Suchy orgazm: czym jest i dlaczego się pojawia

Suchy orgazm nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla zdrowia, ale może wpływać na płodność i samoocenę, a tym samym na relacje seksualne.
Suchy orgazm: czym jest i dlaczego się pojawia

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Naturalną rzeczą jest to, że orgazm prowadzi do wytrysku w następnej fazie, w wyniku czego następuje uwolnienie nasienia. Kiedy tak się nie stanie lub ilość nasienia jest bardzo mała, jest to znak, że stajemy przed problemem. Może to być tak zwany suchy orgazm.

Czy miałeś orgazm bez wytrysku? Jeśli tak, nie martw się. Jest to tzw. suchy orgazm lub inaczej wytrysk wsteczny. Występuje u niektórych mężczyzn z różnych powodów. Należy jednak poinformować lekarza pierwszego kontaktu. W tym artykule zrozumiesz, dlaczego.

Czy powinienem się martwić, jeśli zaobserwuję u siebie suchy orgazm?

Niezadowolony z siebie mężczyzna.

Z pomocą lekarza możesz określić przyczynę wytrysku wstecznego.

Zasadniczo nie powinieneś się martwić, jeśli zaobserwujesz u siebie suchy orgazm. Nie wiąże się on z żadnym ryzykiem dla Twojego zdrowia i możesz nadal cieszyć się seksem, nawet jeśli nie ma wytrysku nasienia po kulminacji.

Istnieje jednak wiele powodów, dla których tak się dzieje. A ponieważ wiele z nich można rozwiązać, suchy orgazm może być tylko przejściowym problemem. Niektóre przyczyny wstecznego wytrysku:

  • Operacje: Jeśli u pacjenta stwierdzono raka jądra lub poddano prostatektomii, możliwe, że szyjka pęcherza została uszkodzona. Może to uniemożliwiać wyjście nasienia po orgazmie.
  • Niewydolność szyjki pęcherza: jest to wrodzona wada anatomiczna. Może ona spowodować, że doświadczysz zamknięcia szyjki pęcherza, co uniemożliwia uwolnienie nasienia.
  • Urazy i neuropatie: chodzi o przypadki, gdy Twój szpik jest uszkodzony lub cierpisz na jakąś chorobę, taką jak stwardnienie rozsiane. Suchy orgazm może być jedną z konsekwencji.
  • Narkotyki i środki odurzające: jeśli często pijesz alkohol lub zażywasz narkotyki, może pojawić się wytrysk wsteczny. Przyczyną mogą być również niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne.

W niektórych przypadkach rozwiązanie jest jasne i proste. Na przykład, jeśli przyczyną jest lek powodujący suchy orgazm, lekarz może przepisać inny, który nie będzie wywoływał takich skutków Jednak sytuacja jest inna w przypadku zmian chorobowych lub neuropatii.

Opcje leczenia dla wytrysku wstecznego

Jeśli nastąpi uszkodzenie szyjki pęcherza, lekarz rozważy metodę operacyjną, aby zrekonstruować defekt. W innych okolicznościach można przepisać leki, które mogą, ale nie muszą, rozwiązać ten problem. Jeśli to leki wywołują suchy orgazm, odstawienie ich będzie najbardziej odpowiednią i oczywistą opcją.

Leczenie zawsze będzie zależało od przyczyn, ale również od skali problemu, jaki powoduje suchy orgazm. Pamiętaj, że, jak wskazaliśmy na początku, nie jest to coś, co szkodzi Twojemu zdrowiu. Suchy orgazm powoduje po prostu brak wytrysku (lub bardzo skąpy wytrysk) podczas stosunku.

Trudności w poczęciu dziecka

Głównym problemem, jaki powoduje suchy orgazm jest zmniejszenie męskiej płodności.

Dużym problemem dla mężczyzn, którzy doświadczają suchego orgazmu jest to, że zmniejszają się szanse na poczęcie dziecka. Jeśli jest to coś, czego pragniesz, lekarz spróbuje rozwiązać tę przeszkodę. Istnieje jednak alternatywa, która zwykle daje bardzo dobre wyniki.

Konsultacja lekarska

Chodzi o reprodukcję wspomaganą. W tej metodzie ekstrahuje się plemniki, które są przetwarzane w laboratorium. Następnie kobieta jest inseminowana, co stwarza okazję, żeby któryś z plemników zapłodnił jajeczko. W wielu przypadkach przedtem wykonuje się hormonalną stymulację jajnika w celu zwiększenia szans powodzenia.

Problemy z samooceną

W wielu przypadkach u mężczyzn pojawia się niepewność i brak poczucia własnej wartości z obawy przed możliwymi problemami.

Innym problemem, który może powodować suchy orgazm, jest problem niskiej samooceny. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy nie wiesz, co się dzieje i możesz myśleć, że dzieje się coś złego.

Jednak, gdy już powiadomisz o tym lekarza, nie musisz dalej się niepokoić. Jeśli wszystko jest w porządku, nie ma powodu, by ograniczać przyjemność z seksu ze względu na brak wytrysku.

W przypadku, gdy suchy orgazm wpływa na Twoje życie seksualne, nie wahaj się zwrócić do specjalisty. Taka sytuacja może powodować brak pewności siebie, a w rezultacie również obniżenie własnej samooceny. Jeśli doznajesz wstydu, może dojść nawet do zaburzeń erekcji w momencie rozpoczynania relacji.

Męska samoocena

Jeśli znajdziesz się w takim położeniu, nie wahaj się szukać pomocy lekarskiej. Specjalista pomoże Ci wykryć powody, dla których doświadczasz wytrysku wstecznego. Nie wahaj się też postępować zgodnie z zaleceniami, które może Ci podać, aby rozwiązać problem. Możesz go również poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemów, z którymi borykasz się w związku.

Jeśli martwisz się o posiadanie dzieci, istnieją alternatywne sposoby doprowadzenia do poczęcia, o czym lekarz może Cię poinformować. Czy kiedykolwiek miałeś taki problem?

To może Cię zainteresować ...
Zaburzenia erekcji – od diagnozy do leczenia
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zaburzenia erekcji – od diagnozy do leczenia

Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka ponad 50% mężczyzn powyżej 60 roku życia, mogą pojawić się z powodu problemów fizycznych a także psychi...
Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.