Zmęczenie nauką – jak pomóc swojemu dziecku?

8 lipca, 2019

Zmęczenie nauką osłabia i spowalnia rozwój na poziomie edukacyjnym u dzieci. Co więcej, utrudnia także realizację wszelkiego rodzaju zadań i działań szkolnych. Stymuluje również proces obniżania motywacji i niechęci wobec szkoły oraz utrudnia efektywne uczenie się.

Zmęczenie nauką jest bardzo częstym zaburzeniem o podłożu psychologicznym występującym u dzieci. Składa się ono z uczucia wyczerpania i zmęczenia z powodu natłoku różnego rodzaju prac domowych i zadań szkolnych. Zmęczenie nauką może być spowodowane między innymi sennością, nudą, wyczerpaniem fizycznym lub nawet nękaniem w szkole.

Zwykle to niekorzystne zjawisko prowadzi do uzyskiwania słabych wyników w szkole. Nie pozwala dzieciom skupić się na nauce, zwrócić odpowiednio uwagi na omawiane kwestie lub zrozumieć danego tematu. Ponadto zmęczenie nauką może być powiązane z innymi zjawiskami, takimi jak depresja lub stany lękowe.

Ten problem występuje obecnie u naprawdę wielu rodzin. Dynamika każdego kolejnego dnia wynikająca ze współczesnego stylu życia i nieustannie rosnące wymagania mogą być bardzo obciążające dla dzieci.

Jeśli dodamy do tego presję wywieraną przez szkołę na nasze pociechy, to szybko przekonamy się o tym, że są to idealne wręcz warunki do ujawnienia się wszelkiego rodzaju zaburzeń dziecięcych o podłożu psychicznym.

Dlaczego zmęczenie nauką jest tak ważnym problemem zdrowotnym?

Zmęczenie nauką jest naprawdę poważnym problemem natury psychologicznej. Dziecko zmagające się z tym zjawiskiem nie będzie sobie zbyt dobrze radziło w szkole. Co więcej, frustracja to kolejne uczucie, które może wpłynąć negatywnie na wyniki w nauce naszej pociechy.

Czasami przyczyny tego problemu nie są bezpośrednio związane ze szkołą. Konflikty rodzinne mogą również sprawić, że dziecko poczuje się niedostatecznie pobudzone. Nie będzie wówczas odpowiednio dobrze zmotywowane do nauki i poprawy poziomu swojej edukacji. W wielu przypadkach dzieci przenoszą problemy, z którymi muszą zmagać się w domu, do szkoły. A to ma rzecz jasna negatywny wpływ na jakość ich nauki.

Jak można rozwiązać ten powszechny problem, jakim jest zmęczenie nauką?

Na szczęście istnieje wiele różnych kroków, które możesz podjąć, aby poradzić sobie ze zmęczeniem nauką dostrzeżonym u swojej pociechy. W ten sposób będziesz w stanie zapewnić optymalne uczenie się Twojemu dziecku.

Ostatecznie nauka jest przecież kluczem do sukcesu w dorosłym życiu, dlatego też tak ważne jest to, aby zająć się wszelkimi kwestiami związanymi z edukacją w odpowiednio wczesnym wieku.

Odrabianie lekcji

Jako że jesteś rodzicem, to zawsze powinieneś pamiętać o tym, że tego problemu nie można uniknąć, ani też go zignorować. Powinieneś samemu poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i zainteresować się jednocześnie dobrą edukacją swojego dziecka.

Z początku zmęczenie nauką może być trudnym do poprawnego zidentyfikowania problemem. Jeśli jednak zaczynasz podejrzewać, że Twoje dziecko może mieć do czynienia ze zmęczeniem nauką, to poniżej zaprezentujemy Ci kilka krótkich wskazówek, które pozwolą Ci szybko i skutecznie rozwiązać ten potencjalnie niepożądany problem:

1. Upewnij się, że Twoje dziecko ma odpowiednio dużo czasu na odpoczynek.

Odpoczynek jest niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Odpowiednia liczba godzin snu Twojej pociechy będą miały szczególnie istotny wpływ na wyniki uzyskiwane przez nią w szkole. Brak wystarczająco regenerującego snu jest w stanie poważnie zaszkodzić procesom uczenia się, koncentracji i optymalnego rozwoju dziecka.

Eksperci zalecają, aby dzieci w wieku szkolnym spały co najmniej 8 do 10 godzin dziennie. Ponadto upewnij się, że Twoje dziecko znajduje czas na odpoczynek i relaks pomiędzy różnymi czynnościami wykonywanymi w ciągu dnia. Odpoczynek jest bowiem bardzo ważny dla każdego człowieka, a szczególnie tego najmłodszego.

W rzeczywistości bowiem optymalny poziom odpoczynku wpłynie pozytywnie na wyniki w nauce Twojego dziecka i złagodzi zmęczenie nauką. W przeciwieństwie do tego, zmęczone dziecko nie będzie uzyskiwać zbyt dobrych ocen. A to w połączeniu z objawami zmęczenia nauką może spowodować rozwinięcie się u niego zaburzeń snu lub bezsenności.

Przeczytaj również: Bezsenność – 3 najlepsze naturalne leki

2. Zdrowo stymuluj ich naukę.

Skuteczne uczenie się jest niezwykle ważne dla Twojej pociechy. Należy jednak stymulować ją w zdrowy sposób i nie przeciążać jej wiedzą lub nadmiarem zadań. Nie powinieneś też zamieniać jej standardowego procesu uczenia się w coś będącego traumatycznym przeżyciem.

Ponadto Twoje dziecko nie powinno czuć się sfrustrowane lub przygnębione, jeśli nie zrozumie czegoś po pierwszym kontakcie z nową dawką wiedzy. Uczenie się nie powinno być stresującym procesem dla Twojej pociechy.

Jego nauczyciele powinni również stosować skuteczne metody pedagogiczne i nauczania. Z kolei mechanizm pozytywnego wzmocnienia jest również kluczem do udanej edukacji Twojego dziecka.

3. Upewnij się, że Twoje dziecko jest zdrowe.

Skuteczność procesu uczenia się Twojego dziecka zależy w głównej mierze od jego zdrowia. Dlatego też tak ważne jest to, aby zadbać o istotne aspekty jego dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Należą do nich między innymi prawidłowe odżywianie oraz higiena osobista.

Koniecznie zabierz swoją pociechę na regularne kontrole u pediatry. Upewnij się również, że jego zmęczenie nauką nie jest związane z żadnymi niewykrytymi do tej pory problemami zdrowotnymi.

Chore dziecko

Jeśli Twoje dziecko nie jest w pełni zdrowe lub cierpi na jakąś chorobę, powinieneś spróbować pomóc mu ją jak najszybciej przezwyciężyć. Ale może być również tak, że to właśnie rytm szkolny wpływa negatywnie na Twoje dziecko. W takim przypadku musisz działać szybko i pamiętać przy tym, że najważniejsze w tym wszystkim jest dobre zdrowie Twojej pociechy.

4. Motywuj swoje dziecko tak, aby nigdy się nie poddawało.

Motywacja i odpowiednio dobrane zachęty mogą skutecznie pomóc w walce ze zmęczeniem nauką. Twoje dziecko musi zawsze czuć się wspierane przez Ciebie. Spróbuj zmotywować je tak, aby nauczyło się samodzielnie jak najwięcej i zaszczep w nim znaczenie dobrej edukacji.

Nagradzaj swoją pociechę zawsze wtedy, gdy czujesz, że radzi sobie bardzo dobrze w szkole. Albo jeszcze lepiej, nagradzaj ją po zakończeniu przydzielonego mu zadania. Krótko mówiąc, upewnij się, że Twoje dziecko czuje, że zainwestowałeś sporo czasu i wysiłku w jego edukację.

Zobacz także: Motywacja, gdy wszystko Cię przerasta

5. Skontaktuj się z nauczycielami Twojego dziecka, gdy zauważysz u niego zmęczenie nauką.

Nauczyciel Twojego dziecka poinformuje Cię w takim przypadku, co dzieje się z Twoją pociechą w szkole. Nawiązanie dobrej komunikacji z nauczycielami Twojego dziecka jest kluczem do zrozumienia jego osiągnięć w dziedzinie edukacji.

Ma to kluczowe znaczenie dla zrozumienia i znalezienia rozwiązania każdego problemu, przed którym stoi Twoje dziecko w szkole. Jednocześnie sugerujemy nawiązanie dobrej komunikacji ze swoim dzieckiem. Spróbuj z nim porozmawiać, wymienić się pomysłami, przedyskutować swoje uczucia i troski, a przede wszystkim poznaj życie szkolne swojej pociechy.

Kilka słów tytułem podsumowania

Zmęczenie nauką osłabia i spowalnia rozwój na poziomie edukacyjnym u dzieci. Co więcej, utrudnia także realizację wszelkiego rodzaju zadań i działań szkolnych. Stymuluje również proces obniżania motywacji i niechęci wobec szkoły oraz utrudnia efektywne uczenie się.

Zmęczenie nauką jest stanem psychicznym o charakterze chorobowym, który może powodować problemy dla Twojego dziecka i dodatkowo jest w stanie znacząco utrudniać mu proces edukacji. Dlatego też musisz zawsze upewnić się, że Twoje dziecko czuje się dobrze w środowisku szkolnym. A ponadto, że dobrze odpoczywa po zajęciach lekcyjnych i cieszy się dobrym zdrowiem.

Ważne jest również to, aby zachęcić swoje dziecko do kontynuowania nauki i niepoddawania się w razie drobnych początkowych niepowodzeń. Nie ma przy tym znaczenia to, czy ma lub nie ma ono zbyt dobrych ocen w szkole, ponieważ możesz zachęcać je do codziennej poprawy jego wiedzy. Możesz wspierać swoją pociechę w jej dążeniu do zdrowego stylu życia i zadbać o to, by jej lata szkolne były przyjemnym doświadczeniem.

I na koniec należy także zainwestować w edukację swojego dziecka. Spotkaj się i porozmawiaj z jego nauczycielami. Podejdź także do jego kolegów i przyjaciół. Powinieneś również upewnić się, że Twoje dziecko nie jest ofiarą innych problemów, takich jak zastraszanie lub nękanie w szkole.

Innym ważnym zaleceniem jest próba upewnienia się, że Twój dom jest spokojnym miejscem i że nie prowadzisz kłótni lub sporów ze swoim partnerem przed dzieckiem.

  • Hicks, C. B., & Tharpe, A. M. (2006). Listening Effort and Fatigue in School-Age Children With and Without Hearing Loss. Journal of Speech, Language, and Hearing Research. https://doi.org/10.1044/1092-4388(2002/046)
  • Albu, Adriana & Crăcană, Irina & Prejbeanu, Ileana. (2014). Study of School Fatigue on a Group of Teenagers Studying at “Dimitrie Cantemir” Highschool, Iaşi. Current health sciences journal. 40. 195-9. 10.12865/CHSJ.40.03.07.