Żylaki? Mamy na nie kilka domowych sposobów!

Żeby wzmocnić działanie środków na żylaki, stosuj je wykonując jednocześnie delikatny masaż. Pamiętaj też, że zimny prysznic poprawia krążenie krwi.
Żylaki? Mamy na nie kilka domowych sposobów!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Powszechnie wiadomo, że żylaki to, krótko mówiąc, spuchnięte żyły – zdeformowane i rozszerzone. Są widoczne gołym okiem i wyglądają wyjątkowo nieestetycznie.

Na wystąpienie tej dolegliwości wpływa wiele różnych czynników. W większości przypadków jest to utrudniony przepływ krwi od nóg do serca. Problemy z układem krwionośnym to nie tylko żylaki. Dłuższe zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jeżeli żylaki nie dochodzą do zaawansowanego stadium, nie stanowią żadnego zagrożenia i można je zwalczyć naturalnymi sposobami. W innych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga specjalisty.

Domowe sposoby nie gwarantują całkowitego rozwiązania problemu. Możliwe, że dolegliwość powróci. Warto jednak stosować je, żeby regularnie kontrolować symptomy i hamować rozwój żylaków.

Naturalne sposoby na żylaki

Skrzyp polny

Skrzyp polny znany jest od zawsze jako środek korzystny dla układu krążenia – poprawia przepływ krwi i zapobiega zatorom. Spożywany regularnie może nawet całkowicie zapobiec dolegliwościom, takim jak żylaki.

Przygotowanie

 • Najlepiej w formie naparów. Wystarczy zaparzyć dwie łyżeczki skrzypu polnego (10 g) w szklance wrzątku (250 ml) i gotować przez 5 minut. Odstawić na chwilę i pijać jedną porcję dziennie, codziennie.
 • Możesz też przygotować okład i stosować go bezpośrednio na żylaki. Działa przeciwzapalnie i łagodząco.

Kasztanowiec indyjski

To jeden z najlepszych naturalnych sposobów na żylaki. Wyjątkowo dobrze wpływa na układ krwionośny. Jeżeli Twoje dolegliwości związane są z czynnikiem genetycznym, kasztanowiec indyjski pomoże Ci uregulować problem.

Sposób przygotowania

 • W sklepach zielarskich możesz kupić go w formie kapsułek lub tabletek. Bardzo efektywne są również napary. Wystarczy jedna łyżeczka (5 g) kory lub nasion kasztanowca. W tym przypadku wypijaj dwie filiżanki dziennie.

Aloes na żylaki

Aloes

Żel z aloesu zmniejsza obrzęk i działa przeciwzapalnie na naczynia krwionośne. Jego lecznicze właściwości i nawilżające działanie pomagają zwalczyć także najróżniejsze problemy skórne.

Jak stosować?

 • Możesz przygotować sok z dodatkiem aloesu. Uważaj tylko na ilość, ponieważ aloes jest również środkiem przeczyszczającym i może wywoływać biegunki.
 • Świetnie spisze się też żel z aloesu nakładany bezpośrednio na żylaki. Pamiętaj, żeby wykonać delikatny masaż, żeby poprawić rezultaty.

Ocet jabłkowy na żylaki

Ocet jabłkowy nakładany na skórę poprawia krążenie krwi i zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych.

Jak go używać?

 • Wystarczy namoczyć mały ręcznik w occie jabłkowym i owinąć nim nogi. Po około 20 minutach wykonaj delikatny masaż, żeby wzmocnić jego działanie.

Terapia na żylaki z użyciem kawy i masła kakaowego

Masło kakaowe

Związek aktywny obecny w kawie – kofeina – stymuluje krążenie krwi. Poniższy krem przygotowany z kawy i masła kakaowego działa wyjątkowo skutecznie i pozwala przywrócić żyły do ich naturalnego stanu. Wykorzystuje się go też do zwalczania cellulitu i rozstępów.

Składniki

 • 5 łyżek stołowych fusów po kawie (50 g)
 • 5 łyżek stołowych masła kakaowego (70 g)

Sposób przygotowania

 • Na początek wymieszaj oba składniki w celu uzyskania swego rodzaju pasty.
 • Gotowy preparat nakładaj na nogi i wykonuj delikatny masaż okrężnymi ruchami.
 • Zmyj letnią wodą. Powtarzaj zabieg codziennie wieczorem, przed pójściem spać.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.