Pożądanie seksualne wzrasta latem – czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?

22 października, 2019
Ogólnie rzecz biorąc, słońce i ciepło zwiększają produkcję i wydzielanie hormonów zaangażowanych w pożądanie seksualne. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Opowiemy ci, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.

Chociaż mówi się, że „wiosną krew się burzy”, ta pora roku nie wydaje się nie być najbardziej sprzyjającym okresem na seks… Choć z drugiej strony, kto wie… Dziś postaramy się jednak sprawdzić, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.

Nasze pożądanie seksualne wzrasta latem z powodu kilku okoliczności, które podzieliliśmy na dwie duże grupy: społeczno-zawodową i fizjologiczną.

Pożądanie seksualne wzrasta latem ze względu na czynniki społeczno-zawodowe

Istnieje wiele różnych czynników społeczno-zawodowych, które mogą wpływać na wzrost popędu seksualnego w lecie. Na przykład mamy więcej wolnego czasu i mniej zobowiązań pracowniczych. Z kolei relacje osobiste poprawiają się i jest więcej okazji do spotkań towarzyskich. Inne czynniki to:

Pożądanie seksualne wzrasta latem z uwagi na wiele sprzyjających okoliczności
Czas wolny, spotkania towarzyskie i sam styl ubierania w lecie mogą wpływać na wzrost pożądania seksualnego, który ma miejsce w tym czasie.
 • W tym okresie więcej podróżujemy. Częściej mamy więc okazję spotykać się z ludźmi, którzy wzbudzą nasze pożądanie seksualne.
 • Chęć wyrwania się z naszego zwykłego środowiska sprawia, że ​​jesteśmy bardziej odważni i zdeterminowani. Na wakacjach zazwyczaj mniej kierujemy się zahamowaniami i uprzedzeniami.
 • Przebywamy w dużych skupiskach ludzi. Latem chodzimy na koncerty, na plaże, na imprezy czy nieformalne spotkania. W lecie często przebywamy w środowiskach, które sprawiają, że pożądanie seksualne wzrasta i wprost unosi się w powietrzu.
 • Latem mamy bardziej elastyczny plan zajęć.  Luźny plan dnia pozwala nam się zrelaksować bez myślenia o budziku i wydłużyć wieczory, pozwalając pragnieniu swobodnie się rozwijać.
 • Sam styl ubierania w lecie odsłania części ciała, które w innych porach roku pozostają ukryte.

Czynniki fizjologiczne, które powodują, że pożądanie seksualne wzrasta latem

Funkcje organiczne w przeważającej części są regulowane, kontrolowane lub modulowane przez nasz układ hormonalny. Podobnie, hormony kierują również z pożądaniem seksualnym.

Ogólnie rzecz biorąc, słońce i ciepło zwiększają produkcję i wydzielanie hormonów zaangażowanych w popęd płciowy. Ten fakt tłumaczyłby, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem.

Promienie słoneczne mogą wytwarzać do 90% witaminy D. Jak wskazują badania opublikowane w International Journal of Endocrinology, mężczyźni, którzy mają wystarczającą ilość tej witaminy, mają wyższy poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego.

Zobacz także: Estrogeny – czyli niezbędne kobiece hormony. Poznaj je bliżej!

Inne czynniki fizjologiczne to:

 • U kobiet, w ciągu kilku dni owulacji, zwiększa się wydzielanie estrogenów i progesteronu. To powoduje, że kobiety mają większe pożądanie seksualne w tych dniach. Są też o wiele bardziej skłonne do jego zaspokojenia. Coś podobnego dzieje się pod wpływem ciepła i światła słonecznego.
 • Poziom serotoniny zwanej „hormonem przyjemności” wzrasta, gdy przebywamy w ciepłym, przyjemnym klimacie. Innym czynnikiem, który wpływa na ten efekt, oprócz słońca i ciepła, są ćwiczenia fizyczne, które najczęściej wykonuje się w lecie.
 • Feromony, które wpływają na apetyt seksualny, są również bardziej aktywne latem.

  Według niektórych badań światło słoneczne i jego zdolność do generowania witaminy D w organizmie są jednym z powodów wzrostu libido w okresie letnim.
 • Latem wzrasta równie wydzielanie oksytocyny i endorfin z powodu ćwiczeń, słońca i ciepła.
 • Większa ilość godzin nasłonecznienia powoduje obniżenie poziomu melatoniny (hormonu regulującego cykle snu i czuwania). W konsekwencji, jak się wydaje, ten fakt również przyczynia się do wzrostu libido w lecie.
 • Samo ciepło, które nas otacza w lecie jest uważane za paliwo dla popędu seksualnego. Wyższa temperatura na zewnątrz sprzyja bowiem uruchomieniu wewnętrznego ciepła, które wytwarza pożądanie.
 • Jak podkreśla czasopismo medyczne Duodecim w jednej ze swoich publikacji, światło słoneczne, wpływając na stan czujności i energii u ludzi, może zwiększyć aktywność seksualną.

Pragnienie seksualne od wewnątrz

Pożądanie seksualne aktywuje obszary neuronalne naszego mózgu, które są dezaktywowane po zaspokojeniu. Aktywacja i hamowanie pożądania seksualnego odbywa się w układzie limbicznym, regulowanym przez podwzgórze. Ma ono maksymalną aktywność w dniach z większą liczbą godzin słonecznych, jak to ma miejsce w lecie.

Podwzgórze odpowiada również za modulację emocji, tętna i ciśnienia krwi. Te obszary mózgu regulują emocjonalne skutki wydarzeń w naszym życiu i mogą również wpływać na wzrost pożądania seksualnego.

Pożądanie może powstać spontanicznie, bez intencji z naszej strony ani bez zewnętrznego bodźca. Innym razem wręcz przeciwnie, może być pobudzone przez uruchomienie naszej wyobraźni i fantazji.

Przeczytaj również: Błędy seksualne mężczyzn – poznaj 7 typowych

Pożądanie seksualne u kobiet i mężczyzn

Mechanizmy wyzwalające pożądanie seksualne u mężczyzn i kobiet nie reagują na te same bodźce. Każdy mężczyzna i kobieta są wyjątkowi i niepowtarzalni i dlatego mogą rozwijać różne mechanizmy pożądania. W każdym razie mają jednak pewne ogólne cechy wspólne i zależne od płci.

Popęd seksualny u kobiet

Pragnienie seksualne u kobiet powstaje według bardziej złożonego mechanizmu niż u mężczyzn. Przede wszystkim jednak ma znacznie więcej niuansów. Powstaje w locie, poprzez bodźce wewnętrzne, takie jak fantazje lub bodźce zewnętrzne, takie jak pieszczoty, pocałunki itp.

Zmysł słuchu wydaje się odgrywać bardzo ważną rolę w pożądaniu u kobiet. Stymulują je słowa, szepty i westchnienia. W istotny sposób wpływa na to nastrój kobiet. Natomiast stres i zmęczenie utrudniają atmosferę podniecenia.

Pożądanie seksualne u mężczyzn wzrasta szczególnie latem

W męskim pożądaniu ważne są przede wszystkim bodźce wizualne, a także wyobraźnia i fantazje seksualne. Pożądanie zwykle pojawia się jeszcze przed spotkaniem seksualnym i dlatego mężczyzna zaczyna od wyższego poziomu podniecenia.

Pragnienie i erekcja są zwykle powiązane, przy czym ten ostatni czynnik utrzymuje je na ogół aż do wytrysku.

Oto niektóre z wyjaśnień, dlaczego pożądanie seksualne wzrasta latem. Wzrost temperatury na zewnątrz i większa ilość godzin nasłonecznienia, które wpływają na syntezę hormonów i przekaźników nerwowych. Wszystko to w konsekwencji poprawia nastrój i zwiększa prawdopodobieństwo przeżywania letnich spotkań miłosnych.

 • Brotto, L. A., & Smith, K. B. (2013). Sexual desire and pleasure. In APA handbook of sexuality and psychology, Vol. 1: Person-based approaches. https://doi.org/10.1037/14193-008
 • O., K., & L., V. (2013). [How does summer affect sexual desire?]. Duodecim; Lääketieteellinen Aikakauskirja129(13), 1375–1378. Retrieved from http://www.embase.com/search/results?subaction=viewrecord&from=export&id=L369646197
 • Tirabassi G, Sudano M, Salvio G, et al. Vitamin D and Male Sexual Function: A Transversal and Longitudinal Study. Int J Endocrinol. 2018;2018:3720813. Published 2018 Jan 8. doi:10.1155/2018/3720813