Złagodzić ból pleców, czyli stosowanie prostej techniki oddechowej
Czy można złagodzić ból pleców techniką oddechową? Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, może Cię zainteresować to zagadnienie. Często można znaleźć ulgę w bólu pleców po zażyciu środka przeciwbólowego lub przeciwzapalnego. W takich przypadkach bardzo skuteczne są również masaże u fizjoterapeuty. Czy można jednak złagodzić ból pleców stosując techniki oddechowe?
Wiemy, że joga jest bardzo terapeutyczna dla wszystkich, którzy cierpią z powodu bólu pleców. Ćwiczenie naszego ciała poprzez wykonywanie pewnych rozciągnięć i używanie oddechu zawsze łagodzi ból i daje nam trochę więcej mobilności.
W tym artykule opowiemy o technice opracowanej przez Andrew Weilla, dyrektora medycyny na Uniwersytecie Arizony (Stany Zjednoczone), która pomaga złagodzić tę bardzo powszechną dolegliwość. Działanie jest proste, niedrogie i nieinwazyjne. Warto więc dowiedzieć się więcej na ten temat.
Złagodzić ból pleców — technika oddechowa
Zanim pokażemy Ci, jak działa ta technika oddychania, chcemy nieco głębiej zagłębić się w pytanie, czy może być skuteczna, czy nie, biorąc pod uwagę opinie ekspertów:
- Instytut Traumatologii i Fizjoterapii Avanfi w Madrycie (Hiszpania) wyjaśnia, że w ludzkim ciele znajduje się mięsień zwany „transversus abdominis”. Jego celem jest zapewnienie stabilności w obszarze między plecami, brzuchem i miednicą.
- To jakby pas, który otacza nas od pępka do kręgosłupa.
- Zadaniem tego mięśnia jest zapewnienie stabilności postawy i ochrona pleców.
- Mięsień ten ściska trzewia naszego brzucha, dzięki czemu za każdym razem, gdy oddychamy, wykonuje ruch „fiksacji” na plecach i całym ciele. Jest to również część wydychania powietrza podczas oddychania.
- Chociaż umiarkowane ćwiczenia i techniki oddechowe są skuteczne w łagodzeniu bólu pleców, interesujące jest również poznanie bardziej naturalnych alternatyw, aby złagodzić cierpienie.
Przeczytaj również: Ćwiczenia oddechowe – 7 korzyści dla zdrowia
Oddychanie może złagodzić ból pleców
- Ilekroć wykonujemy powolny rodzaj oddychania, ćwiczymy ruch i opór tego centralnego mięśnia brzucha, który biegnie od pępka do kręgosłupa. W konsekwencji łagodzimy ból pleców.
- Sekret polega na tym, aby wiedzieć, jak wydychać powietrze, kiedy ten mięsień się porusza. Musimy wypuścić jak najwięcej powietrza, aż poczujemy, że nas ściska.
- Skurcz tego mięśnia jest bardzo skuteczny w ochronie okolicy lędźwiowej.
4-7-8 technika łagodzenia bólu pleców
Aspekty, które należy wziąć pod uwagę
To ćwiczenie będzie tym skuteczniejsze, im częściej będziemy je stosować. Oznacza to, że pierwszego dnia będzie cię zrelaksować, drugiego sprawi, że poczujesz się wypoczęty i lżejszy, a trzeciego dnia zauważysz wyraźną redukcję bólu pleców. Powinieneś to robić codziennie. Nie zajmie Ci to więcej niż 5 minut.
Nigdy nie powtarzaj tego więcej niż dwa razy dziennie. Bardzo dobrym pomysłem jest zrobienie drugiej sesji ćwiczeń przed pójściem spać. Pomoże Ci to poczuć się bardziej zrelaksowanym i zapadniesz w głębszy sen.
Jak wykonać technikę 4-7-8, aby złagodzić ból pleców?
- Załóż wygodne ubrania, które Cię nie krępują.
- Usiądź w miejscu o stabilnej podstawie, w którym możesz wygodnie ułożyć plecy.
- Zamknij usta i wdychaj głęboko powietrze przez nos przez 4 sekundy.
- Teraz wstrzymaj oddech na 7 sekund.
- Teraz powinieneś wydychać (wydmuchać) to powietrze z płuc przez 8 sekund. Jest to najważniejsza część, w której ćwiczymy mięsień poprzeczny brzucha i który pomoże nam złagodzić ból pleców.
- Powtórz to 4 razy (dwie sesje dziennie).
Inne wskazówki, techniki relaksacyjne i ćwiczenia, które mogą się przydać
- Medytacja do kontrolowania stresu i niepokoju.
- Joga i tai chi są odpowiednie do łagodzenia bólu pleców.
- Pływanie.
- Chodzenie codziennie przez pół godziny.
- Nie pozostawaj w tej samej pozycji przez długi czas.
- Nie zginaj pleców, gdy musisz coś podnieść z podłogi: ugnij kolana.
- Materac twojego łóżka nie powinien być ani za twardy, ani za miękki; powinien dopasowywać się do twoich ruchów, z niską poduszką i lekką pościelą.
- Nigdy nie śpij na brzuchu, ponieważ zmusi cię to do pochylenia głowy. W ten sposób sprowokujesz ból szyi i pleców. Najlepsza pozycja? Pozycja embrionalna.
- Nie noś zbyt ciężkiej torebki.
- Unikaj nadwagi.
- Unikaj samoleczenia. Często ból pleców powoduje, że natychmiast uciekamy się do leków przeciwzapalnych, które mogą mieć różne skutki uboczne.
W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu udaj się do specjalisty, aby wyjaśnić przyczynę dolegliwości. Postępuj zgodnie z jego radami i zawsze pamiętaj o zachowaniu dobrej higieny postawy podczas pracy. W jakiej pozycji siedzisz właśnie teraz, gdy czytasz artykuł na telefonie komórkowym lub laptopie.
Koniecznie zadbaj o swoje plecy i zastosuj w praktyce te proste wskazówki dotyczące oddychania!