Komunikacja z nauczycielem Twoich dzieci - 8 pytań

Edukacja dzieci rozpoczyna się w domu i trwa w szkole. Dobra komunikacja z nauczycielami naszych dzieci to świetny sposób na wsparcie procesu szkoleniowego.
Komunikacja z nauczycielem Twoich dzieci - 8 pytań

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nasze dzieci spędzają dużą część dnia w szkole. Dobra komunikacja z nauczycielem naszych dzieci ma zasadnicze znaczenie dla wsparcia i wzmocnienia procesu nauki. Rodzice powinni też wiedzieć, czy dzieci mają się dobrze w szerszym znaczeniu tego słowa.

W szkole dzieci nie tylko uczą się: także realizują się towarzysko, zdobywają przyjaciół, odnoszą triumfy i przechodzą przez problemy, które wystawiają na próbę ich emocje. Twoje dzieci będą pierwszym źródłem informacji.

Ale oczywiście musisz również poznać punkt widzenia nauczycieli, z którymi dzielą znaczną część dnia. Dlatego komunikacja z nauczycielem to coś, czego nie możesz zaniedbać.

Komunikacja z nauczycielem: 8 kluczowych pytań, które warto zadać

Edukacja naszych dzieci zaczyna się w domu i trwa w szkole. Dlatego też, jest wiele rzeczy, w których możemy wesprzeć dzieci z domu, ułatwiając w ten sposób proces uczenia się, który ma miejsce w szkole.

Aby to zrobić, najpierw musimy posiąść pewną wiedzę. W tym celu, proponujemy następujące kluczowe pytania dla nauczycieli naszych dzieci, które będą bazą do dalszych działań. Pytania te pozwolą nam bliżej poznać zarówno ich wyniki nauki w klasie, jak i relacje naszych dzieci ze środowiskiem szkolnym.

1. Jak wygląda wydajność pracy mojego dziecka w szkole?

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zapytać nauczycieli naszych dzieci, to wydajność ich pracy w szkole. Chodzi to o coś dużo więcej niż wyniki w nauce, które widnieją przecież w dzienniczku ucznia, okresowym sprawozdaniu lub w raporcie z klasówek.

Nauczycielka i dzieci.

Musisz zapytać nauczycieli Twoich dzieci, czy dobrze pracują, kiedy są na zajęciach. Ważne jest, aby wiedzieć, czy są skoncentrowane na zajęciach odbywających się w klasie. Zapytaj też, czy wykazują zainteresowanie procesem uczenia się, a także czy wykonują powierzone zadania na czas.

2. Jaka jest metodologia pracy stosowana w klasie?

To pytanie należy zadać, zanim jeszcze dotrzemy do nauczycieli naszych dzieci. Gdy jesteśmy w trakcie wyboru, w której szkole nasze dzieci rozpoczną naukę, musimy wiedzieć, jaka jest metodologia pracy. Z pewnością odpowiedź powinna wskazywać, jaką metodę pedagogiczną stosuje dana instytucja edukacyjna.

Komunikacja z nauczycielem w tej kwestii powinna również dotyczyć trybu pracy. Ważne jest, aby wiedzieć, czy nauczyciele będą zadawać prace domowe poza godzinami lekcyjnymi.

Czasami ustala się, że cały proces nauki będzie odbywał się w klasie, jeśli jest to szkoła otwarta lub praca opiera się na projektach. I, oczywiście, musisz wyrazić zgodę na taką metodologię pracy.

Nie ma bowiem sensu, aby negować metodykę pracy w szkole i próbować na własną rękę wzmocnić proces nauczania Twojego dziecka stosując przeciwną metodologię. Jeśli to zrobisz, możesz wywołać zamieszanie w umyśle dziecka. Komunikacja z nauczycielem jest zatem kluczowa, aby temu zapobiec.

3. Jak mogę pomagać mojemu dziecku w domu?

Proces uczenia się można wzmocnić i poprawić w domu. W związku z tym należy pamiętać, że rola rodziców polega na rozwiązywaniu wątpliwości i sprawdzaniu, czy obowiązki szkolne są wypełniane. W żadnym wypadku nie chodzi o to, aby odrabiać zadania domowe za dzieci lub przeładowywać je dodatkowymi zajęciami.

Pomoc w nauce.

Kiedy rodzice są zaangażowani w zadania szkolne, które dzieci realizują w domu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Komunikacja z nauczycielem powinna obejmować wspólne ustalenie planu nauki
  • Upewnij się ponadto, czy dzieci mają warunki, by uczyć się lub wykonywać pracę domową w cichym otoczeniu.
  • Dzieci powinny również być wypoczęte, kiedy zaczynają naukę lub przystępują do odrabiania zadań domowych.
  • Ponadto, rodzice muszą zapewnić odpowiednią atmosferę. Chodzi o to, żeby nauka odbywała się bez walki i nie wiązała się z karą.

4. Czy istnieje system, który zachęca uczniów do wysiłku?

Zapytaj nauczycieli swoich dzieci, jak oceniają wysiłek ucznia. Ponownie, chodzi o to, aby spojrzeć poza oceny szkolne. Dowiedz się, czy w klasie, a nawet w instytucji, istnieje system motywacyjny w celu wyróżniania uczniów, którzy osiągają wyjątkowe wyniki, niekoniecznie związane z systemem klasyfikacji.

Dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób stymuluje się wysiłek dzieci. Jak często zmienia się środowisko nauki, czy dzieci mają okazję się wypowiadać i zaproponować to, co jest dla nich najważniejsze.

Inne pytanie, które możesz zadać to, jak często dzieci mogą się podnieść z pozycji siedzącej… Komunikacja z nauczycielem powinna być na tyle otwarta, żeby łatwo było omówić wszystkie te sprawy.

5. Jak moje dzieci zachowują się w klasie?

Temat dobrego zachowania obejmuje również szacunek dla nauczycieli i kolegów oraz przestrzeganie zasad ustalonych w szkole. Warto też zapytać, jak nasze dzieci odnoszą się do innych uczniów. Z pewnością, jeśli dzieci będą się źle zachowywały, nauczyciele niezwłocznie złożą skargę rodzicom.

Mimo to, nawet jeśli nie otrzymujesz skarg, zaleca się, aby często pytać nauczycieli o zachowanie swoich dzieci. Dobra komunikacja z nauczycielem uprzedzi ewentualne problemy w tej kwestii. Ale równie ważne jest, aby nauczyciel przekazywał Ci też pozytywne informacje.

Na przykład takie, że Twoje pociechy to pełne szacunku, życzliwe i przyjazne dzieci.

6. Jak wyglądają relacje moich dzieci z kolegami z klasy?

Szkoła to miejsce, w którym dziecko nawiązuje pierwsze przyjaźnie, a także przechodzi swoje pierwsze konflikty. Wiedza o tym, jakie relacje ma Twoje dziecko ze swoimi kolegami z klasy, jest bardzo ważna, aby zadbać o jego dobre samopoczucie.

Dzieci w szkole.

Nauczyciele powinni informować Cię, czy Twoje dzieci potrafią się dzielić i bawić z kolegami z klasy w czasie przerw. Powinni Ci także powiedzieć, czy potrafią pracować w zespole i jak się zachowują, gdy są w grupie przyjaciół…

7. Jakie procedury się stosuje, gdy uczeń źle się zachowuje?

To jedno z podstawowych pytań. Powinieneś wiedzieć, jakie stanowisko mają nauczyciele Twoich dzieci odnośnie stosowania kar. Zapytaj, jakie środki podejmuje się w przypadku problemów z zachowaniem wśród dzieci.

Zastraszanie i znęcanie się jest coraz większym problemem w szkołach na całej planecie. Warto zatem dowiedzieć się, jakie procedury stosuje się w tych przypadkach, niezależnie od tego, czy Twoje dzieci są ofiarami czy napastnikami.

8. Jak mogę się przyczynić do poprawy wyników lub zachowania moich dzieci?

Prawidłowa komunikacja z nauczycielem nie powinna być jednostronna. Zapytaj również o to, co Ty możesz zrobić. Rodzice często zostawiają dzieci w szkole i nie współpracują w żaden sposób z kadrą nauczycielską.

Wygląda to tak, jakby ich nie interesowało, co dzieje się w środku. Ograniczają się po prostu do przejrzenia kartki z ocenami lub uczestniczą w rozmowie z nauczycielami tylko wtedy, gdy są wzywani.

Z pewnością nie chcesz być takim rodzicem. Proponuj zatem pomoc w zajęciach szkolnych lub w jakiejkolwiek działalności, która wymaga uczestnictwa rodziców. Edukacja to wspólne dzieło. Twoje wsparcie dla szkolnej społeczności będzie korzystne dla Twoich dzieci.

To może Cię zainteresować ...
Trudności w uczeniu się – czy rozpoznajesz u dziecka?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Trudności w uczeniu się – czy rozpoznajesz u dziecka?

W tym artykule przedstawiamy objawy trudności w uczeniu się. Musimy podkreślić, aby od razu nie rozpaczać. Przy właściwej pomocy, dziecko pokona tr...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.