikatny masaż, żeby jeszcze bardziej poprawić rezultaty.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy nakładany na skórę poprawia krążenie krwi i zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych.

Jak go używać?

 • Wystarczy namoczyć mały ręcznik w occie jabłkowym i owinąć nim nogi. Po około 20 minutach wykonaj delikatny masaż, żeby wzmocnić jego działanie.

Przeczytaj również: Ocet jabłkowy z miodem – pij go codziennie

Terapia z użyciem kawy i masła kakaowego

Masło kakaowe

Związek aktywny obecny w kawie – kofeina – stymuluje krążenie krwi. Poniższy krem przygotowany z kawy i masła kakaowego działa wyjątkowo skutecznie i pozwala przywrócić żyły do ich naturalnego stanu. Wykorzystuje się go też do zwalczania cellulitu i rozstępów.

Składniki

 • 5 łyżek stołowych fusów po kawie (50 g)
 • 5 łyżek stołowych masła kakaowego (70 g)

Sposób przygotowania

 • Na początek wymieszaj oba składniki w celu uzyskania swego rodzaju pasty.
 • Gotowy preparat nakładaj na nogi i wykonuj delikatny masaż okrężnymi ruchami.
 • Wypłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg codziennie wieczorem, przed pójściem spać.