Zmazy nocne: czym są i co je wywołuje?

Zmazy nocne: czym są i co je wywołuje?
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Zmazy nocne, znane również jako polucje, stanowią dla niektórych źródło zażenowania, zaś innych interesują. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat.

Śpisz głęboko w środku nocy i nagle zaznajesz orgazmu wywołanego przez przyjemny sen i brudzisz swoje ubrania. Ta znana wielu osobom scena to zmazy nocne, nazywane także polucjami.

Zmazy nocne nie są uznawane za problem zdrowotny. To prosta reakcja na potrzebę fizyczną, wywołaną zazwyczaj obrazem pojawiającym się w umyśle danej osoby. Chociaż doznawanie orgazmów podczas snu nie jest ani dobre ani złe, taki stan frapuje wiele osób.

Zmazy nocne: dlaczego się pojawiają?

Naukowcy nie byli do tej pory w stanie ustalić przyczyn zmaz nocnych, chociaż zazwyczaj łączą je z wysokimi poziomami testosteronu. Jedno z badań wykazało, że zmazy nocne występują częściej u mężczyzn z wysokimi poziomami testosteronu. Jednak doświadczało ich również 13% wolontariuszy o normalnym poziomie testosteronu.

Mężczyzna dotykający siebie samego
Eksperci wiążą zmazy nocne z poziomem testosteronu lub abstynencją seksualną.

Inne badania sugerują, że zmazy nocne mogą wywoływać również długie okresy abstynencji. “Jeżeli nie masz żadnej możliwości doznania orgazmu, będziesz miał więcej zmaz nocnych”, twierdzi psycholog i seksuolog Marelize Swart.

Ogólnie rzecz biorąc, zmazy nocne pojawiają się w fazie snu REM. Podczas tej fazy organizm bardziej się dotlenia i zwiększa się przepływ krwi do genitaliów. Wywołuje to erekcję u mężczyzn lub podniecenie łechtaczki u kobiet, co zwiększa stymulację i prowadzi do orgazmu.

Czy kobiety doświadczają zmaz nocnych?

Okazuje się, że zmazy nocne nie przydarzają się tylko mężczyznom. W badaniach opublikowanych w magazynie Diarios de Estudios Sexuales 37% kobiet w wieku poniżej 21 roku życia odnotowało, że doznawało orgazmów podczas snu.

O wiele wcześniej, bo już w 1953 r., kontrowersyjny Raport Kinsey’a ocenił, że ponad 70% kobiet w którymś momencie życia doznaje orgazmów podczas snu.

Jednak nocnemu wydzielaniu śluzu z pochwy nie musi towarzyszyć orgazm. W przypadku mężczyzn zmazy nocne zawsze prowadzą do wytrysku. Wydzielina z pochwy pojawiająca się u kobiety oznacza, że jest ona podniecona, jednak nie musi dojść do orgazmu.

Czy zmazy nocne pojawiają się jedynie w okresie nastoletnim?

Nie, polucje nie znikają z wiekiem. Mogą pojawić się u każdej osoby, która jest zdolna do aktywności seksualnej. Zmazy nocne zazwyczaj pojawiają się w okresie nastoletnim, ponieważ na tym etapie zachodzi więcej zmian hormonalnych. U dorosłych hormony są bardziej stabilne, a nocne zmazy występują rzadziej.

Mężczyzna zaglądający pod kołdrę - zmazy nocne
Polucje mogą pojawić się u każdej osoby zdolnej do aktywności seksualnej.

Czy aby wystąpiły zmazy nocne trzeba mieć sny natury erotycznej?

Zazwyczaj towarzyszą im erotyczne sny, ale wcale nie musi tak być. Wytrysk może pojawić się bez erotycznego snu, a nawet gdy nie pamiętamy, czy nam się cokolwiek śniło.

Orgazm podczas snu może być wywołany bodźcami zewnętrznymi, takimi jak ocieranie się genitaliami o prześcieradło czy ubranie. Badania opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne sugerują, że spanie na brzuchu może zwiększać liczbę zmaz nocnych.

Możesz również mieć sen erotyczny, który kończy się orgazmem, ale w rzeczywistości nie wywoła on polucji, nawet jeśli masz erekcję.

Czy brak zmaz nocnych wskazuje na rozwój jakiegoś problemu?

Polucje nie muszą dotykać każdej osoby. To tak samo normalne jak ich doświadczanie. To, czy pojawiają czy też nie, nie stanowi jakiegokolwiek wyznacznika zaburzeń seksualnych.

Niektóre osoby nigdy w życiu nie doświadczyły zmaz nocnych, a są w stanie współżyć oraz osiągać orgazmy. Nie ma bezpośredniego związku między zmazami nocnymi a życiem seksualnym danej osoby.

Mężczyzna śpiący na brzuchu - zmazy nocne
Zmazy nie są związane z jakimikolwiek zaburzeniami seksualnymi ani psychicznymi.

Poza tym niektórzy ludzie mają polucje, ale nie są w stanie osiągnąć orgazmu podczas seksu. Część psychologów uważa, że dzieje się tak ponieważ podczas snu nie występują żadne inhibitory psychologiczne, które  są obecne podczas świadomego działania i nie pozwalają zaznać orgazmu.

Czy zmazy nocne można kontrolować?

Polucje są całkowicie bezwiedne. Tym samym nie ma jak ich uniknąć ani sprawić, aby się pojawiły. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie McGill w Kanadzie zakładają, że ogólnie rzecz biorąc można kontrolować swoje sny. Jednak inne badania nie dają wyraźnych dowodów na prawdziwość tego stwierdzenia.

Widzisz więc, że polucje nie powinny być postrzegane jako problem zdrowotny. Jednak jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie je rozwiać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Effects of Estrogen or Testosterone on Self-Reported Sexual Responses and Behaviors in Hypogonadal Adolescents. Jordan W. Finkelstein Elizabeth J. Susman Vernon M. Chinchilli M. Rose D’Arcangelo Susan J. Kunselman Jacqueline Schwab Laurence M. Demers Lynn S. Liben Howard E. Kulin. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 83, Issue 7. (1998). Pages 2281–2285
  • Wells, B. L. (1986). Predictors of female nocturnal orgasms: A multivariate analysis. Journal of Sex Research, 22(4), 421-437.
  • Sexual Behavior in the Human Female. Kinsey, A.; Pomeroy, W.; Martin, C., & Gebhard, P. Philadelphia: Saunders (1953). ISBN 978-0-253-33411-4.
  • The effect of sleep position on dream experiences.Yu, Calvin Kai-Ching. American Pscological Association(2012). Dreaming, 22(3), 212-221
  • Lucid dreaming as a treatment for recurrent nightmares. Zadra AL, Pihl RO. Department of Psychology, McGill University, Montreal. (1997) 66(1):50-5
  • Schmidt, M. H. (2015). Impotence and erectile problems in sleep medicine. In Sleep Medicine (pp. 457-463). Springer, New York, NY.
  • Cochran, W. G., Mosteller, F., & Tukey, J. W. (1953). Statistical problems of the Kinsey report. Journal of the American Statistical Association, 48(264), 673-716.
  • Yu, C. K. C. (2012). The effect of sleep position on dream experiences. Dreaming, 22(3), 212.
  • Lee, M. J., Yang, G. E., Chueh, H. W., Park, J. H., & Yoo, J. H. (2017). The effect of first nocturnal ejaculation timing on risk and sexual behaviors of Korean male adolescents. Annals of pediatric endocrinology & metabolism, 22(1), 43–48. https://doi.org/10.6065/apem.2017.22.1.43

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.