Zużyte torebki do herbaty ― wykorzystaj je!

Ludzie pijący herbatę lub napary często tracą coś, co może być bardzo przydatne w różnych sytuacjach: zużyte torebki do herbaty pozostałe po zaparzeniu napoju.
Zużyte torebki do herbaty ― wykorzystaj je!

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2018

Tak naprawdę zużyte torebki do herbaty nie są jedynie wysuszonymi pozostałościami roślin, które nie mają już żadnego innego zastosowania.

W tym artykule postaramy się zaprezentować Wam kilka zaskakujących zastosowań, jakie mogą mieć zużyte torebki do herbaty: nawóz dla roślin, środek do usuwania worków pod oczami, sposób na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów z lodówki i szafy, środek przeciw komarom i wiele innych.

Jak wykorzystać zużyte torebki do herbaty?

Świadomość ekologiczna

Każdego dnia coraz więcej osób interesuje się tym, jak najlepiej można wykorzystać coś, czego używają codziennie. Interesuje nas także, jak ponosić jak najmniejsze straty i maksymalnie wykorzystać najróżniejsze produkty.

Po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, że picie herbaty lub naparów ziołowych każdego dnia jest nie tylko zdrowym nawykiem. Taka praktyka dostarczy Ci również wielu ciekawych rozwiązań w codziennym życiu.

Zużyta torebka po herbacie

Nawóz do roślin

Wiele osób, które posiadają ogród lub sad, ma w nim także przygotowaną zawczasu pryzmę kompostu. Mowa o miejscu, do którego codziennie wyrzucają resztki organiczne pozostałe z gotowania lub pozostałości ze swojego ogrodu.

W ciągu kilku tygodni odpadki te są przekształcane w wartościowy nawóz dla roślin. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które pozwala nam zmniejszyć ilość odpadów. Jednocześnie to także świetny sposób na użyźnienie gleby w ogrodzie lub sadzie.

Opierając się o tę samą ideę możemy wykorzystać zawartość torebki do herbaty po jej zaparzeniu do użyźnienia na małą skalę roślin w naszym domu. Do wyboru mamy dwie opcje. Możemy poczekać, aż zbierze nam się kilka torebek. Albo wręcz przeciwnie – wykorzystać każdą jedną zaraz po zaparzeniu herbaty.

Możesz po prostu wysypać zawartość zużytej torebki bezpośrednio na ziemię w doniczkach. Następnie przemieszaj tylko górną warstwę gleby.

Jeśli torebki do herbaty są wykonane z materiałów organicznych i nie zawierają metalowego zamknięcia, możesz zakopać je bezpośrednio w ziemi i przykryć niewielką jej ilością na samej górze.

Rośliny w pokoju

Działanie przeciwzapalne

Większość herbat ma korzystne właściwości nie tylko dla naszego zdrowia wewnętrznego, ale także dla naszej skóry. Najpowszechniej spotykana herbata czarna lub zielona mają również właściwości przeciwzapalne. Pomagają one redukować na przykład widoczność worków pod oczami, zmniejszyć obrzęk powiek i złagodzić skutki po ukąszeniach owadów.

Zużyte torebki do herbaty będą jeszcze bardziej skuteczne, jeśli uprzednio ostygną. Zimno pomaga także redukować opuchliznę. Dlatego też sugerujemy, żeby zawsze mieć pod ręką jakieś zużyte torebki do herbaty w zamrażarce.

Gdy zajdzie potrzeba, można po prostu wyjąć je z zamrażarki i przyłożyć bezpośrednio do skóry na kilka minut.

Pochłanianie zapachów

Jest to jedno z najmniej znanych zastosowań. Zużyte torebki do herbaty po wyschnięciu cechują się właściwościami podobnymi do kwaśnego węglanu sodu (sody oczyszczonej). A więc skutecznie pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Z tego też powodu są one idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy zachować świeżości w lodówce lub w szafie.

Jedna torebka nie wystarczy do wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów. Zwłaszcza kiedy chcemy odświeżyć wnętrze dość dużej szafy. Zaleca się więc włożyć do środka kilka sztuk zużytych torebek do herbaty. Najlepiej umieścić torebki do herbaty wszystkie razem w niewielkim pudełku z otworami. Będzie to wtedy wyglądać także bardziej elegancko.

Wykorzystaj woreczki z herbatą do odświeżenia swoich dywanów i łóżek. Znakomicie pochłaniają one zapachy charakterystyczne dla zwierząt domowych. Wystarczy tylko wysypać zawartość zużytych torebek herbaty na górę, pozostawić na kilka minut, a następnie zebrać wszystko za pomocą odkurzacza. W ten sposób możesz jednocześnie wyeliminować kurz i nieprzyjemne zapachy.

Środek odstraszający komary

Ci z Was, którzy przepadają za kadzidełkami i ich aromatami powinni wiedzieć, że napary z herbaty i ziół mogą być również wykorzystywane jako paliwo do kadzidełek. A jednocześnie znakomicie oczyszczają powietrze i odpędzają komary.

Jest to skuteczne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy kadzidełko zawierać będzie czarną herbatę, cytrynę, lawendę, rozmaryn lub eukaliptus.

Kwiaty lawendy

Wykorzystaj ponownie zużyte torebki do herbaty

Należysz do ludzi oszczędnych? W takim razie powinieneś wiedzieć, że możesz wykorzystać tę samą torebkę na przyrządzenie kolejnego naparu. Zaleca się taką praktykę zwłaszcza osobom, które nie lubią zbyt mocnej herbaty. Bez problemu możesz zaparzyć więc jedną torebkę dwa, a nawet trzy razy.

Być może podczas zaparzania po raz drugi będziesz musiał skorzystać z dwóch zużytych torebek zamiast jednej. Jednakże w ten sposób możesz osiągnąć smak podobny do tego, jaki uzyskałbyś zaparzając zupełnie świeżą torebkę.

Możesz również zagotować wodę z kilkoma zużytymi torebkami do herbaty i wykorzystać tę wodę do przygotowania kąpieli dla stóp.

Zużyte torebki do herbaty jak, już wspomnieliśmy powyżej, wykazują między innymi działanie przeciwzapalne i znakomicie neutralizują nieprzyjemne zapachy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Imagen por cortesía de A girl with tea, rabi w y Anders Adermark.
 • Chacko SM, et al. (2010). Beneficial effects of green tea: A literature review. DOI:
  10.1186/1749-8546-5-13
 • Mayo Clinic Staff. (2018). Bags under eyes.
  mayoclinic.org/diseases-conditions/bags-under-eyes/symptoms-causes/syc-20369927
 • Chatterjee P, et al. (2012). Evaluation of anti-inflammatory effects of green tea and black tea: A comparative in vitro study. DOI:
  10.4103/2231-4040.97298
 • Amnuaikit T, et al. (2011). Evaluation of caffeine gels on physicochemical characteristics and in vivo efficacy in reducing puffy eyes.
  japsonline.com/admin/php/uploads/20_pdf.pdf
 • Ahmadraji F, et al. (2015). Evaluation of the clinical efficacy and safety of an eye counter pad containing caffeine and vitamin K in emulsified Emu oil base. DOI:
  10.4103/2277-9175.148292
 • National Geographic en Español. (n.d.). 5 maneras de reutilizar las bolsitas de té. National Geographic. https://www.ngenespanol.com/travel/5-maneras-de-reutilizar-las-bolsitas-de-te/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.