Znany urolog zaleca mężczyznom oddawanie moczu na siedząco, dlaczego?

Komfort, zdrowie, higiena? Oto korzyści i powody, dla których urolog zaleca mężczyznom oddawanie moczu na siedząco.
Znany urolog zaleca mężczyznom oddawanie moczu na siedząco, dlaczego?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2023

Jeśli chodzi o nawyki higieny osobistej, istnieją pewne zwyczaje, które mężczyźni kultywują od lat bez poddawania ich w wątpliwość. Jednym z nich jest oddawanie moczu na stojąco. Jednak Gerald Collins, konsultant chirurgii urologicznej w Alexandra Hospital w Cheshire (Anglia), stwierdził w wywiadzie, że mężczyźni powinni zdecydować się na oddawanie moczu na siedząco.

Dlaczego zaleca tę zmianę? W tym artykule zbadamy przyczyny sugestii lekarza i korzyści, jakie ta praktyka może przynieść dla zdrowia mężczyzn.

Należy jednak pamiętać, że zawsze zaleca się skonsultowanie się ze specjalistą w celu rozwiązania wszelkich problemów związanych ze stanem układu moczowego.

Większość mężczyzn woli oddawać mocz na stojąco

Zalecenie Collinsa jest poparte raportem YouGov dotyczącym praktyk oddawania moczu przez mężczyzn. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród ponad 7000 mężczyzn w 13 krajach firma zajmująca się analizą danych stwierdziła, że większość mężczyzn oddaje mocz na stojąco.

Okazało się również, że 33% Brytyjczyków stwierdziło, że nigdy nie rozważyłoby siadania. Natomiast tylko 9% zawsze siada, aby oddać mocz. Z drugiej strony mężczyźni w Meksyku i w Polsce wyrazili swoją niechęć do oddawania moczu na siedząco. Na przykład w Meksyku tylko 6% zawsze siada, aby oddać mocz, podczas gdy 36% stwierdziło, że „nigdy” tego nie zrobi.

Kolejnym odkrywczym wnioskiem z raportu jest to, że starsi mężczyźni są bardziej niechętni do siadania niż młodsi. Jest to prawdopodobnie spowodowane zakorzenionym przez lata przekonaniem, że oddawanie moczu na stojąco jest „bardziej męskie”.

Badanie wykazało również uderzające różnice kulturowe. Na przykład 40% Niemców stwierdziło, że „zawsze” oddaje mocz na siedząco, w porównaniu z 10% Amerykanów i 5% Singapurczyków.

Dlaczego mężczyznom zaleca się oddawanie moczu na siedząco?

Po zapoznaniu się ze statystykami dotyczącymi praktyk oddawania moczu przez mężczyzn na całym świecie, nadszedł czas, aby odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: dlaczego zaleca się im oddawanie moczu na siedząco? W następnej sekcji szczegółowo przeanalizujemy przyczyny sugestii angielskiego lekarza.

Oddawanie moczu na siedząco może pomóc skutecznie opróżnić pęcherz

Podczas wywiadu dla The Telegraph dr Collins podkreślił, że oddawanie moczu na siedząco można uznać za „najskuteczniejszy sposób”. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie miednicy są rozluźnione, co ma ułatwić proces oddawania moczu.

Siedzenie może również stać się bardziej korzystne, gdy mężczyźni się starzeją. Dzieje się tak z powodu łagodnego rozrostu prostaty (BPH). Stan ten charakteryzuje się rozrostem gruczołu krokowego i otaczającej go tkanki, co powoduje niedrożność cewki moczowej i utrudnia oddawanie moczu. Za rozrost komórek odpowiedzialny jest wzrost określonego produktu rozpadu testosteronu, wyjaśnił angielski lekarz.

BPH staje się bardziej rozpowszechniony wraz z wiekiem u mężczyzn. Chorzy są bardziej podatni na powikłania, takie jak kamienie pęcherza moczowego i infekcje dróg moczowych.

Od 40 roku życia często dochodzi do powiększenia gruczołu krokowego.

Tak więc mężczyźni mogą uznać, że oddawanie moczu na siedząco jest wygodniejsze, jeśli mają BPH. Zgodnie z tym podejściem, naukowcy z Leiden University (Holandia) również popierają pomysł, że oddawanie moczu podczas siedzenia może być korzystne. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Plos One ujawnili, że taka postawa ułatwia całkowite i szybsze opróżnianie pęcherza.

Oddawanie moczu na siedząco jest bardziej higieniczne

Drugi powód, dla którego mężczyźni są zachęcani do oddawania moczu na siedząco, ma związek z higieną. Oddawanie moczu na stojąco może generować rozpryskiwanie, co wymaga dodatkowego czyszczenia toalety.

Oddawanie moczu na siedząco minimalizuje możliwość niechcianego rozpryskiwania, co zapewnia lepszą higienę i mniejszą podatność na rozprzestrzenianie się zarazków. Jest to szczególnie istotne w miejscach wspólnego użytkowania, takich jak toalety publiczne lub łazienki rodzinne.

Z drugiej strony, według raportu The Guardian, dwóch amerykańskich profesorów inżynierii przeprowadziło badania nad zjawiskiem rozbryzgów wody i odkryło szokujące wyniki.

Według ich ustaleń, kiedy mocz opuszcza cewkę moczową, wypływa jako strumień, ale w odległości od 5 do 10 centymetrów zaczyna rozpadać się na kropelki. Zderzają się one ze sobą, generując tak zwane „krople satelitarne”, które rozpryskują się pod dużymi kątami.

Ponadto, jeśli w toalecie znajdują się odchody, kropelki te prawdopodobnie zawierają bakterie Escherichia coli. Te kolizje, wraz z rozpryskami wody spadającej na wodę w toalecie ze znacznej wysokości, mogą rozproszyć mocz na wszystkie powierzchnie łazienki. Nawet na szczoteczkę do zębów!

Zmiana w kierunku komfortu

Chociaż oddawanie moczu na stojąco jest powszechną praktyką wielu mężczyzn, ważne jest, aby rozważyć korzyści płynące z robienia tego w pozycji siedzącej. Zalecenie angielskiego urologa, aby wybrać tę pozycję, może pomóc w poprawie oddawania moczu.

Chociaż ostateczny wybór należy do każdego mężczyzny, warto rozważyć potencjalne korzyści zdrowotne. I pamiętaj, żeby zawsze konsultować się z lekarzem w celu uzyskania spersonalizowanej porady dotyczącej wszelkich problemów ze zdrowiem układu moczowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.