Co powoduje ból piersi u mężczyzn?

Ból piersi u mężczyzn nie powinien być ignorowany. Chociaż nie jest to częste zjawisko i prawie zawsze jest spowodowane przejściowymi przyczynami, może również wskazywać na stan wymagający leczenia.
Co powoduje ból piersi u mężczyzn?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Ból piersi u mężczyzn to temat, o którym niewiele się mówi. Są nawet ludzie, którzy nie są świadomi istnienia tego stanu. Dobrą rzeczą jest jednak to, że zwykle nie oznacza nic poważnego. Mimo to nie jest to objaw, który należy lekceważyć.

Mężczyźni mają znacznie mniej tkanki piersi niż kobiety. Z tego powodu ból piersi występuje rzadziej. I choć nie występuje to często, może być również oznaką raka piersi.

Należy zauważyć, że ból piersi u mężczyzn czasami myli się z dyskomfortem mięśni klatki piersiowej. Należy jednak zwrócić uwagę na jedno i drugie, bo choć może to być przelotny dyskomfort, to czasem jest oznaką czegoś poważniejszego.

Główne przyczyny bólu piersi u mężczyzn

Przyczyny bólu piersi u mężczyzn zwykle mają łagodny charakter. Nie oznacza to jednak, że należy je ignorować lub że nie wymagają pomocy medycznej.

Jeśli ból jest uporczywy, bardzo intensywny lub towarzyszą mu inne objawy, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

1. Urazy

Urazy są główną przyczyną bólu piersi u mężczyzn. Przypadkowo lub podczas ćwiczeń możesz otrzymać cios w klatkę piersiową, co powoduje dyskomfort. Nasilenie będzie zależeć od intensywności i charakterystyki urazu.

W takich przypadkach najlepiej zastosować zimny kompres na dotknięty obszar. Jeżeli ból nie ustępuje lub jest tak intensywny, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, warto zasięgnąć porady lekarskiej.

Ból piersi u mężczyzn
Uprawianie sportu może powodować urazy okolicy klatki piersiowej.

2. Sutek biegacza

Sutek biegacza to stan, który wynika z ocierania się koszulki o skórę podczas joggingu lub biegania przez dłuższy czas. W efekcie dochodzi do podrażnienia brodawek sutkowych, które mogą nawet krwawić.

Jeśli zamierzasz biegać przez kilka godzin, najlepiej nosić obcisłą lub ściśle przylegającą do ciała koszulkę. Zapobiega to tarciu i chroni sutki. Możesz również przykleić plaster w to miejsce podczas ćwiczeń.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Możliwe oznaki raka u mężczyzn i kobiet

3. Zapalenie sutka

Mastitis (łac.) to stan zapalny sutka. Powoduje objawy, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Jeśli towarzyszyć mu będzie infekcja, wystąpią również gorączka i dreszcze. Nie występuje powszechne u mężczyzn.

Jeśli  jednak wystąpi, to jedna z sytuacji, w których konieczna jest konsultacja z lekarzem. Najprawdopodobniej wymagane będzie podanie leków, zwłaszcza antybiotyków.

4. Ból piersi u mężczyzn: torbiele piersi

Charakterystycznym objawem torbieli piersi jest obecność guzka lub grudki w okolicy. Jeśli naciśniesz ciało wokół zgrubienia, poczujesz ból. Prawdopodobieństwo jego przekształcenia się w raka piersi jest jednak bardzo niskie.

Dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu oceny sytuacji. Zwłaszcza jeśli guzek powiększa się, pojawia się swędzenie, a z sutków uwalnia się płyn. Może być wskazana biopsja.

5. Ginekomastia

Ginekomastia to stan, w którym piersi rosną i wydają się większe niż normalnie. Jest to spowodowane wzrostem tkanki piersi i może wystąpić w jednej lub obu piersiach. Często obejmuje obecność niewielkiego guzka pod brodawką sutkową.

Szacuje się, że ten stan dotyka 50% chłopców w okresie dojrzewania. Zwykle u młodych mężczyzn towarzyszy mu ból piersi i należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Inne możliwe przyczyny ginekomastii to:

  • Niewydolność nerek
  • Niedobór testosteronu
  • Chemioterapia raka
  • Przewlekła choroba wątroby
  • Radioterapia raka jąder
  • Skutki uboczne niektórych leków
  • Ekspozycja na estrogenne lub anaboliczne hormony steroidowe

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Ćwiczenia na jędrny biust

6. Ból piersi u mężczyzn: gruczolakowłókniak

Gruczolakowłókniak, czyli fibroadenoma jest łagodnym nowotworem piersi. Nie rozwija się w złośliwego raka i bardzo rzadko występuje u mężczyzn.

Jednak obecność tego stanu nieznacznie zwiększa szanse na raka piersi w przyszłości. Dlatego też powinien być wcześnie rozpoznany i leczony przez lekarza.

7. Rak piersi

Rak powoduje ból piersi u mężczyzn tylko wtedy, gdy jest bardzo zaawansowany. Często pierś wydaje się zaczerwieniona, opuchnięta i cieplejsza niż zwykle.

Tylko 1% wszystkich nowotworów piersi na świecie dotyczy mężczyzn. Mimo to, ze względu na poważne zagrożenie, bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie guzki pojawiające się w okolicy i skonsultować się z lekarzem.

8. Inne przyczyny

Nadmierne spożycie alkoholu, marihuany lub heroiny może powodować pewne choroby wątroby, które wywołują ból piersi u mężczyzn. Coś podobnego dzieje się przy stosowaniu produktów z olejkiem lawendowym lub olejkiem z drzewa herbacianego, chociaż z innych powodów.

ból piersi u mężczyzn
Wzrost rozmiaru piersi u mężczyzn wynika z przyczyn hormonalnych i pojawia się bardzo często w okresie dojrzewania.

Znaczenie samodzielnego badania piersi u mężczyzn

W przypadku pojawienia się bólu piersi u mężczyzn wskazane jest samobadanie. Jest to jeszcze bardziej istotne, jeśli w rodzinie występują przypadki raka piersi lub jeśli przyjmujesz leki, które powodują zmiany hormonalne.

Rak piersi występuje bardzo rzadko u mężczyzn. Jednak, gdy pojawia się ból lub inny nietypowy objaw, dobrym pomysłem jest samobadanie. Szanse na leczenie są znacznie większe dzięki wczesnemu wykryciu.

Ogólnie rzecz biorąc, najprostszy sposób przeprowadzenia samokontroli jest następujący:

  1. Połóż się na plecach i umieść małą poduszkę pod lewym ramieniem, podczas gdy tę samą ręką kładziesz pod twoją głową.
  2. Opuszkami trzech środkowych palców prawej ręki. wykonaj małe kółka wokół piersi i pod pachami.
  3. Naciśnij najpierw lekko, potem trochę mocniej, a potem bardzo głęboko. Celem jest wykrycie wszelkich grudek.
  4. Następnie powtórz te same czynności po prawej stronie, używając lewej ręki.

Kiedy zgłosić się do lekarza w sprawie bólu piersi u mężczyzn?

W zasadzie ból piersi u mężczyzn powinien ustąpić po zastosowaniu zimnego okładu lub zażycia leku przeciwbólowego dostępnego bez recepty. Jeśli tak się nie stanie, a występują inne objawy, takie jak zaczerwienienie lub obrzęk, dobrze jest udać się do lekarza.

Ból piersi u mężczyzn, który nie ustępuje sam, może być związany z infekcją lub innym schorzeniem wymagającym specjalistycznego leczenia. Dlatego nie należy tego ignorować. Każdy rodzaj masy, który pojawia się w tym obszarze, jest powodem do konsultacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aibar, L., Santalla, A., López-Criado, M. S., González–Pérez, I., Calderón, M. A., Gallo, J. L., & Fernández-Parra, J. (2011). Clasificación radiológica y manejo de las lesiones mamarias. Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia, 38(4), 141-149.
  • Misery, L. (2021). Dermatosis de la aréola y del pezón. EMC-Dermatología, 55(2), 1-11.
  • Muñoz Carrasco, R. (2011). La mamografía y la ecografía en el estudio de la patología mamaria en el varón.
  • Díaz Sáez, G. J., Hernández Méndez, R. I., González Pérez, R. A., Flores Ruiz, M. A., & Tapia Hernández, M. A. (2020). Caracterización epidemiológica de tumores de mama en hombres durante el período 2012-2018 en Chile. Revista ANACEM14(2).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.