Zielony groszek: wartości odżywcze i korzyści
Zielony groszek zyskał dużą popularność na siłowniach, dzięki jego właściwościom odżywczym i korzyściom dla zdrowia.
Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie ma zielony groszek? W tym artykule opowiemy Ci o jego zaletach, wartościach odżywczych i możliwych skutkach ubocznych.
Od kilku lat sproszkowane koncentraty białek pochodzących z zielonego groszku są bardzo skuteczne jako suplementy diety. Szczególnie u sportowców zainteresowanych przyrostem masy mięśniowej.
Tradycyjne produkty to koncentraty białka serwatkowego i sojowego. Ale ostatnio białko z zielonego groszku stało się bardzo popularne na siłowniach, dzięki jego właściwościom odżywczym i korzyściom dla zdrowia.
Zielony groszek i białko w nim zawarte
Groszek należy do rodziny roślin strączkowych, w szczególności pozyskiwany jest z rośliny Pisum sativum. Odmiana zielonego i żółtego groszku to te, które są ostatecznie używane jako surowiec do produkcji proszku białkowego.
Groszek zielony ma naturalnie więcej białka (20-25%) niż groszek słodki (5-6%). Łatwiej zrobić proszek białkowy z czegoś, co ma już dość wysoką zawartość białka.
Chociaż nie należy do najczęściej spożywanych białek eksperci przewidują drastyczny wzrost popularności w nadchodzących latach. Z ogromnym wzrostem liczby osób świadomych i dbających o zdrowie.Głównymi konsumentami tego rodzaju suplementów są ludzie, którzy opierają swoją dietę na produktach pochodzenia roślinnego, takich jak weganie i wegetarianie. W ten sposób całkowicie eliminuje się obecność jakiegokolwiek produktu pochodzenia zwierzęcego.
Wartość odżywcza
Porcja białka zielonego groszku w proszku odpowiada około 23 gramom, które zawierają:
- 90-103 kalorii.
- 7 g węglowodanów.
- 17-23,9 g białka.
- 0,3 g tłuszczu.
- 6 g błonnika.
- 400 IU witaminy D.
- 5 IU witaminy E (18% ZDS).
- 5 mg witaminy K (6% ZDS.
- 200 IU witaminy A (4% ZDS).
Uwaga: ZDS odnosi się do zalecanego dziennego spożycia.
Profil aminokwasowy:
Jego prawie kompletna dzienna dawka aminokwasów stanowi wysoce zalecane uzupełnienie.
- Alanina 0,62 g.
- Arginina 1,70 g.
- Glicyna 0,63 g.
- Histydyna 0,47 g.
- Metionina 0,13 g.
- Fenyloalanina 0,85 g.
- Treonina 0,64 g.
- Tryptofan 0,28 g.
- Leucyna 1,44 g.
- Tyrozyna 0,63 g.
- Lizyna 1,23 g.
- Walina 0,70 g.
- Kwas asparaginowy 1,7 2 g.
- Prolina 0,72 g.
- Kwas glutaminowy 2,92 g.
- Seryna 0,91 g.
- Izoleucyna 0,73 g.
- Cysteina 0,12 g.
Ma dobrą ilość większości aminokwasów, zwłaszcza lizyny i argininy. Mało ma jednak aminokwasów cysteiny lub metioniny, więc należy go uzupełniać za pomocą proszków białka ryżowego lub hydrolizatów białka pszenicy.
Przeczytaj także: Białko sojowe: czy wpływa korzystnie na Twoje zdrowie?
Zalety dla zdrowia
1. Zielony groszek pomaga spalić tłuszcz
Jeśli chodzi o utratę wagi, a zwłaszcza tłuszczu, musimy stworzyć deficyt kalorii, czyli spożywać mniej kalorii niż nasze ciało zużywa. Wpłynie to na organizm, który zacznie uciekać się do złogów lipidowych i mobilizować je, aby rozwiązać problem braku energii.
W tym procesie możemy lepiej poradzić sobie z głodem dostarczając ciału białko. Zielony groszek jest bardzo sycący w przeciwieństwie do innych makroskładników, tłuszczy i węglowodanów. Wynika to z obecności greliny, hormonu odpowiedzialnego za sygnalizowanie naszemu mózgowi potrzeby samodzielnego żywienia.W tym przypadku białko, a konkretnie ilość peptydów (wiązań aminokwasowych), które dostarczy białko groszku, opóźni opróżnianie żołądka i wydzielanie greliny. Tak więc zarówno serwatka, jak i białko grochu mają tę samą zdolność do wzmocnienia „uczucia sytości”.
2. Pomaga w funkcjonowaniu nerek
Niektóre badania sugerują, że białko groszku może być jednym z najlepszych źródeł białka dla osób z problemami nerkowymi. W rzeczywistości, według badań, białko to może pomóc opóźnić lub zapobiec wystąpieniu uszkodzenia nerek u osób z wysokim ciśnieniem krwi.
Może także pomóc osobom z chorobą nerek żyć dłużej, stabilizując poziom ciśnienia krwi i poprawiając funkcję moczu, aby pomóc organizmowi skuteczniej pozbyć się toksyn.
Uwaga: W przypadku pacjentów z chorobą nerek należy spożywać je pod ścisłą kontrolą lekarską.
3. Pomaga zachować zdrowe serce
Białko groszku wspiera zdrowe serce. W 2011 r. badania wykazały, że obniża ono ciśnienie krwi, gdy jest na najwyższym poziomie.
Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało znaczny spadek skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi w ciągu zaledwie ośmiu tygodni.Zobacz także: Wpływ alkoholu na serce – prawdy i mity
4. Reguluje poziom cukru
Kiedy spożywamy pokarmy bogate w węglowodany podnosimy poziom glukozy we krwi (cukru we krwi). Nasz organizm przeciwdziała temu wydzielając insulinę z trzustki, aby powrócić do stanu podstawowego.
Według badań białko groszku w proszku może być korzystne, jeśli chodzi o utrzymanie normalnego poziomu cukru we krwi. Wykazano, że białko grochu jest uważane za korzystny składnik i może pomóc poprawić kontrolę glikemii w połączeniu z innymi pokarmami.
Zielony groszek: skutki uboczne i środki ostrożności
Nie ma udowodnionych skutków ubocznych jedzenia białka groszku. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywać to, co konieczne, zgodnie z zalecaniami.
- Nadmierne spożycie może powodować biegunkę, ale nie zostało to udowodnione.
- Nadmiar białka może prowadzić do zwiększenia stężenia kwasu moczowego, co ma efekt przeciwny do zamierzonego u pacjentów z dną moczanową lub w pewnym stopniu hiperurykemii.
- Duże spożycie białek pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego może powodować odwapnienie, a w konsekwencji osteopenię lub osteoporozę.
Wreszcie należy pamiętać, że białko w proszku nie powinno całkowicie zastępować spożycia białka z innych produktów. Powinniśmy uzyskiwać białka ze zróżnicowanej i zbilansowanej diety, w którą możemy włączyć niektóre suplementy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Girgih AT, Nwachukwu ID, Onuh JO, Malomo SA, Aluko RE. Antihypertensive Properties of a Pea Protein Hydrolysate during Short- and Long-Term Oral Administration to Spontaneously Hypertensive Rats. J Food Sci. 2016 May;81(5):H1281-7. doi: 10.1111/1750-3841.13272. Epub 2016 Apr 1. PubMed PMID:
27037677. - Mollard RC, Luhovyy BL, Smith C, Anderson GH. Acute effects of pea protein and hull fibre alone and combined on blood glucose, appetite, and food intake in healthy young men–a randomized crossover trial. Appl Physiol Nutr Metab. 2014 Dec;39(12):1360-5. doi: 10.1139/apnm-2014-0170. Epub 2014 Aug 2. PubMed PMID: 25302637.
- Cao JJ., High dietary protein intake and protein related acid load on bone health. Curr Osteoporos Rep, 2017. 15 (6): 571-576.