Pożądanie seksualne wzrasta latem - czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?

Ogólnie rzecz biorąc, słońce i ciepło zwiększają produkcję i wydzielanie hormonów zaangażowanych w pożądanie seksualne. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Opowiemy ci, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.
Pożądanie seksualne wzrasta latem - czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?
Iván Losada

Napisane i zweryfikowane przez chiropraktyk Iván Losada.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Chociaż mówi się, że „wiosną krew się burzy”, ta pora roku nie wydaje się nie być najbardziej sprzyjającym okresem na seks… Choć z drugiej strony, kto wie… Dziś postaramy się jednak sprawdzić, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.

Nasze pożądanie seksualne wzrasta latem z powodu kilku okoliczności, które podzieliliśmy na dwie duże grupy: społeczno-zawodową i fizjologiczną.

Pożądanie seksualne wzrasta latem ze względu na czynniki społeczno-zawodowe

Istnieje wiele różnych czynników społeczno-zawodowych, które mogą wpływać na wzrost popędu seksualnego w lecie. Na przykład mamy więcej wolnego czasu i mniej zobowiązań pracowniczych. Z kolei relacje osobiste poprawiają się i jest więcej okazji do spotkań towarzyskich. Inne czynniki to:

Pożądanie seksualne wzrasta latem z uwagi na wiele sprzyjających okoliczności
Czas wolny, spotkania towarzyskie i sam styl ubierania w lecie mogą wpływać na wzrost pożądania seksualnego, który ma miejsce w tym czasie.
 • W tym okresie więcej podróżujemy. Częściej mamy więc okazję spotykać się z ludźmi, którzy wzbudzą nasze pożądanie seksualne.
 • Chęć wyrwania się z naszego zwykłego środowiska sprawia, że ​​jesteśmy bardziej odważni i zdeterminowani. Na wakacjach zazwyczaj mniej kierujemy się zahamowaniami i uprzedzeniami.
 • Przebywamy w dużych skupiskach ludzi. Latem chodzimy na koncerty, na plaże, na imprezy czy nieformalne spotkania. W lecie często przebywamy w środowiskach, które sprawiają, że pożądanie seksualne wzrasta i wprost unosi się w powietrzu.
 • Latem mamy bardziej elastyczny plan zajęć.  Luźny plan dnia pozwala nam się zrelaksować bez myślenia o budziku i wydłużyć wieczory, pozwalając pragnieniu swobodnie się rozwijać.
 • Sam styl ubierania w lecie odsłania części ciała, które w innych porach roku pozostają ukryte.

Czynniki fizjologiczne, które powodują, że pożądanie seksualne wzrasta latem

Funkcje organiczne w przeważającej części są regulowane, kontrolowane lub modulowane przez nasz układ hormonalny. Podobnie, hormony kierują również z pożądaniem seksualnym.

Ogólnie rzecz biorąc, słońce i ciepło zwiększają produkcję i wydzielanie hormonów zaangażowanych w popęd płciowy. Ten fakt tłumaczyłby, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.

Promienie słoneczne mogą wytwarzać do 90% witaminy D. Jak wskazują badania opublikowane w International Journal of Endocrinology, mężczyźni, którzy mają wystarczającą ilość tej witaminy, mają wyższy poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego.

Inne czynniki fizjologiczne to:

 • U kobiet, w ciągu kilku dni owulacji, zwiększa się wydzielanie estrogenów i progesteronu. To powoduje, że kobiety mają większe pożądanie seksualne w tych dniach. Są też o wiele bardziej skłonne do jego zaspokojenia. Coś podobnego dzieje się pod wpływem ciepła i światła słonecznego.
 • Poziom serotoniny zwanej „hormonem przyjemności” wzrasta, gdy przebywamy w ciepłym, przyjemnym klimacie. Innym czynnikiem, który wpływa na ten efekt, oprócz słońca i ciepła, są ćwiczenia fizyczne, które najczęściej wykonuje się w lecie.
 • Feromony, które wpływają na apetyt seksualny, są również bardziej aktywne latem.

  Według niektórych badań światło słoneczne i jego zdolność do generowania witaminy D w organizmie są jednym z powodów wzrostu libido w okresie letnim.

 • Latem wzrasta równie wydzielanie oksytocyny i endorfin z powodu ćwiczeń, słońca i ciepła.
 • Większa ilość godzin nasłonecznienia powoduje obniżenie poziomu melatoniny (hormonu regulującego cykle snu i czuwania). W konsekwencji, jak się wydaje, ten fakt również przyczynia się do wzrostu libido w lecie.
 • Samo ciepło, które nas otacza w lecie jest uważane za paliwo dla popędu seksualnego. Wyższa temperatura na zewnątrz sprzyja bowiem uruchomieniu wewnętrznego ciepła, które wytwarza pożądanie.
 • Jak podkreśla czasopismo medyczne Duodecim w jednej ze swoich publikacji, światło słoneczne, wpływając na stan czujności i energii u ludzi, może zwiększyć aktywność seksualną.

Pragnienie seksualne od wewnątrz

Pożądanie seksualne aktywuje obszary neuronalne naszego mózgu, które są dezaktywowane po zaspokojeniu. Aktywacja i hamowanie pożądania seksualnego odbywa się w układzie limbicznym, regulowanym przez podwzgórze. Ma ono maksymalną aktywność w dniach z większą liczbą godzin słonecznych, jak to ma miejsce w lecie.

Podwzgórze odpowiada również za modulację emocji, tętna i ciśnienia krwi. Te obszary mózgu regulują emocjonalne skutki wydarzeń w naszym życiu i mogą również wpływać na wzrost pożądania seksualnego.

Pożądanie może powstać spontanicznie, bez intencji z naszej strony ani bez zewnętrznego bodźca. Innym razem wręcz przeciwnie, może być pobudzone przez uruchomienie naszej wyobraźni i fantazji.

Pożądanie seksualne u kobiet i mężczyzn

Mechanizmy wyzwalające pożądanie seksualne u mężczyzn i kobiet nie reagują na te same bodźce. Każdy mężczyzna i kobieta są wyjątkowi i niepowtarzalni i dlatego mogą rozwijać różne mechanizmy pożądania. W każdym razie mają jednak pewne ogólne cechy wspólne i zależne od płci.

Popęd seksualny u kobiet

Pragnienie seksualne u kobiet powstaje według bardziej złożonego mechanizmu niż u mężczyzn. Przede wszystkim jednak ma znacznie więcej niuansów. Powstaje w locie, poprzez bodźce wewnętrzne, takie jak fantazje lub bodźce zewnętrzne, takie jak pieszczoty, pocałunki itp.

Zmysł słuchu wydaje się odgrywać bardzo ważną rolę w pożądaniu u kobiet. Stymulują je słowa, szepty i westchnienia. W istotny sposób wpływa na to nastrój kobiet. Natomiast stres i zmęczenie utrudniają atmosferę podniecenia.

Pożądanie seksualne u mężczyzn wzrasta szczególnie latem

W męskim pożądaniu ważne są przede wszystkim bodźce wizualne, a także wyobraźnia i fantazje seksualne. Pożądanie zwykle pojawia się jeszcze przed spotkaniem seksualnym i dlatego mężczyzna zaczyna od wyższego poziomu podniecenia.

Pragnienie i erekcja są zwykle powiązane, przy czym ten ostatni czynnik utrzymuje je na ogół aż do wytrysku.

Oto niektóre z wyjaśnień, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem. Wzrost temperatury na zewnątrz i większa ilość godzin nasłonecznienia, które wpływają na syntezę hormonów i przekaźników nerwowych. Wszystko to w konsekwencji poprawia nastrój i zwiększa prawdopodobieństwo przeżywania letnich spotkań miłosnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Brotto, L. A., & Smith, K. B. (2013). Sexual desire and pleasure. In APA handbook of sexuality and psychology, Vol. 1: Person-based approaches. https://doi.org/10.1037/14193-008
 • O., K., & L., V. (2013). [How does summer affect sexual desire?]. Duodecim; Lääketieteellinen Aikakauskirja129(13), 1375–1378. Retrieved from http://www.embase.com/search/results?subaction=viewrecord&from=export&id=L369646197
 • Tirabassi G, Sudano M, Salvio G, et al. Vitamin D and Male Sexual Function: A Transversal and Longitudinal Study. Int J Endocrinol. 2018;2018:3720813. Published 2018 Jan 8. doi:10.1155/2018/3720813

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.