Żylaki - 7 najlepszych sposobów

Żeby zapobiec pojawianiu się żylaków, należy unikać siedzącego trybu życia. Leczenie trzeba zacząć jak najszybciej - najlepiej w pierwszym stadium choroby.
Żylaki - 7 najlepszych sposobów

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Żylaki to nadmierne rozszerzenia żył, które uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. Problem dotyczy przede wszystkim nóg. Żylaki mogą powodować pękanie ścianek żył i owrzodzenia. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci najlepsze domowe remedia. Zacznij je stosować już dzisiaj!

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki powstają kiedy naczynia krwionośne się rozszerzają i zaczynają gromadzić krew. Problem dotyczy zwłaszcza kobiet po 40. roku życia. Do najczęstszych czynników ryzyka należą:

Otyłość

Jeżeli nogi są wyjątkowo grube, potrzeba im dodatkowej dawki krwi. Żyły się przeciążają i dochodzi do zaburzeń.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia

Przebywając w pozycji siedzącej przez wiele godzin dziennie sprawiamy, że ani krążenie krwi w nogach, ani mięśnie, nie mogą w należyty sposób pracować. To właśnie dlatego krew nie może odpowiednio przepływać i powstają zastoje, które są przyczyną żylaków.

Długie godziny na nogach

Zarówno wielogodzinne siedzenie, jak i stanie na nogach, wpływa negatywnie na pracę naszych mięśni i ogranicza obieg krwi.

Pigułki antykoncepcyjne

Tabletki tego typu powodują retencję płynów, a co za tym idzie, wpływają na gospodarkę płynów. Kobiety, które stosują doustne środki antykoncepcyjne praktycznie zawsze odczuwają zmiany w nogach.

Uwarunkowania genetyczne

Żylaki - schemat

Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, jeżeli w rodzinie cierpią na nie nasze mamy lub babcie.

Inne czynniki ryzyka

Palenie tytoniu, podwyższone ciśnienie tętnicze i nadmierny poziom cholesterolu mogą wpływać na pojawianie się żylaków.

Najlepsze remedia na żylaki

Leczenie należy zacząć jak najszybciej – jak tylko zauważymy pierwsze objawy. Tylko wtedy uda nam się uniknąć konsekwencji, takich jak bóle czy skurcze. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do zmian skórnych i infekcji.

Do najlepszych naturalnych terapii należą:

Jagody

Jagody

Jagody wpływają pozytywnie na nasze naczynia krwionośne – rozszerzają je i wzmacniają. Poprawiają krążenie krwi i są bogate w bioflawonoidy i witaminę P.

Możesz jadać je na surowo, jako przekąskę lub deser, albo przygotować napar z jednej łyżki stołowej suszonych jagód. Wypijaj dwie szklanki dziennie.

Aloes

To bardzo popularne i skuteczne remedium. Przekrajamy na pół łodygę aloesu i robimy okład bezpośrednio na skórę. Możesz też kupić wyciąg z aloesu w aptece i stosować na zasadzie kremu.

Niektóre Panie mieszają żel z aloesu ze startą marchewką i kilkoma łyżkami octu winnego. Tak przygotowaną maseczkę pozostawiamy na żylakach przez około 20 minut.

Skrzyp polny

Skrzyp polny

Istnieje wiele ziół, które są w stanie poprawić krążenie krwi i zredukować żylaki. Jednym z nich jest właśnie skrzyp polny, który posiada wiele zbawiennych właściwości.

Pamiętaj jednak, że nie poleca się skrzypu kobietom w ciąży i pacjentom chorym na serce.

Nagietek

Kolejną rośliną, która pozytywnie wpływa na stan naszych nóg jest nagietek – zapobiega on nadmiernej degeneracji żył wraz z upływem czasu. Napar z nagietka naprawia uszkodzenia naczyń krwionośnych, redukuje stany zapalne i uśmierza ból.

W niektórych sklepach zielarskich można nabyć maść z płatkami nagietka. Możesz też przygotować ją samodzielnie! Jak? Wystarczy namoczyć kilka kwiatów w odrobinie wody i mieszać je z neutralnym kremem. Stosujemy maść każdego wieczoru.

Olejki esencjonalne

Olejki esencjonalne

Jednym z najlepszych sposobów na żylaki są masaże z użyciem olejków esencjonalnych. Pomagają nam się zrelaksować po całym dniu na nogach. Masaż należy wykonać okrężnymi ruchami, zaczynając od kostek aż po uda.

Możesz użyć oliwy z oliwek. Zadbaj o to, żeby była ciepła.

Cyprys

Kora tego drzewa posiada wiele właściwości leczących dolegliwości układu krążenia i żylaki.

Składniki

  • 2 łyżki stołowe liści i kory cyprysa (20 g)
  • 1 litr wody

Przygotowanie

  • Podgrzej litr wody i, kiedy zacznie wrzeć, dodaj do niego liście i korę cyprysa.
  • Gotuj przez około 10 minut. Odcedź i odstaw do ostygnięcia.
  • Wypijaj 7 łyżek stołowych dziennie.

Możesz też stosować napar do użytku zewnętrznego. Wystarczy namoczyć wacik i przetrzeć.

Kasztany indyjskie

Kasztany

Na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o naturalne remedia, nie ma nic skuteczniejszego. Poprawiają funkcjonalność żył i zastawek.

Składniki

  • 5 łyżek stołowych skórki kasztanów indyjskich (50 g)
  • 1 litr wody

Przygotowanie

  • Wodę doprowadź do wrzenia i dodaj skórkę kasztanów. Gotuj przez około 10 minut.
  • Po upływie tego czasu odcedź. Poczekaj aż ostygnie i wypij.
  • Powtarzaj kurację codziennie, rano lub wieczorem.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.