Możliwe oznaki raka u mężczyzn i kobiet

W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wielu różnym potencjalnym objawom raka zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
Możliwe oznaki raka u mężczyzn i kobiet

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2022

Czy znasz możliwe oznaki raka oraz mechanizm tego, jak nowotwór zaczyna się pojawiać w naszym organizmie? W dzisiejszym artykule podpowiemy ci, jak identyfikować oznaki, które mogą wskazywać na raka u kobiet oraz u mężczyzn.

Jak wielokrotnie wspominaliśmy, profilaktyka jest najlepszą formą leczenia. Dzięki prostym i bezbolesnym badaniom możesz być w stanie wykryć raka na czas. Należy to zrobić odpowiednio wcześnie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowotworu na inne narządy w organizmie. Poniżej opiszemy możliwe oznaki raka.

Możliwe oznaki raka — o czym warto pamiętać

Jeśli zdarzy ci się mieć którykolwiek z tych objawów, nie panikuj. To niekoniecznie oznacza, że masz raka. Niniejszy artykuł to po prostu przewodnik po oznakach, które mogą pokazać, że coś w organizmie jest nie tak.

Twój lekarz będzie w stanie zlecić rutynowe badania, które dadzą ci pewność, czy masz raka, czy nie. Jeśli wyniki są pozytywne, nie rozpaczaj. W takim przypadku powinieneś mieć szczęście, że udało ci się wykryć chorobę na czas. W rezultacie twoje leczenie powinno być łatwiejsze i skuteczniejsze.

Szybka utrata wagi, bez wyraźnego powodu

Jeśli stracisz znaczną wagę ciała, bez konkretnego powodu powinieneś udać się do lekarza. Jest to oznaką możliwego raka trzustki, żołądka, przełyku lub płuc.

Owrzodzenia jamy ustnej, które się nie goją

Jeśli cierpisz na częste owrzodzenia ust i dziąseł, dobrze by było porozmawiać z lekarzem. Chociaż pewne rodzaje owrzodzeń jamy ustnej są dość powszechne, te, które trwają dłużej niż dwa lub trzy dni, są powodem do niepokoju.

Kiedy te zmiany w jamie ustnej szybko przestają się goić, jest to znak, że w tkankach jamy ustnej występuje poważne podrażnienie.

Częste gorączki

Częste gorączki

Większość osób cierpiących na jakikolwiek rodzaj raka regularnie cierpi na gorączkę. Dotyczy to zwłaszcza osób, które cierpią na rodzaj nowotworu, wpływający na układ odpornościowy. Należy pamiętać, że każdy od czasu do czasu ma gorączkę. Staje się ona problemem tylko wtedy, gdy występuje bardzo często.

Oznaki raka: częste problemy żołądkowe

Problemy z żołądkowe mogą przybrać postać bólu, obrzęku lub uczucia pełności. Innymi objawami mogą być częste biegunki lub zaparcia bez wyraźnego powodu. Kolejne dolegliwości, jakich nie należy ignorować to krwawienie z odbytu lub smugi ciemnej krwi w kale.

Należy koniecznie skonsultować się z lekarzem w sprawie któregokolwiek z powyżej opisanych objawów. Nawet jeśli nie jest to rak jelit, wszystkie one wskazują na jakiś problem zdrowotny.

Uporczywy kaszel

Objawy raka - trudności oddechowe

Jeśli masz silny kaszel, który utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, niezależnie od tego, czy jest to kaszel suchy, czy też odkrztuszanie, jest to powód do niepokoju. Innym powodem do niepokoju są plamy krwi we flegmie lub jeśli twój głos jest regularnie zachrypnięty.

To mogą być potencjalne objawy raka płuc. Jeśli zauważysz którykolwiek z nich, natychmiast udaj się do specjalisty.

Zmiany skórne a oznaki raka

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne lub plamy, których wcześniej nie było, należy jak najszybciej udać się do dermatologa. Jeśli zauważysz nowe pieprzyki lub zmiany w tych już istniejących, również może to być powód do niepokoju. Inne oznaki potencjalnego raka skóry to obszary martwicze skóry i niczym niesprowokowane krwawienie.

Leukoplakia

Leukoplakia to pojawienie się białych plam w jamie ustnej lub na języku. Mogą być one spowodowane częstymi podrażnieniami, przebytymi urazami lub paleniem papierosów i nadużywaniem alkoholu.

Zmiany te należy jak najszybciej leczyć, ponieważ mogą rozwinąć się w raka jamy ustnej.

Powtarzające się, nietypowe krwawienie

Krew w moczu może być oznaką raka pęcherza moczowego lub nerki. Krew w kale może wskazywać na raka okrężnicy lub jelita, a plamy krwi we flegmie mogą oznaczać raka płuc. Ponadto nienormalnie duże lub częste krwawienie z pochwy jest potencjalnym objawem raka macicy lub szyjki macicy.

Krwawienie bez przyczyny może być oznaką zbliżającego się raka. Może to również być oznaką procesu nowotworowego, który już się rozpoczął. Zawsze należy udać się do lekarza, gdy tylko zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Powiększenie lub guzki w piersi — możliwe oznaki raka

Wnętrze piersi.

Te struktury mogą pojawić się z różnych powodów. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby porozmawiać ze specjalistą, gdy tylko zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w tym obszarze ciała. Jeśli musisz leczyć raka piersi, masz o wiele większą szansę na wyleczenie, im wcześniej go wykryjesz.

Badanie w celu wykrycia raka piersi to zwykle mammografia, która jest bardzo prosta. Jest to zabieg prosty i trwa zaledwie kilka minut. Nie masz usprawiedliwienia dla pomijania tego badania!

Jak możemy zapobiegać nowotworowi?

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać w walce z rakiem, jest dobra dieta. Oprócz pokarmów bogatych w błonnik należy spożywać dużo owoców i warzyw. Poprawi to trawienie i pomoże zapobiegać rakowi okrężnicy.

Watro też pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie, aby upewnić się, że nerki i układ moczowy funkcjonują prawidłowo. Może to pomóc w uniknięciu pojawienia się raka pęcherza moczowego lub nerki.

Jeśli zdecydujesz się spędzić czas na świeżym powietrzu, nawet gdy słońce nie świeci zbyt mocno, zawsze upewnij się, że używasz odpowiedniej ilości kremu przeciwsłonecznego. Zmniejszy to ryzyko zachorowania na raka skóry.

Jeśli zauważysz którykolwiek z opisanych powyżej objawów, udaj się do lekarza. Będzie on w stanie wykonać niezbędne testy i badania, aby ustalić, czy twoje problemy są rakowe, czy też nie. Będzie mógł również zasugerować najlepszą możliwą metodę zapobiegania lub leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.