Rak jądra: choroba, na którą cierpi Sebastien Haller Borussii Dortmund

Niedawny nabytek Borussii Dortmund nie będzie mógł grać przez około 9 miesięcy. Sebastien Haller ma raka jądra, o którym opowiemy Ci wszystko w tym artykule.
Rak jądra: choroba, na którą cierpi Sebastien Haller Borussii Dortmund
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Rak jądra Sebastiena Hallera to wiadomość, która zaskoczyła jego nowy klub i cały świat piłki nożnej. 28-letni napastnik był ostatnim nabytkiem Borussii Dortmund, który miał zastąpić umiejętności strzelania bramek Erlinga Haalanda.

Ale na razie Francuz z Wybrzeża Kości Słoniowej ma przerwę w występach przez co najmniej dziewięć miesięcy. To jest szacowany czas trwania chemioterapii i późniejszego powrotu do zdrowia.

Rak jądra Sebastiena Hallera stanowi temat tabu dla mężczyzn, niezależnie od tego, czy są piłkarzami, czy nie. Dlatego chcielibyśmy skorzystać z tej wiadomości, aby wyjaśnić, na czym polega ta choroba i jak można ją wcześnie wykryć.

Co to jest rak jądra?

Ten złośliwy nowotwór może rozwinąć się każdym jądrze. Ogólnie rzecz biorąc, te męskie narządy płciowe mają w sobie dwa rodzaje komórek: jeden wytwarzający plemniki i drugi wytwarzający hormony.

W zależności od rodzaju zaatakowanych komórek możemy znaleźć trzy różne typy raka jądra:

  • Guz zrębowy: Jest to guz, który atakuje komórki produkujące hormony.
  • Nasieniaki: jest to wolno rosnąca forma, która wywodzi się z komórek wytwarzających plemniki.
  • Nie-nasieniaki: Jest to najczęstsza forma tego raka, i także pochodzi z komórek tworzących plemniki.

Specyfika tej choroby polega na tym, że ma wyraźną tendencję atakowania młodych mężczyzn. Większość przypadków wykrywa się u mężczyzn, którzy nie mają więcej niż 35 lat. Nie wyklucza się jednak możliwości jego wystąpienia po 40 roku życia, choć prawdą jest, że częstotliwość w tym wieku znacznie się zmniejsza.

Lekarz diagnozujący raka jąder
Najbardziej dotknięci tą chorobą są młodzi mężczyźni. Większe ryzyko istnieje do 35 roku życia.

Jakie objawy wskazują na rak jądra?

Nie zawsze można zobaczyć objawy tego typu nowotworu. Są nawet osoby, u których wykryto raka jądra przypadkowo, podczas badań z innych powodów.

W każdym razie niektóre oznaki powinny wzbudzić niepokój i, jeśli istnieją, wymagają natychmiastowej konsultacji:

  • Obecność guzka w jednym z jąder.
  • Ból w okolicy jąder, zarówno podczas spoczynku, jak i podczas chodzenia lub biegania. To był właśnie dyskomfort, który zaalarmował Sebastiena Hallera.
  • Obrzęk w mosznie, z powiększeniem jednej strony torebki zawierającej jądra.

Kiedy guz jest zrębowy, prawdopodobnie najpierw pojawią się objawy hormonalne. Oznacza to, że zamiast oznak zlokalizowanych w jądrach, mężczyzna może zauważyć zmiany w innych częściach ciała, które nie pasują do jego wieku. Na przykład może wystąpić wzrost piersi (ginekomastia) lub zmiany głosu (poza okresem dojrzewania).

Może również dojść do progresji tego nowotworu. Może się rozprzestrzeniać powodować przerzuty, niektóre bliżej (do węzłów chłonnych w pachwinie ), inne dalej. W takich przypadkach objawy stają się rozproszone i mogą wystąpić bóle w podbrzuszu, bóle krzyża, duszność, a nawet bóle głowy.

Czy można zapobiegać rakowi jądra?

Jak w przypadku wielu chorób onkologicznych, nadal nie znamy przyczyny tej choroby i zakładamy, że rak jądra jest wieloczynnikowy. Oznacza to, że różne okoliczności muszą się zbiegać, aby się rozwinął.

Zidentyfikowano niektóre czynniki ryzyka. Nie wszystkie z nich można modyfikować, chociaż pewne problemy można rozwiązać, aby zmniejszyć przyszłe ryzyko.

Wśród tych modyfikowalnych czynników mamy:

  • Wnętrostwo: chodzi o sytuację, gdy jądra nie zstąpiły z brzucha na etapie płodowym. Dlatego ich wyższa lokalizacja predysponuje do raka, ponieważ mają inną temperaturę. Wykonanie operacji w celu ich obniżenia jest uważane za działanie ochronne.
  • HIV: Osoby zakażone ludzkim wirusem niedoboru odporności są bardziej podatne na raka. Leczenie lekami przeciwretrowirusowymi może zmniejszyć ryzyko.

Z drugiej strony, czynniki niemodyfikowalne to:

  • Pochodzenie etniczne rasy białej
  • Przejście raka jąder w przeszłości
  • Posiadanie rodzinnej historii nowotworów u bliskich krewnych

Bardzo trudno jest zapobiegać rakowi jąder. Nie ma konkretnych działań, które mają na celu zmniejszenie tego ryzyka u całej męskiej populacji.

Jak wykonać samobadanie jąder?

W przypadku tej choroby możliwe jest wykonanie samodzielnego badania jąder, aby przyspieszyć diagnozę. Tak test idealnie nadaje się do szybkiego wykrycia w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.

Dobrą wiadomością jest to, że 95% pacjentów przeżywa 5 lat po postawieniu diagnozy.

Samobadanie nie jest trudne, a American Cancer Society zaleca, aby mężczyźni wykonywali je raz w miesiącu po wzięciu prysznica. Ten czas sprzyja rozluźnieniu moszny i sprawia, że jądra są bardziej dostępne do badania palpacyjnego.

W celu badania, wykonaj następujące kroki:

  1. Oddziel penisa od jąder, aby nie przeszkadzał w dostępie do moszny. Powinieneś badać jedno jądro na raz.
  2. Trzymaj jedno z jąder między kciukiem a resztą palców.
  3. Spraw, aby jądro ślizgało się wzdłuż palców, tak jakby się toczyło między nimi.
  4. Poszukaj obecności guzków lub stwardnień, zmian kształtu lub zmian w konsystencji w porównaniu z poprzednimi samobadaniami.
  5. Następnie powtórz proces na drugim jądrze.
Samobadanie w kierunku raka jąder
Samobadanie najlepiej wykonać pod prysznicem, ponieważ moszna jest bardziej rozluźniona i rozdęta.

Rak jądra Sebastiena Hallera nie jest jedynym przypadkiem w piłce nożnej

Tabu dotyczące tej męskiej choroby jest główną przeszkodą, aby ją wcześnie wykrywać. Wielu mężczyzn niechętnie poddaje się badaniu narządów płciowych i odmawia wizyty u lekarza z tego powodu.

Sebastien Haller był w stanie wykryć raka jąder, ponieważ poszedł na wczesną konsultację, gdy poczuł dyskomfort. To samo spotkało Marco Richtera z Hertha Berlin, który zauważył ból w okolicy jąder i po konsultacji otrzymał tę samą diagnozę.

Richter jest już po operacji i obecnie przechodzi chemioterapię w wieku 24 lat. Nie wie, kiedy znów zagra, ale skupia się na powrocie do zdrowia, który jest ważniejszy niż powrót na boisko.

Zdecydowałem, że muszę przejść badania, ponieważ odczuwam ból w tym obszarze ciała. – Marco Richter

Ciągle w Bundeslidze, około trzy miesiące temu, u Timo Baumgartl z Union Berlin również został zdiagnozowany rak jądra. To uzupełnia ciekawą statystykę trzech przypadków tej samej choroby w tak krótkim czasie, w klubach z tego samego kraju.

Co czeka Hallera?

Sebastien Haller przeszedł już operację raka jądra. Teraz będzie musiał rozpocząć chemioterapię, zgodnie z protokołem i wytycznymi National Comprehensive Cancer Network .

Szacuje się, że nie będzie mógł wrócić do oficjalnych zawodów do końca roku. Chociaż spodziewany jest dobry powrót do zdrowia, prawda jest taka, że najpierw musi wyleczyć swoje blizny, a następnie przezwyciężyć skutki uboczne chemioterapii.

Dopiero w tym momencie wznowi trening, kiedy osiągnie idealną formę fizyczną. Proces ten będzie wymagał dużego wysiłku ze strony organizmu, aby poradzić sobie z leczeniem. W każdym razie w 2023 roku na pewno wróci na boisko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Manecksha, Rustom P., and John M. Fitzpatrick. “Epidemiology of testicular cancer.” BJU international 104.9b (2009): 1329-1333.
  • Hale, Graham R., et al. “Lymph node imaging in testicular cancer.” Translational Andrology and Urology 7.5 (2018): 864.
  • Huang, Junjie, et al. “Worldwide Distribution, Risk Factors, and Temporal Trends of Testicular Cancer Incidence and Mortality: A Global Analysis.” European Urology Oncology (2022).
  • Wang, Xingyuan, et al. “Evaluating the Effect of Cryptorchidism on Clinical Stage of Testicular Seminoma.” Cancer Management and Research 12 (2020): 4883.
  • Gilligan, T., Lin, D. W., Aggarwal, R., Chism, D., Cost, N., Derweesh, I. H., … & Pluchino, L. A. (2019). Testicular cancer, version 2.2020, NCCN clinical practice guidelines in oncology. Journal of the National Comprehensive Cancer Network17(12), 1529-1554.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.