Zmiany skórne w czasie ciąży
Zmiany skórne w czasie ciąży powodowane są wzmożoną aktywnością hormonalną i krążeniem krwi. Częstym utrapieniem kobiet są rozstępy.
Poza nimi mogą też pojawić się przebarwienia, zmiany kolorytu, trądzik i inne problemy.
Według informacji opublikowanych w Journal of the American Academy of Dermatology, zmiany te są normalne i nie zagrażają ani matce, ani dziecku. Mają jednak znaczenie estetyczne. By im zaradzić, można zasięgnąć pomocy dermatologa.
Co powoduje zmiany na skórze u ciężarnych kobiet?
Łożysko zachowuje się jak część układu hormonalnego i pobudza do pracy nadnercza oraz stymuluje produkcję wazytocyny. Gruczoły hormonalne zarodka również działają, co wzmaga wydzielanie kortykosteroidów, przyspiesza metabolizm i podnosi poziom progesteronu i estrogenu – hormonów odpowiedzialnych za zmiany skórne w czasie ciąży.
Zmiany skórne w czasie ciąży
Zmiany te uważa się za łagodne – nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, są jedynie problemem estetycznym. Jak jednak podaje artykuł opublikowany w American Family Physician, istnieją też choroby skóry charakterystyczne dla okresu ciąży, których nie należy ignorować, gdyż bywają niebezpieczne.
Mają to na uwadze, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem w razie wystąpienia jakichkolwiek anomalii na skórze. Specjalista stwierdzi czy mamy do czynienia z objawami poważnej choroby, czy z łagodnymi zmianami. Przyjrzyjmy się dokładniej tym najbardziej typowym.
Czytaj dalej: Znamiona i plamy od urodzenia: dlaczego się pojawiają?
Rozstępy
Najczęściej pojawiają się na brzuchu. Najbardziej widoczne są w trzecim trymestrze ciąży. Mogą pojawiać się też na łonie, biodrach i pośladkach. Powstają wraz z postępowaniem ciąży i wzrostem wagi.
Mogą mieć kolor różowy lub purpurowy. Po porodzie znikają i nie są już tak uciążliwe. Czasami jednak utrzymują się. Dlatego należy im zapobiegać i odpowiednie z nimi postępować, gdy już się pojawią.
To, czy rozstępy wystąpią, zależy od typu skóry, jej elastyczności i czynników genetycznych. Aby zapobiec ich pojawieniu się, należy:
- Unikać nadmiernego tycia w czasie ciąży.
- Smarować skórę dużą ilością nawilżającego balsamu, by poprawić jej elastyczność.
Czytaj teraz: Zabiegi na rozstępy – poznaj najlepsze
Brodawki i włókniaki
To niewielkie guzki, niekiedy o wydłużonym kształcie, brązowawe lub w kolorze skóry, które od drugiego trymestru pojawiają się w zagłębieniach szyi, pachach lub pod piersiami. W większości znikają w okresie poporodowym.
Hiperpigmentacja
Zasadniczo występuje u kobiet o ciemnej karnacji i włosach. Pigmentacji ulega linia ba brzuchu (od spojenie miednicznego do pępka), okolice pępka, zewnętrzne części genitaliów i brodawki piersi.
Od piątego miesiąca ciemnieją sutki. Mogą pojawić się brązowawe lub żółtawe plamy na czole, policzkach, nosie czy górnej wardze. Nazywa się to maską ciążową.
By uniknąć tych zmian zaleca się unikanie przedłużonego kontaktu ze słońcem, stosowanie kremu z filtrem (SPF 50), noszenie kapelusza i ubrań chroniących przed promieniowaniem UV. Po porodzie przebarwienia znikają, ale u niektórych kobiet mogą pozostawić plamki.
Zmiany pigmentacyjne są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w czasie ciąży. Stymulowana jest wówczas produkcja melaniny odpowiedzialnej za kolor włosów, skóry i oczu.
Według badania opublikowanego w International Journal of Dermatology , zmiany pigmentacyjne występują u pacjentek najczęściej. U niektórych kobiet powiększa się rozmiar i liczba pieprzyków. W razie wystąpienia krwawienia należy natychmiast udać się do dermatologa.
Zmiany naczynkowe
Podczas ciąży zwiększa się objętość krwi, rozszerzają się naczynka krwionośne, zwiększa się przepuszczalność naczyń i powstają nowe. Te zmiany odpowiedzialne są za opuchliznę kończyn, żylaki, wylewy i czerwone plamki. By im zapobiec, należy:
- Nosić elastyczne rajstopy.
- Unosić nogi.
- Unikać długiego stania.
- Zdrowo się odżywiać.
- Pić dużo wody.
- Podejmować umiarkowany wysiłek fizyczny
Większość tych zmian skórnych znika w ciągu 6 do 12 miesięcy. Jeśli utrzymują się dłużej, należy skonsultować się z dermatologiem.
Trądzik
Pojawia się często podczas ciąży ze względu na zwiększoną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. Może wystąpić w każdej chwili i mieć różne stopnie nasilenia.
Skóra marmurkowata
Charakterystyczne zabarwienie skóry, szczególnie na nogach, pojawiające się w czasie ciąży. Zwykle znika w okresie poporodowym. Gdyby tak się nie stało, należy udać się do lekarza.
Świecenie się
Podczas ciąży skóra bardziej się świeci. Dzieje się tak ze względu na zwiększoną produkcję sebum. Co więcej, sprawniejszy przepływ krwi dostarcza tkankom więcej tlenu.
Dbaj o skórę podczas ciąży
Mimo że w większości zmiany skórne w czasie ciąży uważane są za normalne, należy dbać o skórę i stosować odpowiednie produkty. Na szczęście istnieje wiele metod ochrony skóry w tym czasie. Co więcej, warto odwiedzać dermatologa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wong, R. C., & Ellis, C. N. (1984). Physiologic skin changes in pregnancy. Journal of the American Academy of Dermatology, 10(6), 929–940. https://doi.org/10.1016/s0190-9622(84)80305-9
-
TYLER, K. H. (2015). Physiological Skin Changes During Pregnancy. Clinical Obstetrics and Gynecology, 58(1), 119–124. https://doi.org/10.1097/grf.0000000000000077
-
Muzaffar, F., Hussain, I., Fcps, ., & Haroon, T. S. (1998). Physiologic skin changes during pregnancy: a study of 140 cases. International Journal of Dermatology, 37(6), 429–431. https://doi.org/10.1046/j.1365-4362.1998.00281.x