Zgrubienia lub grudki moszny: przyczyny, objawy i leczenie

W przypadku pojawienia się guzków lub grudek w mosznie należy skonsultować się z lekarzem. Zwłaszcza gdy pojawiają się nagle, powodują ból lub mają jędrną konsystencję.
Zgrubienia lub grudki moszny: przyczyny, objawy i leczenie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Zgrubienia lub grudki moszny to masy, które powstają z różnych przyczyn. Moszna to worek skóry zawierający jądra. Czasami tworzą się tam grudki zawierające płyn lub inną tkankę. Mogą być również wynikiem stanu zapalnego.

W większości przypadków zmiany te są łagodne (nienowotworowe). Jednak te grudki mogą być również oznaką raka jąder. Dlatego nigdy nie należy ich ignorować.

Ważne jest to, że prawie wszystkie te guzki lub grudki moszny można z powodzeniem leczyć. Nawet rak jąder ma bardzo dobre rokowanie, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty i leczony.

Jak wyglądają zgrubienia lub grudki moszny?

Wielkość tych grudek jest bardzo zróżnicowana. Czasami są wielkości ziarnka grochu, a czasami znacznie większe.

Większość z nich ma miękką konsystencję, ponieważ są wypełnione płynem. Często prowadzą do obrzęku moszny. Kiedy mają te cechy, zwykle są nieszkodliwe i zwykle znikają samoistnie.

Kiedy jednak te masy mają twardą konsystencję, możliwe, że jest to poważniejszy problem. Zwykle są wynikiem nieprawidłowego rozrostu tkanki w mosznie. Nawet jeśli nie powodują bólu ani dyskomfortu, nadal mogą być niebezpieczne.

Dlaczego tworzą się grudki lub masy moszny?

Masy lub grudki w mosznie powstają z różnych powodów. Główne powody są następujące.

Zapalenie jąder

Zapalenie jąder pochodzi z infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Zwykle występuje tylko w jednym jądrze, chociaż możliwe jest również zaatakowanie obu jąder. Ten stan jest często związany ze świnką i może powodować bezpłodność.

Guzek na szyi mężczyzny
Świnka u mężczyzn i chłopców wiąże się z poważnymi konsekwencjami, jak zapalenie jąder.

Zapalenie najądrza

Zapalenie najądrza dotyczy przewodu łączącego jądra z nasieniowodem, przez który krąży nasienie.

Przyczyną jest zwykle infekcja bakteryjna, a u osób poniżej 35 roku życia choroba przenoszona drogą płciową. Bardzo rzadko mocz wpływa do najądrza i powoduje infekcję znaną jako chemiczne zapalenie najądrza.

Wodniak jądra

Wodniak występuje, gdy jeden z woreczków otaczających jądro wypełni się płynem. Zazwyczaj takie worki zawierają tylko niewielką ilość płynu. Kiedy ten płyn gromadzi się w nadmiarze, powoduje masy lub grudki moszny.

Krwiak wokół jądra (Hematocele)

Hematocele jest podobny do wodniaka, ale w tym przypadku worki otaczające jądra wypełniają się krwią. Ten stan jest prawie zawsze związany z operacją lub wcześniejszym urazem.

Torbiel nasieniowa (Spermatocele) może powodować grudki moszny

Torbiek nasieniowa to łagodna i prawie zawsze nieszkodliwa zmiana, która pojawia się w pobliżu jednego z jąder. Problem polega na tym, że te torbiele stają się bardzo duże, co może sprawić, że będą bardzo niewygodne, nawet jeśli nie powodują bólu. Są również nazywane torbielami najądrza lub torbielami nasiennymi.

Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego (varicocele) to kolejna przyczyna mas lub grudek w mosznie. Występują jako powiększona żyła, która prawie zawsze pojawia się w lewym jądrze.

Zwykle zaburzenie to przebiega bezobjawowo. Zdarzają się jednak przypadki, w których powoduje ból i wpływa na płodność.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa to wybrzuszenie, które tworzy się w pachwinie. Dzieje się tak, ponieważ część jelita lub tkanki tłuszczowej wydostaje się przez słaby punkt mięśni brzucha.

Można to wyglądać jak guzki lub grudki moszny. Czasami nie powoduje bólu, ale w innych przypadkach tak, zwłaszcza przy podnoszeniu czegoś ciężkiego, kaszlu lub pochylaniu się.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Objawy chorób wenerycznych wymagające uwagi

Skręt jądra może powodować grudki moszny

Skręt jądra występuje, gdy przewód nasienny jest skręcony. To przewód łączący penisa z jądrami.

Stan ten jest rzadki, ale częściej występuje u nastolatków. Powoduje silny ból i wymaga pilnego zabiegu chirurgicznego. Jeśli nie zostanie wyleczony na czas, może doprowadzić do utraty jąder.

Rak jąder

Rak jądra występuje rzadko, ale to kolejny powód, dla którego w mosznie pojawiają się guzki lub zgrubienia. Najczęściej występuje u mężczyzn w wieku od 15 do 35 lat.

Chociaż jest to niebezpieczna choroba, prawie zawsze można ją wyleczyć i przezwyciężyć. Najważniejsze, żeby został wcześnie wykryty.

Grudki moszny – objawy i diagnoza

Objawy mas lub grudek w mosznie różnią się w zależności od przyczyny. Czasami nie powodują żadnych dolegliwości i są ledwo zauważalne. Innym razem są dość uciążliwe i powodują duży dyskomfort.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy grudek lub guzków moszny są następujące:

 • Czułość jąder
 • Twarde lub spuchnięte jądra
 • Zaczerwienienie skóry w okolicy
 • Powiększenie lub wybrzuszenie moszny
 • Ból rozciągający się od pachwiny do brzucha lub pleców

Czasami może wystąpić gorączka lub częstsze oddawanie moczu, jeśli przyczyną jest infekcja. W moczu może również znajdować się krew lub ropa.

Badania wykonywane w celu zdiagnozowania mas lub guzków moszny są następujące:

 • USG
 • Transiluminacja
 • Tomografia komputerowa
 • Analiza moczu i badania krwi, jeśli występuje infekcja
 • Test markera nowotworowego (rodzaj badania krwi)
analiza moczu pod kątem mas moszny
Badanie moczu jest zarezerwowane dla przypadków, w których możliwa jest infekcja.

Leczenie

Guzki lub grudki moszny leczy się różnie w zależności od przyczyny. Jednak prawie zawsze metody są proste i nieinwazyjne.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli źródłem jest infekcja powodująca stan taki jak zapalenie jąder lub najądrza, stosuje się antybiotyki. Ból kontroluje się za pomocą leków przeciwbólowych i okładów z lodu.

Kiedy mamy do czynienia z guzami lub masami w mosznie łagodnego pochodzenia, należy ocenić każdego pacjenta indywidualnie. Czasami nic nie trzeba robić. Innym razem wykonuje się drenaż, korektę lub usunięcie chirurgiczne.

Natomiast rak jąder jest leczony chirurgicznie, chemioterapią i radioterapią. Można zastosować wszystkie trzy metody, ale często wystarczy jedna lub dwie z nich.

Kiedy zgłosić się do lekarza, jeśli masz zgrubienia lub grudki moszny?

Nigdy nie należy lekceważyć zgrubień we mosznie.

Aby upewnić się, że nie pozostaną niezauważone, najlepiej nauczyć się samodzielnego badania jąder. Jest to prosta procedura, która pomaga wcześnie wykryć nieprawidłowości.

Podczas seksu najlepiej zawsze nosić prezerwatywy lub stosować inne metody ochronne. Upewnij się również, że podczas uprawiania sportu chronisz jądra specjalną nakładką. Jeśli wykryjesz w mosznie coś nieprawidłowego, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Schiappacasse-Faúndes, G., Díaz-Araneda, I., Vargas-Hudson, P., Vivanco-Lacalle, M., & Rencoret-Palma, G. (2021). Hematocele y hemoperitoneo como manifestación inicial de carcinoma hepatocelular: Caso clínico. Revista médica de Chile, 149(4), 635-640.
 • Felipe, J. H. J. Y., Castillo-Aldaco, J. D., & Fimbres-Franco, R. (2022). Torsión Testicular. Boletín Clínico Hospital Infantil del Estado de Sonora, 38(2), 169-176.
 • Parra, I. E. L., Tinoco, H. J. C., Bernardo, D. C., Esteban, I. D., Saus, I. P., Villalba, M. M., … & Alfaro, G. G. (2022). Patología escrotal no urgente. Seram, 1(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.