Zupa czosnkowa - wypróbuj ten fantastyczny przepis

A oto przepis na bardzo pożywną, wykwintną zupę hiszpańską z regionu Kastylii i Leónu. Jest to tradycyjna i staroświecka zupa.
Zupa czosnkowa - wypróbuj ten fantastyczny przepis

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zupa czosnkowa zwana kastylijską jest jedną z tradycyjnych hiszpańskich zup i niezawodnych “przepisów babuni”. W tym artykule przedstawimy przepis na tę wyborną i niedrogą zupę.

Korzyści zdrowotne czosnku – zdrowotna zupa czosnkowa

Poza wspaniałym smakiem i aromatem, czosnek posiada bardzo cenne właściwości odżywcze. Poniżej możesz przeczytać jak jego doskonałe właściwości mogą poprawić stan naszego zdrowia. Nie wahaj się więc, wypróbuj nasz przepis a przekonasz się jak wspaniale smakuje zupa czosnkowa!

Bardzo odżywczy i niskokaloryczny

Poza tym że jest zdrowy, czosnek również odchudza. Jest niskokaloryczny, zawiera witaminy i minerały, co usprawnia metabolizm.

Jedna porcja czosnku o wadze 28 gram zawiera jedynie 40 kalorii i mniej niż 10 gram węglowodanów. Jest bogaty w witaminę C i B6, selen, zawiera też niewielką ilość białka. W czosnku znajduje się również sporą ilość wapnia, potasu i żelaza, fosforu oraz witaminy B1.

czosnek na zupa czosnkowa

Allicyna: sekret czosnku

W dawnych czasach czosnek był używany jako środek leczniczy na choroby układu trawiennego oraz różnego rodzaju problemy żołądkowe. Obecnie wiadomo, że swoje niezwykłe właściwości czosnek zawdzięcza substancji zwanej allicyną.

Czosnek: potężny przeciwutleniacz

W dzisiejszych czasach czosnek jest produktem bardzo cenionym i powszechnie używanym. Jednak niewiele osób wie, że ma w swojej kuchni silny i niedrogi produkt o właściwościach przeciwutleniających: czosnek.

Zawiera on witaminę C oraz flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki oraz zapobiegają niszczeniu komórek.

Codzienne spożywanie czosnku wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych u osób z nadciśnieniem tętniczym. Ponadto, efekt antyoksydacyjny czosnku spowalnia występowanie objawów demencji starczej oraz pierwszych faz choroby Alzheimera.

Czosnek na wzmocnienie układu odpornościowego

Zapewne słyszałeś, że czosnek jest doskonałym lekarstwem na przeziębienie. Przyjmując codziennie suplementy czosnku można zredukować ryzyko występowania przeziębień o 60%.

Zupa czosnkowa: pyszny, prosty i niedrogi przepis

Składniki (dla 6 osób)

  • 10 ząbków czosnków (50 g)
  • 6 jajek (opcjonalnie) (250 g)
  • 12 kromek czerstwego chleba (72 g)
  • Szynka wędzona (150 g)
  • 4 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (50 ml)
  • Sól, pieprz i słodka papryka (do smaku)
  • 2 i 1/2 litra bulionu mięsnego (można również użyć bulionu z kurczaka lub warzywnego)
zupa czosnkowa

Przygotowanie – łatwa i smaczna zupa czosnkowa

  1. Pierwszym krokiem w przygotowaniu tej zupy jest obranie i pokrojenie głównego składnika: ząbka czosnku. Pokrój każdy ząbek na niezbyt cienkie plasterki.
  2. Wlej oliwę z oliwek do dużego garnka i ustaw na gazie. Wrzuć pokrojony czosnek do rozgrzanego garnka i lekko podsmaż. Czosnek dość szybko brązowieje, więc uważaj by go nie przypalić.
  3. Następnie dodaj szynkę wędzoną pokrojoną w drobną kostkę i lekko ją podsmaż uważając, by się nie przypaliła.
  4. Dodaj 6 kawałków czerstwego chleba i podsmaż go z czosnkiem i szynką.
  5. Kiedy chleb się lekko podpiecze, wyłącz palnik i dodaj paprykę w dowolnej ilości, dobrze wymieszaj.
  6. Jak już wszystkie składniki po dokładnym wymieszaniu będą mieć kolor papryki, ponownie włącz palnik i podgrzewaj składniki na wolnym ogniu.
  7. Kiedy wszystkie składniki będą gorące, dodaj ciepły bulion. Nadaje on zupie więcej smaku niż woda.
  8. Gotuj przez 20 do 25 minut na wolnym ogniu. Najlepiej jest nie mieszać, lecz jedynie delikatnie potrząsać garnkiem.
  9. Czekając aż zupa się ugotuje, zrób grzanki z pozostałych sześciu kawałków chleba na patelni z niewielką ilością oliwy z oliwek.
  10. Po 20 minutach dodaj grzanki do zupy i odczekaj aż zmiękną. Dodaj sól, pieprz i wymieszaj.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baptista-González, H. A. (2005). ¿ Posee propiedades médicas el ajo?. Médica Sur12(4), 224-225.
  • Chaupis-Meza, D., Rojas, J., Gasco, M., & Gonzales, G. F. (2014). Efecto hipotensor del extracto de ajo (Allium sativum) macerado por 18 semanas en un modelo experimental in vivo. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Pública31, 461-466.
  • Dominguez, E. M. S., Pérez, S. R., & Batista, N. N. A. (2016). Investigaciones actuales del empleo de Allium sativum en medicina. Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta41(3).
  • San Miguel Borges, Janis, & Martín Aviague, Neorbis. (2005). Tintura de ajo en el tratamiento de la hipertensión y la cefalea. Revista Cubana de Enfermería21(3), 1. Recuperado en 28 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192005000300004&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.