Zużyte torebki do herbaty ― wykorzystaj je

Ludzie pijący herbatę lub napary często tracą coś, co może być bardzo przydatne w różnych sytuacjach: zużyte torebki do herbaty pozostałe po zaparzeniu napoju.

Tak naprawdę, to torebki do herbaty nie są jedynie wysuszonymi pozostałościami roślin, które nie mają już żadnego innego zastosowania.

W tym artykule postaramy się zaprezentować Wam kilka zaskakujących zastosowań, jakie mogą mieć zużyte torebki do herbaty: nawóz dla roślin, środek do usuwania worków pod oczami, sposób na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów z lodówki i szafy, środek przeciw komarom i wiele innych.

Jak wykorzystać zużyte torebki do herbaty?

Świadomość ekologiczna

Każdego dnia coraz więcej osób interesuje się tym, jak najlepiej można wykorzystać coś, czego używają codziennie, a także jak ponosić jak najmniejsze straty.

Po przeczytaniu naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się, że picie herbaty lub naparów ziołowych każdego dnia jest nie tylko zdrowym nawykiem, ale także tego, że właściwie dla wszystkiego da się znaleźć jakieś praktyczne zastosowanie.

Zużyta torebka po herbacie

Nawóz do roślin

Wiele osób, które ma już ogród lub sad, ma w nim także przygotowaną zawczasu pryzmę kompostu: miejsce, do którego codziennie wyrzucają resztki organiczne pozostałe z gotowania lub niewykorzystane rzeczy ze swojego ogrodu.

W ciągu kilku tygodni odpadki te są przekształcane w nawóz dla roślin. Bez wątpienia jest to rozwiązanie, które pozwala nam zmniejszyć ilość odpadów, a jednocześnie użyźnić glebę w ogrodzie lub sadzie.

Opierając się o tę samą ideę możemy wykorzystać zawartość torebki do herbaty po jej zaparzeniu do użyźnienia na małą skalę roślin w naszym domu. Możemy poczekać, aż zbierze nam się kilka torebek lub (nawet lepiej) możemy wykorzystać każdą jedną zaraz po zaparzeniu herbaty.

Możesz po prostu wysypać zawartość zużytej torebki bezpośrednio na ziemię w swoich doniczkach i przemieszać tylko górną warstwę gleby.

Jeśli torebki do herbaty są wykonane z materiałów organicznych i nie zawierają metalowego zamknięcia, możesz zakopać je bezpośrednio w ziemi i przykryć niewielką jej ilością na samej górze.

Roślina

Działanie przeciwzapalne

Większość herbat ma korzystne właściwości nie tylko dla naszego zdrowia wewnętrznego, ale także dla naszej skóry. Najpowszechniej spotykana herbata czarna lub zielona mają również właściwości przeciwzapalne, które pomagają redukować na przykład obecność worków pod oczami, zmniejszać obrzęk powiek i łagodzić skutki po ukąszeniach owadów.

Torebki do herbaty będą jeszcze bardziej skuteczne, jeśli uprzednio ostygną, ponieważ zimna pomaga także redukować opuchliznę. Dlatego też sugerujemy, żeby zawsze mieć pod ręką jakieś zużyte torebki do herbaty w zamrażarce.

Gdy zajdzie taka potrzeba można po prostu wyjąć je z zamrażarki i zastosować bezpośrednio na skórę przez na kilka minut.

Pochłanianie zapachów

Jest to jedno z najmniej znanych zastosowań – zużyte torebki do herbaty po wyschnięciu cechują się właściwościami podobnymi do kwaśnego węglanu sodu (sody oczyszczonej): pochłaniają nieprzyjemne zapachy.

Z tego też powodu są one idealnym rozwiązaniem do rozłożenia w lodówce lub w szafie.

Jedna torebka nie wystarczy do wyeliminowania nieprzyjemnych zapachów z dużej przestrzeni jaką jest wnętrze szafy, w związku z tym zalecamy włożyć do środka kilka sztuk, najlepiej umieścić wszystkie torebki do herbaty razem w pudełku z otworami. Będzie to wtedy wyglądać także bardziej elegancko.

Wykorzystując te same właściwości możesz także wykorzystać je do wyczyszczenia swoich dywanów i łóżek z pozostałości po swoich zwierzętach domowych. Wystarczy tylko wysypać zawartość zużytych torebek herbaty na górę, pozostawić na kilka minut, a następnie zebrać wszystko za pomocą odkurzacza. W ten sposób możesz jednocześnie wyeliminować kurz i nieprzyjemne zapachy.

Środek odstraszający komary oraz moskity

Ci z Was, którzy przepadają za kadzidełkami i ich aromatami powinni wiedzieć, że napary z herbaty i ziół mogą być również wykorzystywane jako paliwo do kadzidełek, co pozwoli Ci oczyścić powietrze i odpędzić komary.

Jest to skuteczne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku, gdy kadzidełko zawierać będzie czarną herbatę, cytrynę, lawendę, rozmaryn lub eukaliptus.

Lawenda

Wykorzystaj ponownie zużyte torebki do herbaty

Jeśli starasz się uzyskać maksymalne możliwe oszczędności, to powinieneś również wiedzieć, że możesz wykorzystać tę samą torebkę na przyrządzenie kolejnego naparu, zwłaszcza jeśli jej zawartość wciąż ma jeszcze dużo smaku.

Być może podczas zaparzania po raz drugi będziesz musiał skorzystać z dwóch zużytych torebek zamiast jednej, ale w ten sposób możesz osiągnąć smak podobny do tego, jaki uzyskałbyś zaparzając zupełnie świeżą torebkę.

Możesz również zagotować wodę z kilkoma zużytymi torebkami do herbaty i wykorzystać tę wodę do przygotowania kąpieli dla stóp, albo po prostu dodania jej do swojej własnej kąpieli.

Właściwości cechujące zawartość torebki do herbaty to jak już wspomnieliśmy powyżej obejmują między innymi działanie przeciwzapalne i wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów, co naturalnie zadziała również w tym przypadku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości A girl with tea, rabi w oraz Andersa Adermarka.

WIĘCEJ DLA CIEBIE