Zmiana czasu: jaki wpływ wywiera na Twój organizm?
Zmiana czasu może wywierać duży wpływ na niektóre osoby. Aby temu zapobiec, najlepiej jest wystawiać się na działanie promieni słonecznych w ciągu dnia, nie spać w ciągu dnia oraz przestrzegać normalnego harmonogramu dnia. Wystarczą trzy dni, aby organizm przyzwyczaił się do nowych warunków.
Przeprowadzono kilka ciekawych badań, które pokazują w jaki sposób zmiana czasu odbija się na naszych organizmach. Jednak żadne z nich nie dało jasno określonych wniosków. Mimo tego widać wyraźnie, że ta zmiana może sprawiać niektórym osobom wiele problemów.
Temat zmiany czasu od zawsze wzbudzał gorące dyskusje. Wprowadzono ją w Europie podczas I wojny światowej. Główny argument przemawiający za takim rozwiązaniem to oszczędzanie energii.
Zmiana czasu obywa się pod koniec marca podczas miesięcy letnich oraz w ostatnią niedzielę października w przypadku zmiany na czas zimowy.
Teoretycznie ma ona prowadzić do jak najlepszego wykorzystania promieni słonecznych, aby oszczędzać energię elektryczną Jednak badania pokazują, że energia zaoszczędzona rano jest zużywana wieczorem, Oprócz tego pracownicy stają się mniej produktywni w okresie, który muszą przeznaczyć na przyzwyczajenie się do zmiany godziny. Być może to rozwiązanie wcale nie pomaga zaoszczędzić aż tyle energii, jak nam się wydaje!
Zmiana czasu
Niektóre badania sugerują, że społeczeństwa, w których nie ma elektryczności, stosują bardzo podobną rutynę co kraje rozwinięte. Poza tym eksperci wierzą, że nasi przodkowie również spali w podobny sposób, co my. Oznacza to, że wszyscy mamy z natury podobne wzorce snu.
Dzieje się tak, ponieważ wszystkie istoty żywe, nawet te najprostsze, regulują wiele funkcji życiowych zgodnie z 24-godzinnym cyklem dnia. Światło i jego brak to czynniki wywierające decydujący wpływ na nasze życie.
W 2011 r. grupa badaczy z Centre for Genomic Regulation (CRG) w Barcelonie odkryła, że komórki w naszych organizmach są w stanie odróżnić dzień od nocy, co odgrywa kluczową rolę w ich działaniu. Ten całodobowy rytm reguluje cykl snu i budzenia się oraz wszystkie funkcje z nim związane.
Kiedy w cyklu pojawiają się założenia, wywołują brak równowagi w organizmie, który może prowadzić do pojawienia się różnych problemów natury zdrowotnej. Organizm każdego człowieka lubi rutynę, bo pomaga mu pracować lepiej.
Przeczytaj ten interesujący artykuł: Syndrom chronicznego zmęczenia – 3 wskazówki
Wpływ zmiany czasu na organizm
Zmiana czasu sprawia, że zaczynamy czuć się podobnie jak podczas zmiany stref czasowych – to tak zwany “jet lag”. Ta angielska nazwa odnosi się do dyskomfortu, który pojawia się, gdy dana osoba znajduje się w inne strefie czasowej.
Zmiana czasu sprawia, że organizm nie wie, co się dzieje, i wywołuje chaos. Zmiany w godzinach poświęconych na aktywność i odpoczynek mogą prowadzić do pojawienia się uczucia zmęczenia, ospałości i podirytowania.
Niektóre osoby doświadczają tego bardziej dotkliwe od innych. Te objawy są związane ze zmianami w wydzielaniu melatoniny, które wywołuje zmiana czasu. Melatonina to hormon, którego działanie jest związane z promieniami słonecznymi.
Kiedy jest więcej słońca, organizm produkuje mniej melatoniny. Z kolei gdy jest mniej słońca, produkuje jej więcej, aby wywołać sen. To właśnie rozregulowanie produkcji tego hormonu sprawia, że pojawiają się problemy.
Jednak w większości przypadków wystarczą trzy dni, aby organizm odnalazł na nowo równowagę.
Przeczytaj również: Bezsenność: powstrzymaj ją dzięki domowym sokom
Inne skutki
Zmiana czasu wywiera wpływ na jakość i ilość snu. Jedno z badań wskazuje, że przestawianie godzin sprawia, iż ludzie w pierwszych dniach po zmianie czasu tracą średnio 60 minut snu, a jakość ich snu spada średnio o 10%.
Poza tym w niektórych badaniach opisowych odnotowano również, że przestawianie godzin zwiększa nieznacznie liczbę zawałów mięśnia sercowego. Z kolei inne badania pokazują, że przez kilka dni po zmianie czasu utrzymuje się zwiększona liczba samobójstw.
Oprócz tego zwiększa się liczba wypadków w pracy i podczas prowadzenia pojazdów. Co więcej, istnieją statystyki udowadniające, że wypadki w pracy, do których dochodzi w poniedziałek po zmianie czasu, są o wiele bardziej poważne od innych.
Należy oczywiście podkreślić, że liczba zawałów serca, wypadków i prób samobójczych wzrasta jedynie nieznacznie. Mimo tego warto pamiętać o tych interesujących faktach i upewnić się, że przystosowujemy się do zmiany czasu w jak najlepszy sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Serón-Ferré, M. J. (2018). Relojes, relojes, relojes y el cambio de hora¿ Son los relojes internos espejos del reloj externo?. Revista Chilena de Enfermedades Respiratorias, 34(3), 151-152.
- Ritmo circadiano: el reloj maestro. Alteraciones que comprometen el estado de sueño y vigilia en el área de la salud. (2014). Morfolia.
- Argüelles, R., Bonmatí Carrión, M., Argüelles Prieto, R., & Bonmatí Carrión, M. (2015). Melatonina, la hormona de la noche. Eubacteria.